Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 13 stycznia, 20.00
...
13.01.2012 | aktual.: 13.01.2012 20:53
13.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Ukraina jest zmuszona do zmniejszenia objętości kupowanego w Rosji gazu i będzie szukać innych źródeł dostaw tego paliwa, po niższych niż dotychczas cenach - oświadczył w piątek prezydent Wiktor Janukowycz.
- Rośnie napięcie w stosunkach USA z Iranem. Waszyngton ostrzegł duchowego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chameneiego, że jeśli zablokuje cieśninę Ormuz, spotka się ze stanowczą odpowiedzią Ameryki - podał w piątek "New York Times", wzywając do rozmów.
- Wykluczone jest, by księżna Yorku Sarah Ferguson została w ramach ekstradycji przekazana Turcji, gdzie miałaby stanąć przed sądem za potajemne nakręcenie telewizyjnego dokumentu na temat tureckich sierocińców - oświadczyło w piątek źródło w brytyjskim MSW.
- Samozwańcze księstwo Filettino, proklamowane w środkowych Włoszech z inicjatywy jego władz w proteście przeciwko polityce oszczędnościowej rządu w Rzymie, zapowiedziało, że zwróci się do Watykanu o uznanie. W piątek zainicjowano prace parlamentu "księstwa".
- Niemieckie organizacje przedsiębiorców proponują zlikwidowanie w zakładach pracy przerw na papierosa, które mogą sporo kosztować gospodarkę - poinformował w piątek dziennik "Bild".
- Na 20 lat pozbawienia wolności skazał w piątek sąd karny w Leeds 25-letniego polskiego imigranta Marcina K. za uprowadzenie i usiłowanie zabójstwa przez pogrzebanie żywcem partnerki, 27-letniej Michaliny (Micheliny) L.
- Przedstawiciele indyjskich wersji 21 portali społecznościowych mają stawić się w sądzie - podał w piątek w internetowym wydaniu indyjski tygodnik polityczny "Tehelka". Indie chcą ścigać ich za obscena, sianie nienawiści, podważanie integracji narodowej.
- Premier Grecji Lukas Papademos powiedział w piątek, że sektor prywatny powinien obniżyć pensje pracowników, by w ten sposób zwiększyć konkurencyjność kraju.
- We wtorek w Atenach rozpocznie się kolejny przegląd realizacji pierwszego programu pomocy UE i MFW dla Grecji. Tymczasem Grecja potrzebuje pomocy z drugiego pakietu, który, choć uzgodniony w październiku, nie jest jeszcze uruchomiony.
- Premier Japonii Yoshihiko Noda zreorganizował w piątek rząd, chcąc w ten sposób m.in. zapewnić sobie współpracę opozycji przy planowanej podwyżce podatku od sprzedaży. W nowym rządzie pozostało 12 dotychczasowych ministrów.
- Jednodniowe lokaty banków w Europejskim Banku Centralnym wzrosły pod koniec bieżącego tygodnia do rekordowego poziomu 489,9 mld euro - poinformował w piątek EBC.
- W 2011 roku liczba mieszkańców Niemiec wzrosła o 50 tysięcy, do 81,8 mln - poinformował w piątek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) w Wiesbaden. Pierwszy od ośmiu lat przyrost liczby ludności RFN był konsekwencją większej imigracji, w tym także z Polski.
- Większość Niemców uważa, że afery z zatajeniem prywatnego kredytu i naciskami na media trwale zaszkodziły wizerunkowi prezydenta RFN Christiana Wulffa. Taki pogląd wyraziło 72 proc. respondentów opublikowanego w piątek sondażu dla telewizji ZDF.
- 48 proc. Rosjan wyraża gotowość głosowania na premiera Władimira Putina w wyborach prezydenckich - mówią wyniki sondażu ośrodka socjologicznego WCIOM, zbliżonego do Kremla. Spośród rywali Putina największe poparcie ma komunista Giennadij Ziuganow - 10 proc.
- Premier Węgier, konserwatysta Viktor Orban, wciąż utrzymuje się na czele sondaży, lecz w ciągu 18 miesięcy utracił blisko połowę sympatyków - wynika z najnowszych sondaży przeprowadzonych w grudniu. Odsetek poparcia dla Orbana spadł do 31 proc.
- Polscy i rosyjscy prokuratorzy spotkają się wkrótce, aby skoordynować dalsze wspólne działania w śledztwach smoleńskich - powiedział w piątek dziennikarzom w Moskwie prokurator generalny RP Andrzej Seremet.
