Trwa ładowanie...
doxoqdr
doxoqdr

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 15 lipca, 17.00

...
Share
doxoqdr

15.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Ponad 30 państw zadeklarowało w piątek w Stambule na posiedzeniu tzw. grupy kontaktowej ds. Libii, że uznaje powstańczą Narodową Radę Libijską za reprezentanta narodu libijskiego. "Reżim Kadafiego nie jest już prawowitą władzą w Libii" - głosi komunikat.

- Stany Zjednoczone, których żołnierze stanowią większość w siłach międzynarodowych stacjonujących w Afganistanie, rozpoczęły wycofywanie części swoich oddziałów z tego kraju - poinformowała w piątek amerykańska armia.

doxoqdr

- Podczas spotkania grupy kontaktowej ds. Libii uzgodniono "mapę drogową", według której przywódca Libii Muammar Kadafi powinien ustąpić i przekazać odpowiedzialność wojskową; strony konfliktu wezwano do zawieszenia broni - powiedział szef francuskiego MSZ Alain Juppe.

- Wielka Brytania oświadczyła w piątek, że wyśle dodatkowe 4 samoloty myśliwsko-bombowe Tornado do akcji przeciwko Libii, zwiększając swój kontyngent do 12 samolotów bojowych.

- 66 proc. Palestyńczyków uważa, że stworzenie niepodległego państwa powinno być tylko krokiem do prawdziwego celu, jakim jest zajęcie całej historycznej Palestyny, czyli dzisiejszego Izraela - wynika z najnowszego sondażu opublikowanego w piątek. Za koncepcją dwóch państw dla dwóch narodów (Palestyny i Izraela), jako rozwiązaniem wieloletniego konfliktu, opowiada się natomiast 34 proc. respondentów - podaje sondaż przeprowadzony w obu palestyńskich enklawach: w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, na zlecenie międzynarodowej organizacji Israel Project.

- Pięciu wysokich rangą dygnitarzy reżimu Saddama Husajna, w tym dwaj przyrodni bracia dyktatora, zostaną straceni w ciągu miesiąca - poinformował w piątek rzecznik irackiego ministerstwa sprawiedliwości.

doxoqdr

- Syryjskie służby bezpieczeństwa ostrzelały w piątek z ostrej amunicji antyprezydenckich demonstrantów m.in. w stolicy kraju, Damaszku, Idlibie w północno-zachodniej Syrii, i Darze na południu. 14 cywilów zginęło - podali obrońcy praw człowieka.

- Uzbrojona w pałki policja interweniowała w piątek przeciwko setkom demonstrantów, którzy próbowali przemaszerować przez centrum stolicy Jordanii Ammanu, skandując hasło "naród chce reformy reżimu" - poinformował Reuters, powołując się na świadka wydarzeń.

- Miński sąd miejski odrzucił w piątek wniosek o kasację wyroku pięciu lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie, wydanego w maju w sprawie opozycjonisty Andreja Sannikaua, kandydata w wyborach prezydenckich na Białorusi z grudnia ubiegłego roku.

- Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wydał polecenie aresztowania kapitanów dwóch jednostek, które nie zatrzymały się, aby uczestniczyć w akcji ratunkowej po niedzielnej katastrofie statku "Bułgaria" na Wołdze, w której zginęło co najmniej 114 osób.

doxoqdr

- Kryzys zadłużenia w niektórych państwach strefy euro poważnie niepokoi mieszkańców Niemiec. Jak pokazał opublikowany w piątek sondaż dla telewizji ZDF, 86 proc. Niemców uważa, że stabilność wspólnej europejskiej waluty jest zagrożona.

- Premier Donald Tusk rozpoczął w piątek rano jednodniową wizytę w Pradze. Z czeskimi politykami: prezydentem Vaclavem Klausem i premierem Petrem Neczasem będzie rozmawiał o polskim przewodnictwie w Radzie UE i współpracy w Grupie Wyszehradzkiej.

- Premier Donald Tusk powiedział, że Polska i Czechy powinny udzielać sobie pomocy w kwestii energetyki jądrowej. "Nie można równocześnie próbować eliminować energetyki jądrowej, energetyki opartej na węglu i zakazać wydobywania gazu łupkowego" - oświadczył.

- Dziennikarze brytyjskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego BBC rozpoczęli w piątek 24-godzinny strajk przeciwko redukcji zatrudnienia w serwisie przygotowującym audycje dla zagranicy, World Service. Zwolnienia mają związek z rządowymi cięciami budżetowymi.

- Włoska spółka energetyczna ENI przekaże 2 miliardy USD wenezuelskiemu koncernowi naftowemu w ramach wspólnych projektów w roponośnym basenie rzeki Orinoko oraz na budowę elektrowni na wschodzie Wenezueli. (PAP)

amp/ jtt/

doxoqdr

Podziel się opinią

Share
doxoqdr
doxoqdr