Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 19 sierpnia, 20.00
...
19.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Uzgodniony w lipcu drugi pakiet pomocy dla Grecji może mieć problemy, bo po Finlandii także inne kraje, w tym Austria i Holandia, deklarują, że chcą od Anten gwarancji w zamian za pożyczki. KE apeluje, by unikać nadmiernych nowych warunków i zabezpieczeń.
- Rząd hiszpański przyjął w piątek nowe posunięcia antykryzysowe, w tym obniżkę VAT na zakup nowych mieszkań, reformę podatków od spółek oraz obowiązek korzystania z leków generycznych.
- W opinii 55 procent mieszkańców Niemiec rząd kanclerz Angeli Merkel nie jest w stanie zapobiec nowemu kryzysowi finansowemu i gospodarczemu - wynika z opublikowanego w piątek sondażu dla telewizji ARD.
- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył, że jego kraj przystąpi do Unii Europejskiej "za jakieś 10 lat". Janukowycz po raz pierwszy wymienił przewidziany termin uzyskania przez Ukrainę członkostwa w UE.
- Kurs jena wobec dolara osiągnął w piątek najwyższy poziom od II wojny światowej pod wpływem masowego zainteresowania inwestorów japońską walutą, którą uważają za bezpieczną.
- Dwóch funkcjonariuszy egipskiej centralnej agencji ds. bezpieczeństwa zostało zabitych w czwartek przy granicy egipsko-izraelskiej podczas pościgu sił izraelskich za rebeliantami.
- Francja, Wielka Brytania, Portugalia i Niemcy zapowiedziały w czwartek, że przygotują wniosek do Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Syrii.
- Rosja sprzeciwia się apelom Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej o ustąpienie prezydenta Syrii Baszara el-Asada - poinformowało w piątek źródło w rosyjskim MSZ. Według niego, Asad potrzebuje czasu na przeprowadzenie reform.
- Syryjskie siły brutalnie tłumiły w piątek antyreżimowe demonstracje, które odbyły się w wielu miejscowościach. Agencja dpa informuje, że zginęło co najmniej 17 demonstrantów, w tym wielu młodych ludzi.
- Co najmniej 10 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy spadło w piątek rano i wcześniej - w ciągu nocy - na obszar Izraela w pobliżu palestyńskiej enklawy. Jedna z rakiet uderzyła w szkołę talmudyczną w mieście Aszdod, raniąc dwie osoby, w tym jedną ciężko
- Co najmniej 52 osoby zginęły w trwających od trzech dni krwawych zamieszkach w największym mieście Pakistanu, Karaczi. Policja podejrzewa, że przemoc ma związek z konfliktem pomiędzy grupami przestępczymi - pisze w piątek agencja Associated Press.
- Czwartą noc z rzędu w Berlinie płonęły samochody. Według policji nieznani sprawcy podpalili w nocy z czwartku na piątek 11 pojazdów. Ogień częściowo uszkodził siedem innych samochodów.
- Liczba więźniów osadzonych w zakładach karnych wzrosła w Anglii i Walii do rekordowego poziomu po uwięzieniu setek osób uczestniczących w zamieszkach - wynika z opublikowanych w piątek danych Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Białoruś wstrzymuje współpracę z USA dotyczącą pozbycia się zapasów wysoko wzbogaconego uranu, czyniąc to w odpowiedzi na amerykańskie sankcje gospodarcze wobec jej przedsiębiorstw - poinformowało w piątek MSZ w Mińsku.
- Zniszczony w ciągu nocy przez NATO budynek w libijskiej stolicy, Trypolisie, należał do szefa wywiadu, a prywatnie szwagra Muammara Kadafiego, Abdullaha al-Senussiego - poinformował w piątek świadek.
- Deportacje niektórych nielegalnych imigrantów zostaną wstrzymane - zapowiedział rząd USA. To sygnał złagodzenia restrykcyjnej polityki imigracyjnej prowadzonej dotychczas przez administrację prezydenta Baracka Obamy.
- Benedykt XVI w drugim dniu pobytu w Hiszpanii, w piątek, podczas spotkania z zakonnicami na dziedzińcu królewskim klasztoru w Escorialu bronił "ewangelicznego radykalizmu" życia konsekrowanego przeciwko "relatywizmowi i przeciętności".
- Sąd w Oslo ogłosił w piątek decyzję o przedłużeniu pobytu sprawcy podwójnego zamachu w Norwegii Andersa Behringa Breivika w całkowitym odosobnieniu o kolejne cztery tygodnie.(PAP)
pif/ osz/