- Strona rosyjska jest zainteresowana ustaleniami ekspertów z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie i uważa to za niezwykle istotny element w swoim śledztwie - powiedział w piątek w Moskwie prokurator generalny RP Andrzej Seremet.
- Ukraińsko-rosyjskie relacje gazowe znowu zainteresowały UE. Kijów chce obniżenia ceny gazu w umowie z Rosją i grozi drastycznym zmniejszeniem zakupów. KE naciska na Ukrainę, by renegocjując kontrakt zapewniła dostęp do gazociągów konkurentom Gazpromu.
- Około 80 tysięcy Czechów podpisało się pod petycją wzywającą do nadania międzynarodowemu portowi lotniczemu w Pradze imienia zmarłego przed miesiącem byłego prezydenta Czechosłowacji i Czech Vaclava Havla.
- W Rzymie i w innych wielkich miastach Włoch znalezienie taksówki graniczy w piątek z cudem, a na transport mogą liczyć niemal wyłącznie ludzie chorzy jadący do szpitala. To rezultat protestu taksówkarzy przeciwko rządowym planom liberalizacji ich branży. Niezapowiedziany strajk taksówkarzy rozpoczął się w czwartek wieczorem i rozszerzył następnego dnia wywołując chaos przede wszystkim w stolicy, gdzie taksówkarze zablokowali swymi samochodami kilka ulic w centrum, protestując przeciwko liberalizacji usług. Strajkujący odmawiają kursów i urządzili pikietę przed Kancelarią Premiera.
- Były radziecki dysydent Siergiej Kowalow został pierwszym laureatem litewskiej Nagrody Wolności. Statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. euro Kowalow odebrał w piątek w Wilnie podczas odchodów Dnia Obrońców Wolności.
- Opozycyjna Syryjska Rada Narodowa oraz złożona z żołnierzy-buntowników Wolna Armia Syrii (WAS) ustaliły, że będą prowadziły wspólną walkę z reżimem prezydenta Baszara el-Asada - ogłosiła w piątek rzeczniczka Rady.
- Główna nigeryjska centrala związkowa poinformowała w piątek, że protesty, w ramach których w ciągu ubiegłych pięciu dni wychodziły na ulice dziesiątki tysięcy ludzi, zostaną zawieszone najbliższy weekend, by umożliwić związkowcom rokowania z rządem. Negocjacje mają dotyczyć państwowych dopłat do cen paliw płynnych, których zniesienie wywołało obecne niepokoje społeczne.
- Birmańskie władze postanowiły uwolnić wszystkich 591 więźniów politycznych znajdujących się na liście sporządzonej przez ikonę walki o demokrację w tym kraju, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla i przywódczynię opozycji Aung San Suu Kyi.
- Dochody z produkcji opium w Afganistanie wyniosły w ubiegłym roku około 1,4 mld dolarów, co oznacza wzrost o 133 procent w porównaniu z rokiem 2010 - wynika z opublikowanego w piątek raportu ONZ. Suma ta równa się jednej dziesiątej PKB Afganistanu.
- Sąd w Oslo podjął w piątek decyzję o zleceniu dodatkowych badań psychiatrycznych Andersa Behringa Breivika, sprawcy masakry na norweskiej wyspie Utoya z lipca 2011 roku. Do przeprowadzenia nowej ekspertyzy wyznaczono dwóch krajowych psychiatrów. Sędzia Wenche Elizabeth Arntzen powiedziała na konferencji prasowej, że nowe badanie jest konieczne ze względu na szeroką krytykę, jaką wywołała wstępna diagnoza, zgodnie z którą Breivik jest chory na schizofrenię. Takie ustalenia ogłosili pod koniec listopada dwaj eksperci, którzy uznali Breivika za niepoczytalnego. Następnie obserwujący go więzienni psychiatrzy uznali, że nie jest on chory psychicznie.
- Firma Apple poinformowała w piątek, że zawiesza sprzedaż iPhone'ów w chińskich sklepach w "celu zapewnienia bezpieczeństwa klientom i pracownikom" po tym, jak przed jednym z nich w Pekinie doszło do bijatyki między pragnącymi kupić najnowszy model telefonu.
- Największy francuski dziennik "Le Monde" pisze w piątek pochlebnie o granym w Paryżu spektaklu "Poczekalnia" Krystiana Lupy, zamieszczając też wywiad z reżyserem. Przedstawienie polecają widzom także inne opiniotwórcze gazety nad Sekwaną. (PAP)
amp/ osz/ asa/