Trwa ładowanie...
d3h4f6o

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 2 grudnia, 20.00

...

Share
d3h4f6o

02.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Wszyscy irańscy dyplomaci opuścili Wielką Brytanię w piątek po południu na żądanie Brytyjczyków, którzy po ataku na brytyjską ambasadę w Teheranie zamknęli ambasadę Iranu w Londynie i wydalili cały jej personel - podało brytyjskie MSZ.

- Austria zaproponowała w piątek Słowacji swoją pomoc: może przyjmować słowackich pacjentów do swoich szpitali. Na Słowacji doszło do zwolnienia ponad tysiąca lekarzy, którzy wcześniej składali masowe wypowiedzenia w proteście przeciwko warunkom pracy i płacy.

- Wiceprezydent USA Joe Biden, składający wizytę w Turcji, wezwał w piątek Ankarę do nałożenia nowych sankcji na Iran. Pochwalił natomiast Turcję za wywieranie nacisków na Syrię, by wstrzymała krwawe prześladowania protestujących.

d3h4f6o

- Rada Praw Człowieka ONZ potępiła w piątek w rezolucji "systematyczne, powszechne i rażące" łamanie praw człowieka i podstawowych wolności przez władze w Damaszku, do czego doszło podczas tłumienia antyreżimowych wystąpień.

- Należy zwiększyć współpracę z Rosją przy tranzycie wojsk amerykańskich do Afganistanu, ponieważ tranzyt przez Pakistan staje się coraz bardziej ryzykowny - to teza ekspertów wypowiadających się w "New York Timesie".

- Kraje strefy euro mogłyby transferować część swojego zadłużenia, przekraczającego 60 proc. PKB do specjalnych narodowych funduszy zarządzania długiem - proponuje niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. Zdaniem kanclerz Angeli Merkel to ciekawy pomysł.

- Polska popełni błąd akceptując pomysł Paryża i Berlina ws. traktatu międzyrządowego, który przyniesie rozpad integracji - uważa brytyjski europoseł, liberał Andrew Duff. Apeluje o zmianę traktatu UE w oparciu o instytucje Unii, a dla Londynu proponuje stowarzyszenie z UE.

d3h4f6o

- 57 proc. Włochów deklaruje gotowość poniesienia finansowych wyrzeczeń dla dobra kraju - wynika z sondażu Instytutu Badań Społecznych Censis. W analizie badania zwrócono uwagę na to, że najbardziej w rezultacie kryzysu ucierpiała włoska młodzież.

- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton ogłosiła w piątek, na koniec historycznej wizyty w Birmie, że Waszyngton przekaże społeczeństwu obywatelskiemu w tym kraju pomoc 1,2 miliona dolarów w celu wsparcia prodemokratycznych reform.

- Sąd w Mińsku odrzucił w piątek odwołanie Walancina Stefanowicza, współpracownika Alesia Bialackiego i działacza Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", od decyzji inspekcji podatkowej o nałożeniu na niego grzywny w wys. 4,75 mln rubli białoruskich (1600 zł). Stefanowicz powiedział dziennikarzom, że złoży apelację od orzeczenia sądu.

- Amerykańscy wojskowi przekazali w piątek Irakijczykom główną bazę wojskową Victory Base Complex pod Bagdadem, w której przebywało nawet 100 tysięcy ludzi - poinformował rzecznik amerykańskiej armii. Kompleks był w przeszłości kwaterą Saddama Husajna.

d3h4f6o

- Prezydent Dmitrij Miedwiediew zaapelował w piątek do obywateli Federacji Rosyjskiej o udział w wyznaczonych na niedzielę, 4 grudnia, wyborach do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu.

- Krytyczna sytuacja panuje w słowackich szpitalach, z których w ramach protestu przeciw zbyt niskim zarobkom zwolniła się część personelu lekarskiego. Jak poinformowała w piątek służba zdrowia na Słowacji, w całym kraju brakuje kilkuset lekarzy.

