Trwa ładowanie...
d106832

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 19 maja, 20.00

...

d106832
d106832

19.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Oskarżony o próbę gwałtu i aresztowany w Nowym Jorku Dominique Strauss-Kahn zrezygnował w czwartek z funkcji dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). W liście wysłanym do zarządu MFW Francuz zapewnił, że jest niewinny.

- Kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny porozumieć się w sprawie wspólnego, silnego i kompetentnego kandydata na dyrektora generalnego MFW - takie stanowisko szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso przekazała w czwartek jego rzeczniczka.

- Niemiecki rząd popiera kandydaturę francuskiej minister finansów Christine Lagarde na nowego dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego - podaje nieoficjalnie niemiecki dziennik "Handelsblatt".

d106832

- Członek Al-Kaidy Abu al-Libi, przetrzymywany w Guantanamo, spotkał się w grudniu 2004 r. w Pakistanie z Khalidem Habibim, z którym omawiał ewentualne przyszłe operacje przeciw interesom USA w Polsce - podał "Pakistan Today", powołując się na Wikileaks.

- Minister oświaty i nauki Litwy Gintaras Steponaviczius spotka się z minister edukacji narodowej Katarzyną Hall - poinformowano w czwartek w Wilnie. Szefowie resortów będą rozmawiali o oświacie mniejszości narodowych w obu krajach.

- Protesty, które wstrząsnęły Egiptem i doprowadziły do obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka, sprawiły, że deficyt budżetowy tego kraju może sięgnąć 185 mld funtów egipskich (31 mld USD) w następnym roku podatkowym.

- Prawie tysiąc osób - uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie i ich rodzice - protestowało w czwartek w Wilnie przed Ministerstwem Oświaty i Nauki przeciwko ustawie o oświacie, która została przyjęta w marcu. Zdaniem protestujących, ustawa pogarsza warunki kształcenia w szkołach mniejszości narodowych i zawęża prawne możliwości uczenia się w języku ojczystym.

d106832

- Pomimo zakazu manifestacji w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi tysiące osób protestowały w czwartek w Madrycie przeciwko partiom politycznym i temu, jak rząd radzi sobie z kryzysem gospodarczym.

- Pod koniec maja do Moskwy przyjadą polscy biegli z zakresu fonoskopii, którzy wspólnie z rosyjskimi ekspertami zbadają oryginalne nagrania z czarnych skrzynek Tu-154M. W takiej samej formule odbędzie się badanie wraku samolotu na lotnisku w Smoleńsku. Poinformował o tym prokurator generalny Andrzej Seremet, który w czwartek rozmawiał w Moskwie o śledztwie smoleńskim z prokuratorem generalnym Federacji Rosyjskiej Jurijem Czajką.

- Tysiące protestujących przeciwko warunkom pomocy zewnętrznej dla Portugalii wyszły w czwartek po południu na główne ulice Lizbony i Porto. Z apelem o manifestacje przeciwko "ingerencji UE i MFW" w wewnętrzną politykę Portugalii wystąpiła Konfederacja Generalna Portugalskich Pracowników (CGTP).

d106832

- Podczas trzech dni ofensywy na relatywnie spokojnym północnym zachodzie Afganistanu siły afgańskie i międzynarodowe zabiły ponad 60 rebeliantów - poinformowały dowodzone przez NATO Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF).

- Co najmniej 35 pracowników afgańskiej firmy budującej drogi zginęło, a 20 zostało rannych w ataku talibów na miejsce budowy w prowincji Paktia we wschodnim Afganistanie - poinformowały w czwartek lokalne władze. Do ataku doszło w środę ok. północy czasu lokalnego.

- Izraelska komisja rządowa zaaprobowała w czwartek dalszą rozbudowę żydowskiego osiedla w dzielnicy Pisgat Zeew w okupowanej Wschodniej Jerozolimie: powstanie tam 620 nowych mieszkań - podała AFP.

d106832

- Do 27 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych kilku zamachów bombowych przeprowadzonych w czwartek w Kirkuku, na północy Iraku - poinformowały irackie siły bezpieczeństwa. 89 osób zostało rannych. Wcześniejszy bilans mówił o 20 ofiarach śmiertelnych i ok. 80 rannych.

