Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 31 maja, 20.00
...
31.05.2012 | aktual.: 31.05.2012 20:23
31.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Premier Donald Tusk odebrał w czwartek w Berlinie niemiecką Nagrodę im. Walthera Rathenaua za zasługi dla pogłębienia integracji europejskiej. W swoim przemówieniu premier apelował o solidarność w UE oraz konsekwentną politykę wobec Ukrainy.
- Siły specjalne policji OMON rozpędziły w czwartek radykalnych opozycjonistów, którzy usiłowali zorganizować w Moskwie manifestację w obronie prawa do zgromadzeń. Ponad 80 osób zostało zatrzymanych.
- Minister sportu Federacji Rosyjskiej Witalij Mutko w czwartek zarzucił Polsce, że ta "sztucznie podgrzewa sytuację" i prowokuje kibiców z Rosji do protestów. Mutko ostrzegł również, że upolitycznione zakazy mogą doprowadzić do nieprzewidywalnych następstw.
- MSZ Federacji Rosyjskiej poinformowało w czwartek, że poprosiło stronę polską o wyjaśnienia dotyczące jej oświadczenia przestrzegającego kibiców z Rosji przed eksponowaniem symboli ZSRR podczas pobytu w Polsce przy okazji piłkarskich mistrzostw Europy.
- Ukraińskie władze poinformowały o zatrzymaniu dwóch podejrzanych o organizację kwietniowej serii zamachów w Dniepropietrowsku, w wyniku których rannych zostało 30 osób - podała w czwartek Prokuratura Generalna w Kijowie.
- Prezydent Rosji Władimir Putin przybył w czwartek na Białoruś, gdzie przeprowadzi rozmowy z prezydentem tego kraju Alaksandrem Łukaszenką. To jego pierwsza wizyta zagraniczna po ponownym objęciu stanowiska szefa państwa 7 maja.
- Sąd koronny w Downpatrick w Irlandii Północnej skazał polskiego kapitana statku towarowego, 55-letniego Mirosława P., na rok pozbawienia wolności za doprowadzenie w stanie nietrzeźwym do zderzenia jego statku z promem pasażerskim - podała telewizja UTV.
- Indonezyjscy wieśniacy odnaleźli rejestrator parametrów lotu rosyjskiego odrzutowca pasażerskiego Suchoj Superjet 100, który 9 maja rozbił się w górskim terenie na zachodzie wyspy Jawa - poinformowały w czwartek władze w Dżakarcie.
- Komisja Europejska otworzyła w czwartek drugi etap procedury o naruszenie unijnego prawa wobec Niemiec, Francji, Polski i Portugalii, ponieważ kraje te nadal nie wdrożyły do prawa krajowego przepisów dyrektywy w sprawie interoperacyjności kolei.
- Hongkong i USA są krajami najbardziej konkurencyjnymi na świecie, daleko przed Niemcami, Francją i Wielką Brytanią - głosi doroczny raport szwajcarskiego instytutu IMD, poświęcony konkurencyjności. Na 59 państw Polska pozostaje od ub. r. na 34 miejscu.
- Należąca do prywatnej korporacji Space Exploration Technologies (SpaceX) kosmiczna kapsuła transportowa Dragon pomyślnie wodowała w czwartek na Pacyfiku po dostarczeniu zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - poinformowała NASA.
- Przesyłka z ludzką stopą, która we wtorek trafiła do ottawskiej siedziby kanadyjskiej Partii Konserwatywnej, była tylko pierwszym z serii makabrycznych odkryć. Kanadyjska policja i Interpol szukają domniemanego mordercy. Jak podają kanadyjskie media, przypuszcza się, że jest nim 29-letni Luka Rocco Magnotta. Może być on nadawcą nie tylko paczki do konserwatystów. W jednym z urzędów pocztowych znaleziono przesyłkę zaadresowaną do partii liberalnej, z ludzką dłonią w środku. Z kolei w Montrealu, w pobliżu domu, gdzie mieszkał podejrzany, w walizce wrzuconej do śmieci znaleziono okaleczone ludzkie ciało. Wygląd mieszkania wynajmowanego przez Magnottę świadczy, że to miejsce zbrodni.
- Prezydent Janos Ader nie podpisał w czwartek ustawy medialnej z powodu "błędów proceduralnych". To pierwszy przypadek odrzucenia ustawy przez nowego prezydenta Węgier. Deputowani znowelizowali tekst ustawy 24 maja na wniosek Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Węgier Janos Ader oświadczył, że zwróci ustawę deputowanym do ponownego zatwierdzenia.
- Konserwatywna Nowa Demokracja (ND), która popiera program oszczędności w zamian za międzynarodową pomoc finansową dla Grecji, wyprzedza radykalną lewicową koalicję SYRIZA przed zaplanowanymi na 17 czerwca wyborami - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu.
- Aż trzy komisje europarlamentu: przemysłu, prawna i wolności obywatelskich przyjęły w czwartek negatywne opinie o ACTA. Głosowanie w kluczowej komisji handlu międzynarodowego ma być 21 czerwca, a plenarne najpewniej w lipcu, choć chadecy wciąż próbują je odłożyć.
- Odsetek Białorusinów mówiących stale po białorusku spadł w ciągu ostatnich 3 lat z 5,8 do 3,9 proc. - wskazują przesłane w czwartek PAP wyniki sondażu przeprowadzonego przez kampanię "Budźma Biełarusami!" i niezależne Laboratorium "Nowak". Jako główną przyczynę, dla której ankietowani nie mówią po białorusku, wskazują oni "brak białoruskojęzycznego środowiska" (46,5 proc. wskazań). 31,1 proc. podaje jako powód własną niewystarczającą znajomość białoruskiego. Spada odsetek osób uważających, że mówią po białorusku dobrze lub bardzo dobrze.
- Pracownicy personelu naziemnego tureckich linii lotniczych Turkish Airlines (THY) rozpoczęli w czwartek nowy protest przeciwko przyjętej przez parlament ustawie zakazującej akcji strajkowych w komunikacji powietrznej - poinformowały związki zawodowe.
- W Indiach rozpoczął się w czwartek strajk generalny zorganizowany przez partie opozycyjne i związki zawodowe, które żądają cofnięcia drastycznej podwyżki cen paliw. Według BBC strajk w znacznym stopniu zakłóci codzienne życie w wielu regionach kraju.
- W Irlandii rozpoczęło się w czwartek o godz. 8 czasu polskiego referendum w sprawie paktu fiskalnego UE, wzmacniającego dyscyplinę finansów publicznych. Sondaże wskazują na przewagę zwolenników paktu nad jego przeciwnikami. Irlandia jest jedynym krajem UE, w którym o przyjęciu nowego dokumentu przesądzi plebiscyt.
- Władze syryjskie uwolniły 500 aresztowanych osób, które podejrzewano o udział w trwającej od marca ub.r. rewolcie - poinformowały w czwartek syryjskie media państwowe. Do uwolnienia zatrzymanych doszło, jak pisze Reuters, dwa dni po wizycie Kofiego Annana.
- Co najmniej 16 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w czwartek w Bagdadzie w serii ataków bombowych, w tym dokonanych z użyciem samochodów pułapek - poinformowała iracka policja i służby medyczne. Celem zamachów były m.in. restauracja i posterunek policji. (PAP)
amp/ jtt/ asa/