Trwa ładowanie...
d4mpydu

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 3 luego, 17.00

...
Share
d4mpydu

03.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Potężny huragan Yasi uderzył w nocy ze środy na czwartek w północno-wschodnie wybrzeże Australii, wyrządzając gigantyczne szkody. Nie ma na razie informacji o ofiarach wśród ludzi. W głębi lądu wichura straciła na sile.

- Egipska armia dokonała aresztowań po gwałtownych starciach między zwolennikami prezydenta kraju Hosniego Mubaraka a jego przeciwnikami w nocy ze środy na czwartek na placu Tahrir w Kairze - podała telewizja Al-Arabija nie podając żadnych szczegółów.

d4mpydu

- Ponad 20 tys. Jemeńczyków uczestniczy w czwartkowym "dniu gniewu" w Sanie, żądając zmiany rządu, a zwolennicy prezydenta Ali Abd Allaha Salaha jeżdżą samochodami po stolicy i przez megafony nawołują do przyłączenia się do kontrdemonstracji.

- Egipskie wojsko rozdzieliło w czwartek zwolenników i przeciwników prezydenta Hosniego Mubaraka w centrum Kairu, gdzie w nocy zginęło w starciach sześć osób - poinformowała agencja Reutera. Władze zapowiedziały śledztwo w sprawie przemocy w stolicy.

- Zabytki w Muzeum Egipskim w Kairze są bezpieczne - zapewnił w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" minister do spraw zabytków, światowej sławy archeolog Zahi Hawas. Poinformował, że zniszczenia w wyniku rozruchów są niewielkie.

- Wiceprezydent Egiptu Omar Suleiman rozpoczął w czwartek "dialog z partiami politycznymi i siłami narodowymi" - poinformowała egipska telewizja publiczna nie precyzując, kto w rozmowach uczestniczy.

d4mpydu

- Jeden z czołowych aktywistów opozycji egipskiej Mohamed ElBaradei i główna siła opozycyjna Bractwo Muzułmańskie odrzucili w czwartek złożoną przez premiera ofertę rozmów mówiąc, że najpierw prezydent Hosni Mubarak musi ustąpić.

- Desygnowany przez króla Abdullaha II na premiera Jordanii Maruf Bachit spotkał się w nocy ze środy na czwartek z przedstawicielami najważniejszej partii opozycyjnej - Frontu Akcji Islamskiej (FAI). Obie strony oceniły spotkanie jako pozytywne.

- W Rumunii zatrzymano w czwartek 77 celników i strażników granicznych w związku z podejrzeniami o korupcję - poinformowała telewizja Realitatea TV. Według niej jest to niemal cały personel przejścia Seret na granicy rumuńsko-ukraińskiej.

- Co najmniej trzy osoby zginęły, a około 30 odniosło obrażenia w następstwie wybuchu, do którego doszło w czwartek w dzielnicy przemysłowej stolicy Turcji, Ankary - poinformowały lokalne władze, cytowane przez prywatną telewizję NTV.

d4mpydu

- Radni Nowego Jorku uchwalili wprowadzenie zakazu palenia w miejskich parkach i na plażach. To najważniejsze rozszerzenie prawa antynikotynowego, od kiedy w 2003 roku wszedł w życie zakaz palenia w barach i restauracjach - pisze czwartkowy "New York Times".

- Prokurator zażądał 12 lat więzienia dla 29-letniego Somalijczyka Mohameda Geele, który próbował zamordować duńskiego rysownika za karykatury Mahometa. Wcześniej duński sąd orzekł, że Geele jest winny terroryzmu i próby zabójstwa Kurta Westergaarda.

- Premier Egiptu Ahmed Szafik zapewnił w czwartek, że Kanał Sueski działa normalnie mimo zamieszek w jego kraju.

- Policja turecka użyła w czwartek gazu pieprzowego i armatek wodnych, by powstrzymać marsz robotników na parlament przeciwko proponowanej przez rząd ustawie, która - zdaniem robotników - znacznie ograniczy ich prawa pracownicze.

- Wiele akcji strajkowych, które zakłóciły w czwartek pracę sektora transportowego w Danii, zorganizowali przeciwnicy zmian w systemie emerytalnym, w tym wydłużenia wieku emerytalnego. Strajk odbił się także na pracy lotniska międzynarodowego w Kopenhadze.(PAP)

pif/ jtt/

d4mpydu

Podziel się opinią

Share
d4mpydu
d4mpydu