- Piloci czeskich linii lotniczych CSA już drugi dzień strajkują przeciw decyzjom kierownictwa firmy, mającym na celu restrukturyzację państwowej spółki. W piątek rano odwołano osiem lotów. Na praskim lotnisku Ruzynie występują utrudnienia.

- Co najmniej 40 tys. osób protestuje w piątek w Brukseli przeciwko środkom oszczędnościowym, planowanym przez nowy rząd. Policja zapowiada utrudnienia w poruszaniu się po mieście.

d3h4f6o

- Niemiecka Prokuratura Federalna poinformowała w piątek o postawieniu dwóm mężczyznom - Niemcowi i Austriakowi - zarzutu członkostwa w Al-Kaidzie.

- We Włoszech w atmosferze skandalu, nadużyć, oszustw i malwersacji upada wielkie imperium medyczne zbudowane w Mediolanie przez księdza Luigiego Verze. Na jaw wyszło, że fundacja San Raffaele, prowadząca znany szpital pod tą nazwą, ma 1,5 miliarda euro długów.

- Nie nadmierne wydatki zadłużonych państw euro są winne kryzysu zadłużenia strefy, lecz za małe wydatki całej Europy, które cięcia oszczędnościowe jeszcze się pogorszyły - pisze w piątek w "New York Times" noblista w dziedzinie ekonomii Paul Krugman.

- Nowa Visagińska Elektrownia Atomowa, która ma powstać na Litwie, pod względem gospodarczym będzie projektem korzystnym - powiedział w piątek premier Litwy Andrius Kubilius w Visagini, gdzie spotkał się w premierem Łotwy Valdisem Dombrovskisem.

d3h4f6o

- Wydobycie ropy naftowej w Libii, które zmniejszyło się po wybuchu wojny w tym kraju, wraca do dawnego poziomu szybciej niż prognozowano - podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. MAE spodziewa się, że na koniec br. będzie to ok. 700 tys. baryłek dziennie.

- Scotland Yard poinformował w piątek o zatrzymaniu 22 osób przed ambasadą USA w Londynie podczas demonstracji przeciwko używaniu przez Amerykanów samolotów bezzałogowych w Pakistanie.

- W Teheranie doszło w piątek do kolejnej manifestacji, której uczestnicy wykrzykiwali hasła antybrytyjskie, wyrażając poparcie dla wtorkowego ataku na ambasadę Wielkiej Brytanii w irańskiej stolicy - podaje agencja Irna.

- Kontrole w sprawie nowych klatek dla kur niosek rozpoczną sie od początku roku - zapowiedział komisarz UE ds. zdrowia John Dalli. Nieoficjalnie wiadomo, że KE nie będzie wymagać od producentów niszczenia jaj od kur trzymanych w starych klatkach.

d3h4f6o

- Blisko 40 dzieł Andrzeja Wajdy i twórców z jego szkoły filmowej zobaczy berlińska publiczność podczas retrospektywy filmów polskiego reżysera, która rozpocznie się w Berlinie w piątek wieczorem pokazem filmu "Danton" z 1983 r.

- Wiatr Santa Ana, szalejący w Kalifornii z siłą huraganu, zrywa linie energetyczne i łamie drzewa, albo nawet wyrywa je z korzeniami. Ostrzeżenia przed silnymi wiatrami wydano też dla stanów Utah, Nevada, Wyoming, Arizona i Nowy Meksyk.

- Dwaj mężczyźni, którzy w St. Petersburgu na Florydzie usiłowali odjechać skradzionym samochodem, musieli zrezygnować, ponieważ okazało się, że auto ma ręczną skrzynię biegów, co w USA jest rzadkością. Silnik udało im się uruchomić, ale ręczna zmiana biegów zdecydowanie przekraczała ich możliwości, więc po chwili porzucili samochód i uciekli. Teraz szuka ich policja.

(PAP)

amp/ now/ asa/

d3h4f6o

Podziel się opinią

Share
d3h4f6o
d3h4f6o