Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 13 listopada, 17.00
...
13.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Unijne biuro statystyczne Eurostat ogłosiło w piątek koniec recesji w strefie euro. Według wstępnych obliczeń, PKB w strefie euro wzrósł w okresie od lipca do września o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Niemniej jednak, w porównaniu z rokiem poprzednim PKB spadł o 4,1 proc.
- Rząd Niemiec wypowiedział się przeciwko planowanemu przez UE porozumieniu z USA, na mocy którego Amerykanie mogliby nadal korzystać dla celów walki z terroryzmem z danych o światowych przepływach bankowych, zgromadzonych w systemie SWIFT. "Spiegel" pisze w piątek w wydaniu internetowym, że nowy rząd niemiecki nie zamierza na razie poprzeć przygotowanego przez szwedzkie przewodnictwo UE projektu, "ze względów merytorycznych i formalnych". Ambasador Niemiec w UE otrzymał precyzyjne wytyczne w tej kwestii. Oznacza to - dodaje "Spiegel" - że porozumienie z USA zostaje na razie wstrzymane, ponieważ wymaga ono akceptacji wszystkich 27 państw UE. Tym samym nie dojdzie zapewne do jego przyjęcia przed wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego 1 grudnia br.
- Rosja jest zainteresowana propozycją budowy podziemnych zbiorników na gaz na Słowacji - powiedział w piątek rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko.
- Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej, którzy spotkają się w poniedziałek i wtorek w Brukseli, przedłużą na kolejny rok sankcje wobec Białorusi, utrzymując je jednocześnie w zawieszeniu. Zgodnie z apelem białoruskiej opozycji UE utrzyma status quo wobec braku zmian sytuacji w kraju Alaksandra Łukaszenki.
- Amerykański prezydent Barack Obama zadeklarował w piątek na konferencji prasowej w Tokio, po spotkaniu z premierem Japonii Yukio Hatoyamą, że sojusz amerykańsko-japoński będzie "fundamentem" pokoju i pomyślności w Azji.
- Bezrobocie w Estonii dotkniętej kryzysem gospodarczym osiągnęło w trzecim kwartale 14,6 proc., jest najwyższe od dziewięciu lat i wciąż rośnie - podał w piątek Urząd Statystyczny.
- Działania rządu Litwy Andriusa Kubiliusa popiera zaledwie 9,4 proc. respondentów, prawie 79 proc. pracę rządu ocenia negatywnie - wynika z sondażu opublikowanego w piątek. Sondaż instytutu badań opinii Spinter tyrimai, który na zamówienie portalu Delfi został przeprowadzony w dniach 23-30 października na reprezentacyjnej grupie 1002 osób, wskazuje, że w ciągu miesiąca poparcie dla obecnego rządu Litwy spadło o ponad 5 proc.
- W całej Francji zaczęły się powszechne szczepienia przeciw nowej grypie A/H1N1 - podają w piątek francuskie media. Jak wskazują sondaże, tylko jedna piąta Francuzów zamierza skorzystać z darmowej szczepionki, gdyż wielu z nich obawia się jej skutków ubocznych lub bagatelizuje samą chorobę.
- Większość Izraelczyków jest przychylna, pod pewnymi warunkami, dialogowi z islamskim ruchem Hamas sprawującym władzę w Strefie Gazy - wynika z opublikowanego w piątek sondażu. 57 procent badanych osób jest przychylnych takiemu dialogowi pod warunkiem, że Hamas "uzna Izrael i zaprzestanie działań terrorystycznych". Przeciwnych dialogowi jest 39 procent, a 4 procent nie ma zdania.
- Niemiecki minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg zapowiedział w piątek, że Niemcy w styczniu wyślą do Afganistanu dodatkowych 120 żołnierzy.
- Pięciu mężczyzn, oskarżonych o przygotowanie zmachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku, w tym domniemany "mózg" tego spisku Chalid Szejk Mohammed, stanie przed sądem w Nowym Jorku - poinformował w piątek przedstawiciel administracji USA. Podejrzani znajdują się w więzieniu w Guantanamo na Kubie.
- Płoną składy wojskowe w Uljanowsku (d. Symbirsku), w południowo-wschodniej Rosji - podała agencja RIA-Nowosti. W tym liczącym 600 tys. mieszkańców mieście nad Wołgą słychać eksplozje. Według mieszkańców, dochodzą one z kierunku, gdzie znajduje się jednostka Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło fakt pożaru na terenie jednego ze swoich obiektów w Uljanowsku. Nie podało jednak szczegółów.
- Eksplozja bomby zniszczyła w piątek biuro agencji bezpieczeństwa w Peszawarze na północnym-zachodzie Pakistanu; w wybuchu zginęło co najmniej 7 osób, 35 zostało rannych - poinformowała tamtejsza policja.
- Dwadzieścia dwie osoby - 9 żołnierzy sił NATO, 10 zagranicznych pracowników i 3 cywilów afgańskich - zostało rannych w piątek w zamachu samobójczym w pobliżu amerykańskiej bazy wojskowej Camp Phoenix w Kabulu - podały źródła wojskowe i policyjne.
- Brytyjczycy lubią jeździć na wakacje do obcych krajów, ale niechętnie poznają ich język - świadczą wyniki sondażu, o którym informuje w piątek agencja Reutera. Spośród 2012 osób ankietowanych przez jeden z internetowych serwisów o turystyce ponad 10 procent stwierdziło, że nie ma sensu uczyć się języków obcych, bo i tak wszędzie ludzie mówią po angielsku.
amp/