Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 5 lipca, 20.00

...

05.07.2012 | aktual.: 05.07.2012 20:23

05.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Szef misji obserwacyjnej ONZ w Syrii, generał Robert Mood powiedział w czwartek w Damaszku, że jest przeciwny uzbrojeniu około 300 podległych mu obserwatorów, gdyż radykalnie zmieniłoby to ich stosunki z miejscową ludnością.

- Szef niemieckiego kontrwywiadu Heinz Fromm przyznał w czwartek, że zaniedbania i błędy w dochodzeniach w sprawie zbrodni popełnionych przez neonazistowską grupę terrorystyczną, która zamordowała 10 osób, były wielką porażką niemieckich służb specjalnych.

- Tylko zmodernizowane brytyjskie siły zbrojne będą w stanie szybciej reagować na różnorakie nowe zagrożenia - przekonywał w czwartek sekretarz stanu ds. obrony Philip Hammond. Zmiany w wojsku osłabią potencjał obronny Wielkiej Brytanii - twierdzi opozycja.

- Wielki program zaopatrzenia ludności w bezpłatne leki generyczne ogłoszono w Indiach. Lekarze publicznej służby zdrowia otrzymają od rządu listę generyków. Próby przepisywania leków oryginalnych mają być karane.

- Dziennikarz i działacz polonijny Andrzej Poczobut został zwolniony z aresztu, ale nie został uniewinniony z zarzutów zniesławienia prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, nadal grozi mu więzienie - podkreślali w czwartek europosłowie na sesji plenarnej PE.

- Białoruś odrzuciła czwartkową rezolucję Rady Praw Człowieka ONZ w jej sprawie, uznając ją za politycznie umotywowaną, i zapowiedziała, że nie będzie współpracować z powołanym na jej mocy sprawozdawcą ONZ.

- Specjalna przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović zaapelowała w czwartek o nieblokowanie dostępu do internetu, potępiając praktyki stosowane nagminnie przez autorytarne rządy w poradzieckich krajach Azji Środkowej.

- Portugalska policja nie wyklucza ponownego wkroczenia do posiadłości Brytyjczyka Roberta Murata w Algarve w poszukiwaniu zwłok Madeleine (Maddie) McCann. Trop został podjęty w efekcie śledztwa prywatnego detektywa.

- Rządy Chin i Kuby podpisały w czwartek w Pekinie osiem umów i porozumień o współpracy dwustronnej. Chiński Bank Rozwoju udzieli stronie kubańskiej m.in. kredytów na rozwój służby zdrowia i różnych sektorów gospodarki; część pożyczek jest nieoprocentowana.

- Niektóre elementy programu pomocowego UE i MFW dla Grecji nie są realizowane tak, jak pierwotnie zakładano - powiedział w czwartek grecki minister finansów Jannis Sturnaras po spotkaniu z delegacją trojki, która przebywa z wizytą w Atenach.

- 55-letni profesor ekonomii na uniwersytecie w Atenach Joannis Sturnaras został w czwartek zaprzysiężony jako nowy minister finansów Grecji. Zaprzysiężenie opóźniło się o kilka dni z powodu operacji oka, jakiej musiał się poddać premier Antonis Samaras. Protokół wymaga obecności szefa rządu przy obejmowaniu stanowisk przez jego ministrów.

- Rząd Szwajcarii poinformował w czwartek, że rozszerzy wprawdzie sankcje wobec Iranu, ale nie przyłączy się do wprowadzonego przez UE embarga na irańską ropę naftową. Uzasadniono to "względami polityki zagranicznej".

- Emir Kuwejtu ponownie mianował w czwartek na szefa rządu szejcha Dżabira al-Mubaraka al-Hamada as-Sabaha, który złożył rezygnację z urzędu pod koniec czerwca - poinformowała państwowa agencja KUNA. Szejch Dżabir musi teraz sformować 15-osobowy rząd.

- Rada Praw Człowieka ONZ uznała w czwartek w rezolucji, że ludzie mają prawo do swobody wyrażania się w internecie i wezwała wszystkie państwa do ochrony tej swobody. Przedstawiciele 47 krajów członkowskich Rady przyjęli rezolucję przedstawioną przez Szwecję. Zarówno Chiny, jak i Kuba złożyły zastrzeżenia, ale przyłączyły się do konsensusu.

