Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 21 czerwca, 17.00

...

21.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Komisja PE ds. handlu międzynarodowego zarekomendowała w czwartek, by Parlament Europejski odrzucił międzynarodową umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi (ACTA). Głosowanie plenarne może się odbyć już na początku lipca.

- Nowym greckim ministrem finansów będzie, zgodnie z oczekiwaniami, dotychczasowy prezes Narodowego Banku Grecji Wasilis Rapanos - poinformowało w czwartek biuro prasowe rządu. Resort dyplomacji obejmie zastępca szefa Nowej Demokracji (ND) Dimitris Awramopulos.

- Niemiecki rząd uzgodnił w czwartek z opozycją warunki ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego o wzmocnieniu dyscypliny finansowej. Zobowiązał się m.in. do starań o opodatkowanie transakcji finansowych w krajach UE oraz działań służących stymulowaniu wzrostu.

- W najbliższym czasie do Smoleńska przyjadą eksperci z Polski, którzy uzgodnią sposób przetransportowania do Polski fragmentów polskiego Tu-154M - poinformował w czwartek rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin.

- W proteście przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego i zwiększeniu wpłat na zakładowy fundusz emerytalny, lekarze w Anglii i Walii przyjmują w czwartek pacjentów tylko w nagłych przypadkach. W akcji uczestniczy ok. 20-25 proc. lekarzy.

- Francuskie linie lotnicze Air France chcą do końca 2013 roku zlikwidować ponad 5 tys. miejsc pracy. Kierownictwo pogrążonego w kryzysie przewoźnika przedstawiło radzie zakładowej w czwartek w Paryżu plan redukcji zatrudnienia.

- KE pozwała w czwartek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za niepełne wdrożenie dyrektywy o usługach audiowizualnych. Polska nie wdrożyła zapisów dyrektywy dotyczących tzw. usług na żądanie. KE proponuje, by Polska płaciła dzienną karę w wysokości 112 190,40 euro.

- Przewodniczący Sądu Najwyższego Hiszpanii, Carlos Divar, ustąpił w czwartek ze stanowiska w związku z zarzutami o finansowanie z publicznych pieniędzy luksusowych prywatnych podróży. 71-letni sędzia twierdzi, że "padł ofiarą kampanii oszczerstw".

- Prosto z parlamentu w Rzymie do więzienia pojechał włoski senator Luigi Lusi, oskarżony o sprzeniewierzenie i przywłaszczenie sobie około 25 milionów euro z kasy ugrupowania, którego był skarbnikiem. To największy skandal finansowy w polityce ostatnich lat.

- Sąd w Pakistanie wydał w czwartek nakaz aresztowania kandydata na premiera Makhdooma Shahabuddina w związku z oskarżeniami, że jako minister zdrowia importował nielegalne leki - podała BBC na stronie internetowej.

- Prokuratura zwróciła się do sądu o uznanie za niepoczytalnego Andersa Behringa Breivika, który w podwójnym zamachu w lipcu ub.r. zabił 77 osób. Oskarżenie wniosło o przymusowe skierowanie zamachowca na leczenie psychiatryczne w zamkniętym ośrodku. (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)