- Organizacja Amnesty International (AI) oświadczyła, że nie może uznać byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa za więźniów sumienia. Organizacja poinformowała o tym w liście do obrońców skazanych, który upubliczniono w czwartek.

- Około dwóch tysięcy osób demonstrowało w czwartek przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, domagając się od parlamentu m.in. podwyżek płac oraz wstrzymania wzrostu cen artykułów spożywczych i opłat komunalnych.

d106832

- Opłaty za energię elektryczną, ponoszone w Niemczech przez osoby prywatne, wzrosły w ciągu pięciu lat o około 40 procent - informuje w czwartek portal toptarif.de. Przyczyną są zarówno wyższe ceny, jak i wzrost zużycia prądu w gospodarstwach domowych.

- Organizacja Lekarze bez Granic (MsF) wezwała w czwartek w liście otwartym opublikowanym na łamach trzynastu europejskich gazet, by Europa przyjmowała uchodźców z Libii.

- Japoński przemysł motoryzacyjny zapowiada produkowanie samochodów w soboty i w niedziele; pracownicy będą mieli wolne czwartki i piątki, a celem tego przedsięwzięcia jest unikanie kłopotów z zaopatrzeniem w energię elektryczną.

d106832

- Perspektywy ruchu bezwizowego między Federacją Rosyjską i Unią Europejską były głównym tematem 14. posiedzenia Stałej Rady Partnerstwa Rosji i UE w sprawach wolności, bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości, które zebrało się w czwartek w Petersburgu.

- Kraje UE potrzebują silnego ruchu konsumenckiego. Rządy, instytucje, media i organizacje konsumenckie powinny połączyć siły, by osiągnąć to we wszystkich państwach członkowskich - uważa przewodniczący europejskiej organizacji konsumenów BEUC Paolo Martinello.

- KE wezwała w czwartek Polskę do opracowania procedur poprawy bezpieczeństwa tras europejskich, zwiększenia kontroli w portach oraz wdrożenia przepisów dotyczących kapitału i wynagrodzeń w bankach. Chodzi o to, by banki nie premiowały ryzykownych transakcji.

- W wieku 85 lat zmarł w czwartek Garret FitzGerald, premier Irlandii w latach 1981-87, wcześniej minister spraw zagranicznych (1973-77) przywódca partii Fine Gael w latach 1977-87 - poinformował rząd irlandzki.

- Ponad 500 przedmiotów z czasów II Rzeczypospolitej odnaleźli polscy archeolodzy w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych na cmentarzysku ofiar NKWD w Bykowni pod Kijowem - poinformował w czwartek PAP prof. Andrzej Kola, który nadzoruje poszukiwania. W Bykowni wśród 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, pogrzebano ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej.

- Izraelski attache wojskowy wydalony z Rosji pod zarzutem szpiegostwa w momencie zatrzymania miał przy sobie tajne informacje - poinformowało w czwartek rosyjskie MSZ.

- W katastrofie małego samolotu pasażerskiego, który rozbił się w środę w Patagonii, na południu Argentyny, zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie maszyny: 19 pasażerów i trzech członków załogi - poinformowały służby medyczne.

- Uważany za jednego z najbogatszych ludzi w Czechach dyrektor generalny największej czeskiej spółki energetycznej CEZ Martin Roman chce przekazać większość swego prywatnego majątku na cele charytatywne.

- W związku ze środową wypowiedzią na temat Adolfa Hitlera duński reżyser Lars Von Trier został w czwartek ze skutkiem natychmiastowym uznany za osobę niepożądaną na festiwalu filmowym w Cannes. Jego film nie został jednak wykluczony z konkursu o Złotą Palmę.

- Ostatnie znane zasoby wirusa ospy - jedynej choroby, którą człowiekowi udało się całkowicie zlikwidować - zapewne nie zostaną w najbliższym czasie zniszczone - pisze w czwartek agencja dpa z Genewy, gdzie obraduje właśnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Chodzi o zasoby tego wirusa w dwóch laboratoriach badawczych w Rosji i USA.

- Roje pszczół, które nie wiedzieć dlaczego obsiadły w czwartek rękawy lotnicze na międzynarodowym lotnisku w Manili, zmusiły jego władze do przerwania na krótki czas odpraw pasażerów - podał rzecznik lotniska.(PAP)

amp/ ana/

d106832
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d106832