Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 20 stycznia, 20.00
...
20.01.2011 | aktual.: 20.01.2011 20:23
20.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Premier Irlandii Brian Cowen ogłosił w czwartek rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych na dzień 11 marca, co oznacza jego rezygnację z planów rekonstrukcji rządu, dzięki czemu miałby on funkcjonować nieco dłużej.
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek, że programy obalenia ustroju konstytucyjnego na Białorusi pisano w Niemczech i Polsce.
- Na Białoruś pojedzie misja eurodeputowanych, by poznać warunki, w jakich władze przetrzymują opozycjonistów zatrzymanych podczas represji po wyborach prezydenckich - postanowiła w czwartek Konferencja Przewodniczących frakcji politycznych Parlamentu Europejskiego.
- Rzecznik MSZ Białorusi Andrej Sawinych powiedział w czwartek PAP, że białoruskie ograniczenia wizowe wobec przedstawicieli Polski jeszcze nie zostały wprowadzone w życie. Dodał, że Białoruś nie będzie się spieszyć z sankcjami.
- W odpowiedzi na powyborcze represje na Białorusi, Parlament Europejski wezwał w czwartek do surowych i szerokich sankcji, w tym gospodarczych, wobec reżimu w Mińsku, przy jednoczesnym zwiększeniu wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju.
- Premierzy Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Michaił Miasnikowicz, na spotkaniu w Moskwie nie zdołali zakończyć w czwartek sporu cenowego w sprawie dostaw ropy, lecz zapowiedzieli załatwienie spornych kwestii w najbliższych dniach.
- Zacieśnienie współpracy Niemiec i Francji nie jest popularnym hasłem wśród mieszkańców obu krajów - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek przez "Le Monde". Częściej popierają je Francuzi, którzy bardziej obawiają się o przyszłość swej gospodarki.
- 63 proc. Litwinów uważa, że należy jak najszybciej usunąć polskie tablice informacyjne w miejscowościach na Wileńszczyźnie, w których większość stanowią Polacy - wynika z sondażu zamieszczonego na łamach czwartkowego wydania dziennika "Lietuvos Rytas"
- 60 procent Rosjan uważa, że wymiar sprawiedliwości powinien znajdować się pod kontrolą władzy wykonawczej - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Centrum Lewady.
- Parlament bułgarski przegłosował w czwartek głosami rządzącej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) i nacjonalistycznego ugrupowania Ataka wotum zaufania dla rządu premiera Bojko Borysowa.
- Co najmniej 50 osób poniosło śmierć, a 175 odniosło w czwartek obrażenia w dwóch zamachach z użyciem samochodów-pułapek pod świętym miastem szyitów Karbala, 110 km na południe od Bagdadu - poinformowały irackie źródła policyjne i szpitalne.
- Produkt krajowy brutto Chin wzrósł w 2010 roku o 10,3 procent, zaś inflacja wyniosła 3,3 proc. - poinformowało w czwartek Narodowe Biuro Statystyczne. Oba wskaźniki wzrosły bardziej, niż prognozowano.
- Ministerstwo obrony Korei Południowej oświadczyło w czwartek, że przyjęło propozycję Korei Północnej, by wyżsi przedstawiciele władz wojskowych obu państw podjęli rozmowy w sprawie rozładowania napięcia na podzielonym półwyspie.
- Greccy lekarze, w tym dentyści, rozpoczęli w czwartek 24-godzinny strajk przeciwko rządowym reformom sektora ochrony zdrowia. Czwartek to także drugi dzień strajku farmaceutów, prawników i pracowników kolei.
- Ponad stu podejrzanych mafiosów zostało aresztowanych w Nowym Jorku przez FBI - poinformowały w czwartek źródła sądownicze. Zarzuca im się m.in. morderstwa i wymuszenia.
- Policja użyła w czwartek gazu łzawiącego do stłumienia gwałtownych protestów inwestorów giełdowych, które wybuchły w kilku miastach Bangladeszu w wyniku spadku notowań i wstrzymania handlu akcjami już czwarty raz w tym miesiącu.
- Żona prezydenta Izraela Szimona Peresa, Sonia Peres zmarła w czwartek w swym domu w Tel Awiwie w wieku 87 lat - podały izraelskie media. Prawdopodobnie w czasie snu doznała ataku serca.
- Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała w czwartek, że rok 2010 był najgorętszy od momentu, gdy zaczęto prowadzić pomiary w 1854 roku, co potwierdza "wyraźną" tendencję do ocieplenia klimatu w dłuższej perspektywie.
- Polska prezydencja w UE i Euro 2012 będą głównymi tematami planowanej na początek lutego wizyty prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce - poinformował szef jego administracji, Serhij Lowoczkin. Podczas wizyty może także dojść do gestów historycznych. (PAP)
amp/ ana/