- Około tysiąca sympatyków ukraińskiej opozycji zebrało się w czwartek pod pałacem prezydenckim w Kijowie, aby zaprotestować przeciw uchwalonej przed dwoma dniami przez ukraiński parlament ustawie językowej, podwyższającej rangę języka rosyjskiego. Ustawa o podstawach polityki językowej zezwala obywatelom na porozumiewanie się po rosyjsku w sądach, szkołach i innych instytucjach państwowych w rosyjskojęzycznych, wschodnich regionach kraju.

- W parlamencie w Bukareszcie rozpoczęła się w czwartek debata w sprawie odsunięcia od władzy prezydenta Rumunii Traiana Basescu, oskarżanego przez centrolewicową koalicję rządową Unię Społeczno-Liberalną (USL) o "poważne naruszenie konstytucji".

- Zeszłoroczny budżet Stolicy Apostolskiej zamknął się deficytem w wysokości blisko 15 milionów euro - ogłosił w czwartek Watykan po obradach rady kardynałów na temat sytuacji ekonomicznej. Osobny budżet ma Państwo Watykańskie i tam zanotowano nadwyżkę.

- Demaskatorski portal WikiLeaks rozpoczął publikację ponad 2 milionów e-maili syryjskich polityków, ministerstw i firm. Rzeczniczka strony internetowej powiedziała w czwartek, że dokumenty ujawniają powiązania reżimu w Damaszku z zachodnimi firmami. Rzeczniczka Sarah Harrison na konferencji prasowej w Londynie sprecyzowała, że wśród 2,4 mln e-maili są wiadomości elektroniczne z okresu od sierpnia 2006 r. do marca 2012.

- Rosja nie zamierza udzielać azylu politycznego Baszarowi el-Asadowi, prezydentowi ogarniętej konfliktem zbrojnym Syrii - podkreślił minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w czwartek po spotkaniu ze swym niemieckim odpowiednikiem Guido Westerwellem.

- Rząd Szwajcarii poinformował w czwartek, że rozszerzy wprawdzie sankcje wobec Iranu, ale nie przyłączy się do wprowadzonego przez UE embarga na irańską ropę naftową. Uzasadniono to "względami polityki zagranicznej".

- Sąd w Grosseto w Toskanii zdjął w czwartek areszt domowy z kapitana statku Costa Concordia Francesco Schettino, któremu prokuratura zarzuca spowodowanie w styczniu katastrofy morskiej. Zginęły w niej 32 osoby. Na mocy decyzji sądu kapitan, o którego zwolnienie wnioskowała obrona, ma obecnie zakaz opuszczania miejsca zamieszkania.

- Wkrótce może zostać ponownie otwarte prawosławne seminarium duchowne na wyspie Heybeliada koło Stambułu. Muzułmański hierarcha Mehmet Goermez wezwał do jego uruchomienia po czwartkowym spotkaniu z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem I.

- W Kirgistanie aresztowano w czwartek pod zarzutem brania łapówek ministra ds. rozwoju społecznego Rawszana Sabirowa i jednego z jego asystentów. To, jak pisze agencja Associated Press, widoma próba pokazania przez rząd zaangażowania w walkę z korupcją.

- Antyterrorystyczny alarm, który spowodował wstrzymanie ruchu na brytyjskiej autostradzie M6 w obu kierunkach i zmobilizował policję do akcji na dużą skalę, został wywołany przez elektroniczny papieros - poinformowała policja w hrabstwie Staffordshire. Jeden z pasażerów autokaru, jadącego w czwartek z Preston w północno-zachodniej Anglii do Londynu zawiadomił policję, że z torby innego pasażera unoszą się opary. Policja nie zlekceważyła tego doniesienia i zareagowała błyskawicznie.

- Rosyjskie MSZ poinformowało w czwartek, że wielu przedstawicieli rosyjskich firm lotniczych nie otrzymało brytyjskich wiz niezbędnych do uczestniczenia w Salonie Lotniczym Farnborough, który zaczyna się w najbliższy poniedziałek.

(PAP)

amp/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)