Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 15 lipca, 20.00

...

15.07.2011 | aktual.: 15.07.2011 20:23

15.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Kondycja ośmiu europejskich banków jest za słaba, aby wytrzymały długotrwałą recesję. Banki te muszą pozyskać 2,5 mld euro kapitału. Taki jest ogłoszony w piątek wynik stress testu, którym poddano 90 banków w 21 krajach.

- Włoska Izba Deputowanych uchwaliła w piątek program oszczędnościowy rządu Silvio Berlusconiego na łączną sumę 47 miliardów euro. Ma on doprowadzić do zrównoważenia do 2014 r. publicznych finansów, w których obecnie deficyt wynosi 119 proc. PKB.

- Rząd Hiszpanii ogłosił w piątek, że postanowił oddać w koncesje na 20 lat eksploatację portów lotniczych w Madrycie i Barcelonie oraz sprzedać 49 proc. udziałów w przedsiębiorstwie AENA, które zarządza lotniskami w kraju.

- Sytuacja na Białorusi będzie jednym z tematów niemiecko-rosyjskich konsultacji międzyrządowych w Hanowerze w przyszłym tygodniu. Według źródeł zbliżonych do rządu Niemiec, Berlin spróbuje przekonać Moskwę do wywarcia wspólnej presji na reżim w Mińsku.

- Prawie połowa Rosjan jest przekonana, że Rosja ma wrogów wśród innych państw - wynika z opublikowanego w piątek sondażu Fundacji "Opinia Publiczna" (FOM); po raz pierwszy wśród tych państw pojawiła się Białoruś, która wraz z Rosją tworzy państwo związkowe.

- W Gruzji wydalono ze służby czterech policjantów i zastosowano inne sankcje dyscyplinarne wobec dwunastu za złamanie wewnętrznych przepisów podczas rozpraszania nielegalnych demonstracji opozycji pod koniec maja w Tbilisi - podało w piątek gruzińskie MSW.

- Prezes Trybunału Sprawiedliwości UE chce 12 dodatkowych sędziów do Sądu UE ze względu na zwiększoną liczbę spraw dotyczących znaków towarowych i karteli. Nie wystąpił natomiast o dodatkowych rzeczników generalnych Trybunału, na czym zależało Polsce.

- Ponad 30 państw zadeklarowało w piątek w Stambule na posiedzeniu tzw. grupy kontaktowej ds. Libii, że uznaje powstańczą Narodową Radę Libijską za reprezentanta narodu libijskiego. "Reżim Kadafiego nie jest już prawowitą władzą w Libii" - głosi komunikat.

- Stany Zjednoczone, których żołnierze stanowią większość w siłach międzynarodowych stacjonujących w Afganistanie, rozpoczęły wycofywanie części swoich oddziałów z tego kraju - poinformowała w piątek amerykańska armia.

- Podczas spotkania grupy kontaktowej ds. Libii uzgodniono "mapę drogową", według której przywódca Libii Muammar Kadafi powinien ustąpić i przekazać odpowiedzialność wojskową; strony konfliktu wezwano do zawieszenia broni - powiedział szef francuskiego MSZ Alain Juppe.

- Wielka Brytania oświadczyła w piątek, że wyśle dodatkowe 4 samoloty myśliwsko-bombowe Tornado do akcji przeciwko Libii, zwiększając swój kontyngent do 12 samolotów bojowych.

- 66 proc. Palestyńczyków uważa, że stworzenie niepodległego państwa powinno być tylko krokiem do prawdziwego celu, jakim jest zajęcie całej historycznej Palestyny, czyli dzisiejszego Izraela - wynika z najnowszego sondażu opublikowanego w piątek. Za koncepcją dwóch państw dla dwóch narodów (Palestyny i Izraela), jako rozwiązaniem wieloletniego konfliktu, opowiada się natomiast 34 proc. respondentów - podaje sondaż przeprowadzony w obu palestyńskich enklawach: w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, na zlecenie międzynarodowej organizacji Israel Project.

- Pięciu wysokich rangą dygnitarzy reżimu Saddama Husajna, w tym dwaj przyrodni bracia dyktatora, zostaną straceni w ciągu miesiąca - poinformował w piątek rzecznik irackiego ministerstwa sprawiedliwości.

- Syryjskie służby bezpieczeństwa ostrzelały w piątek z ostrej amunicji antyprezydenckich demonstrantów m.in. w stolicy kraju, Damaszku, Idlibie w północno-zachodniej Syrii, i Darze na południu. 14 cywilów zginęło - podali obrońcy praw człowieka.

- Uzbrojona w pałki policja interweniowała w piątek przeciwko setkom demonstrantów, którzy próbowali przemaszerować przez centrum stolicy Jordanii Ammanu, skandując hasło "naród chce reformy reżimu" - poinformował Reuters, powołując się na świadka wydarzeń.

- Miński sąd miejski odrzucił w piątek wniosek o kasację wyroku pięciu lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie, wydanego w maju w sprawie opozycjonisty Andreja Sannikaua, kandydata w wyborach prezydenckich na Białorusi z grudnia ubiegłego roku.

- Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wydał polecenie aresztowania kapitanów dwóch jednostek, które nie zatrzymały się, aby uczestniczyć w akcji ratunkowej po niedzielnej katastrofie statku "Bułgaria" na Wołdze, w której zginęło co najmniej 114 osób.

- Kryzys zadłużenia w niektórych państwach strefy euro poważnie niepokoi mieszkańców Niemiec. Jak pokazał opublikowany w piątek sondaż dla telewizji ZDF, 86 proc. Niemców uważa, że stabilność wspólnej europejskiej waluty jest zagrożona.

- Premier Donald Tusk rozpoczął w piątek rano jednodniową wizytę w Pradze. Z czeskimi politykami: prezydentem Vaclavem Klausem i premierem Petrem Neczasem będzie rozmawiał o polskim przewodnictwie w Radzie UE i współpracy w Grupie Wyszehradzkiej.

- Premier Donald Tusk powiedział, że Polska i Czechy powinny udzielać sobie pomocy w kwestii energetyki jądrowej. "Nie można równocześnie próbować eliminować energetyki jądrowej, energetyki opartej na węglu i zakazać wydobywania gazu łupkowego" - oświadczył.

- Dziennikarze brytyjskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego BBC rozpoczęli w piątek 24-godzinny strajk przeciwko redukcji zatrudnienia w serwisie przygotowującym audycje dla zagranicy, World Service. Zwolnienia mają związek z rządowymi cięciami budżetowymi.

- Włoska spółka energetyczna ENI przekaże 2 miliardy USD wenezuelskiemu koncernowi naftowemu w ramach wspólnych projektów w roponośnym basenie rzeki Orinoko oraz na budowę elektrowni na wschodzie Wenezueli. (PAP)

amp/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)