Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 25 lutego, 20.00
...
25.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Wiktor Janukowycz, lider uznawanej za prorosyjską Partii Regionów Ukrainy, został w czwartek zaprzysiężony na nowego, czwartego szefa państwa ukraińskiego.
- Nowy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który objął to stanowisko w czwartek, podjął już pierwsze decyzje, zmieniając m.in. dotychczasową nazwę kancelarii prezydenckiej na administrację prezydenta. Janukowycz podpisał także dekret, w którym ogłosił nazwiska szefa i zastępców szefa swej administracji - poinformowała dziennikarzy jego bliska współpracownica, Hanna Herman. Na czele administracji prezydenckiej stanął Serhij Lowoczkin, członek Partii Regionów Janukowycza, a jego zastępczynią została deputowana tego ugrupowania, ekonomistka Iryna Akimowa.
- Nowy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz potwierdził w rozmowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem, iż w najbliższym czasie uda się z wizytą do Brukseli.
- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złoży wizytę w Moskwie 5 marca, po wizycie w Brukseli - poinformowała w czwartek wiceszefowa jego administracji Hanna Herman.
- Kończąc czwartkową wizytę w Kijowie, prezydent Lech Kaczyński poinformował dziennikarzy, że zaprosił nowego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do złożenia wizyty w Polsce w najbliższym czasie.
- Trzej kolejni japońscy producenci samochodów, Nissan, Suzuki i Daihatsu, ogłosili w czwartek, że z powodu wad technicznych w wyprodukowanych przez nich pojazdach wezwą do warsztatów właścicieli tych aut.
- W dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza europarlament zapewnił w przyjętej w czwartek rezolucji, że opowiada się nadal za zacieśnianiem stosunków tego kraju z UE, zarazem domagając się reform i ustabilizowania sceny politycznej.
- Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn zapowiedział w czwartek, że w przyszłym tygodniu jedzie do Aten, by rozmawiać o tym, co pogrążona w długach Grecja może jeszcze zrobić na rzecz zapewnienia stabilności strefy euro.
- W Białym Domu odbywa się w czwartek "szczyt zdrowotny" - spotkanie prezydenta Baracka Obamy z politykami obu partii w sprawie reformy ochrony zdrowia. Może on zdecydować, czy uda się ją uchwalić mimo dotychczasowej opozycji Republikanów.
- Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował PAP, że prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zgodził się na powstanie grupy ekspertów polsko-białoruskich w sprawie sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi. Sikorski spotkał się z Łukaszenką w czwartek w Kijowie.
- Podejrzany o podżeganie do kradzieży napisu z Auschwitz Anders Hoegstroem wciąż przebywa w areszcie w Sztokholmie. O tym, czy zostanie wydany Polsce, zadecyduje w przyszłym tygodniu szwedzki sąd.
- Parlament bułgarski nie odrzucił w czwartek weta prezydenta Georgi Pyrwanowa do kontrowersyjnej ustawy, ograniczającej demonstracje i wiece w pobliżu siedzib centralnych władz w Sofii. Chodzi o uchwalony w styczniu br. zakaz organizowania wieców i marszów protestacyjnych przed siedzibami parlamentu, rządu i prezydenta, a także o warunek, by organizatorzy powiadamiali władze o protestach z 72-godzinnym, a nie 48-godzinnym, wyprzedzeniem.
- Opozycyjna centroprawicowa partia węgierska Fidesz może zdobyć 2/3 miejsc w parlamencie, niezbędnych do zmiany konstytucji - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi.
- Izraelskie towary z palestyńskich terenów okupowanych nie mogą być sprowadzane bez cła do Unii Europejskiej - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Generalnie towary z Izraela są wprawdzie wolne od cła w UE, ale wyjątkiem są wyroby z osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.
- Trybunał konstytucyjny Korei Południowej orzekł w czwartek, że kara śmierci nie narusza konstytucji tego kraju. Nie wykonuje jej się tam jednak od wielu lat.
- Urząd prokuratorski Anglii i Walii ogłosił w czwartek kryteria, którymi będzie się kierował, podejmując decyzje ws. ścigania z urzędu osób pomagających innym w odebraniu sobie życia. Wynika z nich, że urząd prokuratorski nadal będzie badał okoliczności każdej indywidualnej sprawy, ale większą rolę będzie dla niego odgrywała motywacja podejrzanego, który dopomógł komuś w śmierci, a mniejszą stan zdrowia zmarłego i osobiste stosunki między nimi.
- Turecki sąd oskarżył w czwartek kolejnych 8 oficerów o udział w spisku mającym na celu obalenie rządu, zwiększając tym samym liczbę oskarżonych do 20 - poinformowała agencja AP. W poniedziałek policja zatrzymała ok. 50 wojskowych pod zarzutem planowania zamachów bombowych ma meczety, co miało stać się impulsem do puczu.
- Szef algierskiej policji (Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Narodowego - DGSN) Ali Tunsi został zastrzelony przez funkcjonariusza policji, który działał w ataku szaleństwa - informują w czwartek algierskie media państwowe.
- Połowę lotów odwołano w czwartek na paryskim lotnisku Orly, a na Roissy-Charles-de-Gaulle - 15 proc., w tym także połączenia z Warszawą. Strajk kontrolerów lotów we Francji trwa już trzeci dzień mimo negocjacji ze związkowcami.
- Alarm ekologiczny obowiązuje na północy Włoch po tym, jak do rzeki Lambro, dopływu Padu, przedostało się ponad 2500 metrów sześciennych ropy naftowej i innych rodzajów paliwa. Wiele wskazuje, że to rezultat umyślnego działania czy wręcz sabotażu.
- Tajscy celnicy poinformowali o przechwyceniu największej jak dotąd partii afrykańskiej kości słoniowej - ładunek ważący dwie tony miał trafić do Laosu. (PAP)
amp/ ana/