Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 28 stycznia, 20.00

...

28.01.2010 | aktual.: 28.01.2010 20:23

28.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Pomimo wcześniejszych upomnień, Polska nie wdrożyła prawidłowo unijnej dyrektywy z 2000 roku, zakazującej jakiejkolwiek dyskryminacji w miejscu pracy - uznała w czwartek Komisja Europejska, otwierając drugi etap postępowania przeciwko Polsce w tej sprawie. Chodzi o zakaz dyskryminacji ze względu na religię lub przekonania, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną w zakresie zatrudnienia i miejsca pracy.

- Paryski sąd uniewinnił w czwartek byłego premiera Francji Dominique'a de Villepina w tzw. aferze Clearstream i oczyścił go z zarzutu "oszczerczego oskarżenia" obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

- Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zapowiedział w czwartek na konferencji w Londynie walkę z korupcją, wzmocnienie instytucji państwa, poprawę jakości rządów na szczeblu lokalnym i polityczne otwarcia na przeciwników jego rządu.

- Brytyjski premier Gordon Brown poinformował w czwartek, na londyńskiej konferencji poświęconej przyszłości Afganistanu, o planie ustanowienia międzynarodowego funduszu, z którego będzie finansowany program "reintegracji" talibów - nakłaniania ich do zaprzestania walki.

-Państwa uczestniczące w czwartkowej konferencji o Afganistanie w Londynie zadeklarowały ponad 140 milionów dolarów na działania zachęcające talibów do reintegracji i zaniechania przemocy - ogłosił minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Miliband.

- Już ponad 2 mld dolarów zebrano na pomoc dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Haiti - poinformowała w czwartek ONZ.

- Rząd premiera Silvio Berlusconiego zebrał się w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu w Reggio Calabria na południu Włoch, na którym uchwalił plan walki z mafią. Gabinet podjął decyzję o powołaniu agencji do spraw zarządzania majątkiem, skonfiskowanym organizacjom przestępczym. Obrady w Kalabrii mają wielkie znaczenie symboliczne i przedstawiane są przez rząd jako sygnał i zapewnienie o determinacji w walce z mafią we Włoszech.

- W 2010 roku Rosja dostarczy Białorusi na rynek wewnętrzny 6,3 mln ton ropy naftowej bez cła eksportowego - przewidują porozumienia podpisane w środę wieczorem w Moskwie przez wicepremierów obu krajów, Igora Sieczina i Uładzimira Siemaszkę. O niektórych szczegółach umów informują w czwartek rosyjskie media.

- Ukraiński parlament zdymisjonował w czwartek ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenkę - bliskiego sojusznika kandydatki na prezydenta, premier Julii Tymoszenko. Wniosek o zdymisjonowanie Łucenki został zainicjowany przez Partię Regionów Ukrainy Wiktora Janukowycza - drugiego kandydata do prezydentury, który ma się zmierzyć z Tymoszenko w drugiej turze wyborów 7 lutego.

- Rosyjskie państwowe konsorcjum zajmujące się eksportem broni Rosoboroneksport zwiększyło w ubiegłym roku sprzedaż za granicę o 10 proc. - poinformował w czwartek na konferencji prasowej jego dyrektor generalny Anatolij Isajkin. Sprzedaż Rosoboroneksportu sięgnęła w ubiegłym roku 7,4 mld dolarów, podczas gdy rok wcześniej wynosiła 6,72 mld USD.

- W Iranie wykonano w czwartek karę śmierci na dwóch osobach zaangażowanych w protesty, do których doszło po sfałszowanych zdaniem opozycji czerwcowych wyborach prezydenckich - poinformowała irańska agencja prasowa ISNA. W związku z powyborczymi zamieszkami na śmierć skazano również dziewięć innych osób.

- W wypadku filipińskiego samolotu wojskowego zginęło w czwartek co najmniej osiem osób, w tym wyższy rangą dowódca sił powietrznych. (PAP)

amp/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)