Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 21 lipca, 20.00
...
21.07.2011 | aktual.: 21.07.2011 20:38
21.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Wydłużenie do 15 lat spłaty dotychczasowej pożyczki oraz obniżenie odsetek do 3,5 proc. - to elementy pakietu ratunkowego dla Grecji i innych krajów euro dotkniętych kryzysem. Niewykluczone, że fundusz ratunkowy strefy euro sfinansuje wykup greckich obligacji.
- Kraje strefy euro zobowiązują się do obniżenia deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc PKB do 2013 r. - wynika z projektu wniosków, które na czwartkowym szczycie maja przyjąć liderzy strefy euro. Nie będzie to dotyczyć krajów objętych programem pomocowym.
- W porozumieniu z Białym Domem Kongres zamierza dokonać drastycznych redukcji budżetu zbrojeniowego USA. Zmusza do tego wysoki, stale rosnący deficyt budżetowy i związane z tym zadłużenie kraju.
- Rząd Kanady zapowiedział, że odbierze obywatelstwo co najmniej 1,8 tys. osób, które uzyskały je w sposób niezgodny z prawem, by móc korzystać z dobrodziejstw tamtejszego systemu, m.in. z darmowej służby zdrowia.
- Władze stanu Arizona będą zbierać fundusze na budowę muru na granicy USA z Meksykiem. W internecie właśnie ruszyła strona buildtheborderfence.com, na której można wpłacać pieniądze na ten cel.
- Polsko-amerykański konwój w Afganistanie został zaatakowany przez rebeliantów; w walce dziesięciu z nich zginęło, kolejnych dziesięciu zostało rannych - poinformowały w czwartek służby prasowe polskiego kontyngentu. Nie było strat wśród żołnierzy koalicji.
- Najwyższa Rada Wojskowa Egiptu nie pozwoli międzynarodowym obserwatorom kontrolować zbliżających się wyborów parlamentarnych, po których władza ma być przekazana cywilom - podała w czwartek agencja Associated Press.
- Nowy rząd Egiptu został zaprzysiężony w czwartek, co jest przejawem starań kierującej państwem Najwyższej Rady Wojskowej o uśmierzenie protestów, których uczestnicy domagają się przyspieszenia reform i oczyszczenia aparatu władzy ze stronników byłego prezydenta Hosniego Mubaraka.
- Polsko-amerykański konwój w Afganistanie został zaatakowany przez rebeliantów; w walce dziesięciu z nich zginęło, kolejnych dziesięciu zostało rannych - poinformowały w czwartek służby prasowe polskiego kontyngentu. Nie było strat wśród żołnierzy koalicji.
- Chińska załogowa łódź podwodna Jiaolong (Morski Smok) zeszła w czwartek na głębokość 5 tys. metrów na wodach północno-wschodniej części Pacyfiku - poinformowała chińska telewizja państwowa.
- Grób Rudolfa Hessa w jego rodzinnym mieście Wunsiedel, który był celem pielgrzymek neonazistów, został usunięty - podał w czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Szczątki zastępcy wodza III Rzeszy ekshumowano i po kremacji zostaną one wrzucone do morza.
- Władze Rosji mogą w najbliższym czasie zezwolić dziewięciu kolejnym państwom Unii Europejskiej na eksport warzyw do Rosji - powiedział w czwartek dziennikarzom szef rosyjskich służb sanitarno-epidemiologicznych (Rospotriebnadzor) Giennadij Oniszczenko.
- Wybory prezydenckie w Rosji w roku 2012 odbędą się najpewniej 4 marca - poinformowała w czwartek Centralna Komisja Wyborcza. Termin ten, jak pisze agencja ITAR-TASS, wynika z czwartkowego postanowienia rządu o przeniesieniu dni wolnych w roku 2012.
- Stosunki z Polską należy utrzymać na poziomie strategicznym - powiedziała w czwartek przewodnicząca litewskiego Sejmu Irena Degutiene zaznaczając, że wzmacniając partnerstwo strategiczne, należy je oddzielić od bieżących problemów polsko-litewskich.
- Przekazanie oskarżonego o zbrodnie wojenne byłego przywódcy Serbów chorwackich Gorana Hadżicia trybunałowi w Hadze "jest realne" już w piątek po południu - poinformował w czwartek jego adwokat Toma Fila. Hadżić został aresztowany w środę na północy Serbii.
- Po sześciu latach ukrywania się w Rosji na Ukrainę powrócił były zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wołodymyr Saciuk. W 2004 r. był on gospodarzem przyjęcia, na którym miało dojść do próby otrucia byłego prezydenta Wiktora Juszczenki.
- Rząd Japonii chce zalecić ewakuację kolejnych terenów wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowały w czwartek japońskie media.
- Amerykański prom kosmiczny Atlantis wylądował w czwartek na Przylądku Canaveral na Florydzie kończąc 135. i ostatni lot w 30-letniej historii amerykańskich wahadłowców.
- Na Białorusi zmarł w środę rano kardynał Kazimierz Świątek, pierwszy arcybiskup metropolita diecezji mińsko-mohylewskiej po jej utworzeniu w 1991 roku - podał portal Catholic.by. Miał 97 lat. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek w Pińsku.
- Niemcy i Francja uzgodniły między sobą, że "selektywna niewypłacalność" Grecji jest możliwa, dopuszczając zaangażowanie sektora prywatnego w rozwiązanie greckiego kryzysu zadłużeniowego - powiedział w czwartek holenderski minister finansów Jan Kees de Jager.
- Po obfitych nocnych deszczach niebezpiecznie wzrósł w czwartek poziom rzek na północy Czech, tuż przy granicy z Polską. W dwóch krajach (województwach) obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Podtopienia wystąpiły też po gwałtownych burzach na Słowacji.
- Scotland Yard zwiększył do 60 liczbę funkcjonariuszy pionu dochodzeniowo-śledczego zaangażowanych do rozsupłania afery podsłuchowej, której ośrodkiem był tabloid "News of the World" ("NotW") wchodzący w skład koncernu mediów News Corp. Ruperta Mardocha.
- Spożywanie większości rodzajów kiełków, które uznano za źródło majowej epidemii zakażeń groźnym szczepem bakterii pałeczki okrężnicy EHEC, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia - poinformował w czwartek niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka.
- Sąd apelacyjny w bułgarskim mieście Płowdiw odmówił w czwartek wydania Rosji czeczeńskiego uchodźcy Ahmeda Czatajewa - poinformowała służba prasowa sądu. Orzeczenie jest prawomocne i nie można się od niego odwołać. (PAP)
zdz/ ana/