Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 13 kwietnia, 17.00
...
13.04.2012 | aktual.: 13.04.2012 17:23
13.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Korea Północna dokonała w piątek rano zapowiadanej próby z rakietą dalekiego zasięgu. Rakieta Unha-3 wystartowała o godz. 7.39 czasu lokalnego (0.39 czasu polskiego) z ośrodka Tongchang-ri na zachodnim wybrzeżu Korei Północnej. Jednak według oficjalnych źródeł w Korei Południowej, Japonii i USA, rakieta rozpadła się po kilku minutach lotu i spadła do morza.
- Wojsko opanowało w czwartek późnym wieczorem centrum stolicy Gwinei-Bissau, miasta Bissau i zaatakowało rezydencję premiera Carlosa Gomesa Juniora obrzucając ją granatami - informują źródła dyplomatyczne i naoczni świadkowie. W mieście słychać było odgłosy strzelaniny, w tym z użyciem broni ciężkiej.
- Z powodu strajku pilotów hiszpańskie linie Iberia musiały w piątek odwołać 121 z przewidzianych na ten dzień 333 lotów. Piloci protestują przeciwko utworzeniu tanich linii lotniczych Iberia Express, które rozpoczęły działalność 25 marca.
- Stany Zjednoczone chcą zorganizować szczyt Rosja-USA po objęciu w maju przez Władimira Putina stanowiska prezydenta Rosji - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
- Premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który przebywa z historyczną wizytą w Birmie, oraz znana opozycjonistka Aung San Suu Kyi zaproponowali w piątek, aby w celu wspierania reform gospodarczych sankcje wobec Birmy zostały zawieszone, a nie zniesione.
- W pobliżu granicy z Turcją doszło w piątek rano do walk między syryjskim wojskiem a powstańcami - poinformowali działacze praw człowieka. Te pierwsze poważne starcia miały miejsce niespełna 24 godziny po wejściu w życie zawieszenia bron w Syrii.
- Czteroletnia brytyjska dziewczynka Heidi Hankins z ilorazem inteligencji (IQ) 159 została przyjęta do klubu Mensa, zrzeszającego najinteligentniejszych tego świata. Rzeczniczka Mensy poinformowała o tym w piątek oficjalnie.
- Sąd w Pradze skazał w piątek byłego czeskiego ministra transportu Vita Bartę na 18 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za to, że płacił posłom swej partii Sprawy Publiczne (VV) za lojalność. Wyrok nie jest prawomocny.
- Premier Węgier Viktor Orban zarzucił w piątek Komisji Europejskiej (KE) przekroczenie kompetencji w związku z postawieniem jego krajowi politycznych warunków przed uzyskaniem kredytu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
- Parlament Portugalii ratyfikował w piątek pakt fiskalny, którego celem jest wzmocnienie dyscypliny budżetowej w UE. Portugalia jest pierwszym krajem unijnym, którego parlament ratyfikował tę umowę.
- Liberalizacja cen na Białorusi nastąpi nie wcześniej niż w 2013 r. - oświadczył w piątek minister gospodarki Białorusi Mikałaj Snapkou. Dodał, że tegoroczna inflacja nie powinna przekroczyć 22 proc. W zeszłym roku przekroczyła 108 proc.
- Dwa reaktory jądrowe, których operatorem jest Kansai Electric Power Co, zostały uznane za bezpieczne i trzeba je będzie ponownie uruchomić - poinformował w piątek rząd Japonii. Chodzi m.in. o odporność na trzęsienia ziemi i tsunami.
- Główny prokurator wojskowy Rosji Siergiej Fridinski oficjalnie potwierdził, że umarzając w 2004 roku śledztwo w sprawie Katynia strona rosyjska nie sformułowała żadnych zarzutów wobec Józefa Stalina i innych przywódców dawnego ZSRR.
- Żadnych czynności w celu oczyszczenia fragmentów samolotu prezydenta Polski rosyjskie organy śledcze nie podejmowały i podejmować nie planują - powiedział w piątek przedstawiciel Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin.
- Tysiące Syryjczyków uczestniczyły w piątek w demonstracjach antyreżimowych, sprawdzając obowiązywanie wynegocjowanego za pośrednictwem ONZ zawieszenia broni - informują syryjscy opozycjoniści. Siły bezpieczeństwa zastrzeliły co najmniej dwóch demonstrantów.
- Trzy największe włoskie centrale związkowe zorganizowały w piątek w Rzymie wielotysięczny wiec w obronie starszych osób, wypchniętych - jak uważają - z rynku pracy i zagrożonych pozbawieniem prawa do emerytury z powodu podniesienia wieku emerytalnego.
- Pierwsza, kilkunastoosobowa grupa obserwatorów ONZ jest gotowa do wyjazdu do Syrii, gdzie obowiązujące od czwartku zawieszenie broni jest "względnie respektowane" - powiedział w piątek rzecznik wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofiego Annana.
- Nowy premier Słowacji Robert Fico zapowiedział "nowe otwarcie" w stosunkach z Rosją. Zaznaczył także, iż jego rząd nie widzi podstaw do zmiany negatywnego stanowiska w sprawie uznania niepodległości Kosowa.
- Władze Syrii powinny zezwolić na otwarcie "korytarzy humanitarnych" - oświadczył w piątek w Genewie rzecznik wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofiego Annana, Ahmad Fawzi. W Syrii drugi dzień obowiązuje zawieszenie broni.
- Tysiące osób zgromadziły się w piątek w centrum Kairu, aby zaprotestować przeciwko udziałowi w wyborach prezydenckich Omara Suleimana, wiceprezydenta i szefa wywiadu za rządów obalonego Hosniego Mubaraka.
- Źródło zbliżone do delegacji Iranu na rozmowy 5+1, które będą dotyczyć irańskiego programu nuklearnego, oceniło w piątek, że dotychczas stanowisko Zachodu było rozczarowujące. Iran spodziewa się - dodało to źródło - że grupa państw 5+1 zajmie inne stanowisko.(PAP)
zdz/ jtt/