Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 1 kwietnia, 20.00
...
01.04.2011 | aktual.: 01.04.2011 20:23
01.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Silne trzęsienie ziemi - o sile 6,2 - nawiedziło w piątek po południu greckie wyspy Karpathos, Rodos i Kretę. Na razie nie ma informacji o ofiarach i szkodach. Ognisko wstrząsów znajdowało się na morzu w odległości 20 km na zachód od wyspy Karpathos, na głębokości 77 m.
- Norwegowie, Rumuni i Szwedzi są wśród ośmiu cudzoziemskich pracowników ONZ zabitych w piątek w Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu - podało anonimowe źródło policyjne. Według niego szef misji został ranny, ale przeżył. Biuro ONZ zaatakowali uczestnicy demonstracji zorganizowanej w proteście przeciwko spaleniu Koranu przez amerykańskiego pastora.
- Premier Włoch Silvio Berlusconi wyraził w piątek opinię, że masowa ucieczka mieszkańców północnej Afryki na włoskie wybrzeża to "ludzkie tsunami". Szef rządu zasugerował, że Włochy pozwolą imigrantom przedostać się do innych krajów, czyli głównie do Francji.
- Strajk pracowników komunikacji miejskiej sparaliżował w piątek ruch w wielu miastach we Włoszech. Protest zorganizowały największe związki zawodowe, domagając się podpisania nowego kontraktu zbiorowego; poprzedni wygasł dwa i pół roku temu.
- Rząd uznawanego przez społeczność międzynarodową prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattary zdecydował w piątek o otwarciu granic powietrznych w celu umożliwienia ewentualnej ewakuacji obcokrajowców. Granice lądowa i morska mają pozostać zamknięte.
- Rodziny ofiar masowej egzekucji w Rzymie, dokonanej przez hitlerowców w 1944 roku, wyraziły oburzenie, gdy jeden z tygodników opublikował zdjęcia skazanego za tę zbrodnię byłego kapitana SS Ericha Priebkego w restauracji z przyjaciółmi.
- Jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych podczas demonstracji w piątek w portowym mieście Suhar na północy Omanu. Manifestanci domagali się pracy, lepszych zarobków i położenia kresu korupcji. Siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego i armatek wodnych.
- Kraje UE podjęły w piątek decyzję umożliwiającą przeprowadzenie - w razie potrzeby - unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Operacja otrzymała nazwę EUFOR Libya, a jej dowództwo znajdzie się w Rzymie.
- Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych ocenił, że unijna inicjatywa Partnerstwa Wschodniego traci atrakcyjność i wyraził nadzieję, że jej organizatorom wystarczy woli politycznej do doprowadzenia jej do końca - podała w piątek oficjalna agencja BiełTA.
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel przeszła w czwartek wieczorem w berlińskim szpitalu Charite operację naderwanej łąkotki - poinformował w piątek rzecznik rządu Steffen Seibert.
- Rząd przejmie kontrolę nad operatorem siłowni atomowych TEPCO (Tokyo Electric Power Co.) obejmując pakiet akcji firmy, nie większy jednak niż 50 proc. - podaje Reuters powołując się na anonimowe źródło rządowe.
- 18 tys. japońskich i 7 tys. amerykańskich żołnierzy rozpoczęło w piątek trzydniowe intensywne poszukiwania ofiar trzęsienia ziemi i tsunami - poinformowało japońskie ministerstwo obrony.
- Wody gruntowe wokół elektrowni Fukushima I są zapewne skażone substancjami radioaktywnymi, ale operator tej siłowni firma TEPCO popełnił błędy w obliczeniach, podając w czwartek, że poziom promieniowania 10 tys. razy przekroczył normę.
- Dziennik "The Guardian" informuje w swym piątkowym wydaniu, że wysokiej rangi przedstawiciel Libii został wysłany do Londynu, by podjąć rozmowy z rządem Wielkiej Brytanii.
- Ekspert z brytyjskiego ośrodka analitycznego Quilliam, Libijczyk Noman Benotman twierdzi, powołując się na własne kontakty, że przedstawiciel Muammara Kadafiego zaproponował w Londynie scenariusz, mający umożliwić libijskiemu przywódcy "odejście z godnością".
- Powstańcy libijscy walczący z siłami Muammara Kadafiego powiadomili w piątek, że gotowi są zgodzić się na zawieszenie broni, ale pod pewnymi warunkami. Żądają m.in., żeby siły dyktatora wycofały się z miast na zachodzie kraju. Domagają się też wolności słowa.
- 10 zaufanych współpracowników Muammara Kadafiego może pójść w ślady byłego ministra spraw zagranicznych Musy Muhammada Kusy i tak jak on zbiec do W. Brytanii - sugerują piątkowe brytyjskie media, powołując się na doniesienia władz brytyjskich.
- Ponad 400 zwolenników opozycji zaginęło na wschodzie Libii, odkąd przed sześcioma tygodniami rozpoczęło się tam powstanie przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego - podała agencja Reutera, powołując się na organizacje praw człowieka.
- Co najmniej trzy osoby zostały zabite w piątek przez syryjskie siły bezpieczeństwa w czasie antyrządowych demonstracji na przedmieściach Damaszku - poinformowali mieszkańcy stolicy Syrii.
- Europejczycy żyją dłużej i zdrowiej; liczba 60-latków (i starszych) rośnie o 2 mln każdego roku. Wolno, ale też rośnie liczba urodzeń, w tym w Polsce. Rozwodzą się cztery na 10 małżeństw w UE - donosi opublikowany w piątek raport o demografii KE i Eurostatu.
- Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) uznał w piątek, że nie jest kompetentny do zajęcia się skargą Gruzji, która zarzuciła Rosji wieloletnie czystki etniczne w dwóch separatystycznych prowincjach gruzińskich: Osetii Południowej i Abchazji.
- Katar dostarczy libijskim powstańcom artykułów pierwszej potrzeby w ramach porozumienia, na mocy którego będzie sprzedawać ropę ze złóż we wschodniej Libii - informuje w piątek Reuters. AP dodaje, że powstańcy uzyskają z tego źródła także pieniądze na broń. (PAP)
pif/ jtt/ asa/