Trwa ładowanie...
d6bm21m
d6bm21m

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 2 lipca, 17.00

...
Share
d6bm21m

02.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Nowy prezydent Niemiec Christian Wulff został w piątek zaprzysiężony na pięcioletnią kadencję. W przemówieniu inauguracyjnym powiedział, że chce budować mosty między wszystkimi grupami społeczeństwa.

- Koncern Toyota ogłosił w piątek kolejną wielką akcję serwisową. 270 tysięcy aut na całym świecie zostanie wezwanych do serwisów w celu naprawy wadliwych silników. Wśród nich są modele lexusów.

d6bm21m

- Izba Reprezentantów Kongresu USA zgodziła się w piątek czasu polskiego na sfinansowanie większej liczby żołnierzy w Afganistanie, czego życzy sobie prezydent Barack Obama. Ustawę o wysłaniu dodatkowych 30 tysięcy żołnierzy musi jeszce zaakceptować Senat.

- Parlament Ukrainy przyjął w czwartek wieczorem w trzecim i ostatnim czytaniu projekt ustawy o zasadach polityki wewnętrznej i zagranicznej, z którego wykreślono dążenie Kijowa do członkostwa w NATO.

- Do co najmniej 42 wzrosła liczba zabitych w serii samobójczych zamachów bombowych, przeprowadzonych w czwartek w Lahaurze na wschodzie Pakistanu - powiadomiły w piątek służby ratunkowe. Wcześniej informowano o 35 ofiarach śmiertelnych.

- W zamachu na biuro amerykańskiej organizacji humanitarnej Development Alternatives (DAI) doszło w piątek w Kunduzie na północy Afganistanu. W ataku, do którego przyznali się talibowie, zginęło pięć osób, w tym trzech cudzoziemców.

d6bm21m

- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powołała kilkunastoosobową grupę doradczą, której przewodniczy Polak. Grupa ma do końca roku opracować rekomendacje na temat wymiany informacji i dokumentów niejawnych - powiedziały PAP źródła dyplomatyczne.

- Premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva wykluczył w piątek przeprowadzenie wyborów parlamentarnych jeszcze w tym roku. Jako powód podał konieczność uspokojenia sytuacji w kraju po gwałtownych zamieszkach antyrządowych, do których doszło na wiosnę.

- Około 40 tys. kamer bezpieczeństwa zainstalowano w Urumczi, stolicy Regionu Autonomicznego Sinkiang-Ujgur na północnym zachodzie Chin, tuż przed rocznicą największych zamieszek etnicznych między Ujgurami a Hanami - poinformowały w piątek chińskie media.

- Białoruski koncern Biełtransgaz i rosyjski Gazprom podpisały w piątek aneks do umowy o cenie tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Białorusi - powiadomił w piątek dyrektor Biełtransgazu Uładzimir Majorau. Aneks podnosi stawkę za tranzyt paliwa.

d6bm21m

- W dwóch atakach dokonanych przez muzułmańskich rebeliantów na południu Tajlandii zginęło ośmiu członków sił bezpieczeństwa. Pięciu zostało zastrzelonych podczas patrolu, a trzech zginęło w wybuchu bomby przydrożnej - podali w piątek przedstawiciele wojska.

- Niemiecki Bundestag przyjął w piątek ustawę, która zakazuje dokonywania spekulacyjnych transakcji tzw. nagiej krótkiej sprzedaży.

- Prawie dwie trzecie Niemców (62 proc.) uważa, że rządząca koalicja chadeków i liberałów nie utrzyma się długo - wynika z najnowszego sondażu dla telewizji ARD.

- Izba niższa irlandzkiego parlamentu (Dail) zakończyła w czwartek wieczorem prace nad kontrowersyjną ustawą dopuszczającą od 2011 roku małżeństwa par homoseksualnych (tzw. cywilne związki partnerskie) i przyjęła ją bez głosowania.

d6bm21m

- W większości lokali wyborczych za granicą odnotowano znaczny wzrost liczby zarejestrowanych do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich. Największy wzrost zaobserwowano w miejscach popularnych wśród turystów, takich jak Hurghada, Kreta czy Antalya.

- Na Syberii i rosyjskim Dalekim Wschodzie w okręgach graniczących z Mongolią i Chinami trwają manewry wojskowe - poinformowało w piątek rosyjskie ministerstwo obrony. Zdaniem analityków mają one zasygnalizować, że Kreml zachowuje silną kontrolę nad tym regionem.

- Były premier Słowacji Mikulasz Dzurinda będzie nowym szefem dyplomacji - potwierdziła w piątek desygnowana na premiera Iveta Radiczova.

- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ma nadzieję, że już w listopadzie Sojusz zacznie przekazywać kontrolę nad niektórymi prowincjami Afganistanu lokalnym władzom. (PAP)

zdz/ jtt/

d6bm21m

Podziel się opinią

Share
d6bm21m
d6bm21m