Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 20 listopada, 20.00
...
20.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wspólnie wezwali w czwartek innych szefów państw i rządów w Unii Europejskiej, by pojechali w grudniu na konferencję w Kopenhadze i walczyli tam o sukces światowych negocjacji o ratowaniu klimatu.
- Oprah Winfrey, prowadząca "The Oprah Winfrey Show", jeden z najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych programów telewizyjnych typu talk show, zakończy go we wrześniu 2011 r. - poinformował w czwartek Tim Bennett, szef Harpo Inc., firmy produkującej ten program.
- Pełniący obowiązki prezydenta Hondurasu Roberto Micheletti poinformował w czwartek, że ustąpi z urzędu na okres od 25 listopada do 2 grudnia aby umożliwić obywatelom skoncentrowanie się na wyborach prezydenckich, ktore odbędą się 29 listopada.
- Byłej palaczce z Florydy amerykański sąd przyznał od koncernu tytoniowego Philip Morris bezprecedensowo wysokie odszkodowanie - prawie 300 milionów dolarów.
- Prezydenci krajów bałkańskich zaapelowali w piątek w Sarajewie na regionalnym forum ekonomicznym o ściślejszą współpracę gospodarczą, aby szybciej przezwyciężyć skutki światowego kryzysu gospodarczego i bardziej efektywnie uczestniczyć w rynku europejskim.
- Zamaskowani napastnicy zastrzelili w moskiewskiej cerkwi prawosławnego duchownego, 34-letniego Daniła Sysojewa - poinformowali w piątek śledczy. Duchowny był znany z działalności misyjnej wśród młodzieży.
- Zdrada Traktatu Lizbońskiego, "pan i pani Nikt" na czele Unii, "samobójcza droga" przywódców UE - tak piątkowa włoska prasa podsumowuje decyzje szczytu Unii Europejskiej o powierzeniu Hermanowi Van Rompuyowi stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej, a Catherine Ashton funkcji szefowej unijnej dyplomacji.
- Politycy "bez rozgłosu", "bardzo szanowani, ale mało znani poza swymi krajami" - tak prasa amerykańska komentuje w piątek wybór Hermana Van Rompuya na przewodniczącego Rady Europejskiej i Catherine Ashton na szefową unijnej dyplomacji.
- Na czele Unii Europejskiej znalazły się dwie postaci bez charyzmy, które nikomu nie przeszkadzają - tak komentuje w piątek francuski dziennik "Liberation" czwartkowy wybór na kluczowe stanowiska w UE Hermana Van Rompuya i baronessy Catherine Ashton. Gazeta pisze też o "zmarnowaniu historycznej szansy".
- Ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin zaatakował w piątek ministra spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego za krytykę niedawnych manewrów rosyjsko-białoruskich. Zarzucił mu, że "nie potrafi znaleźć sobie miejsca" po tym, jak na czele Sojuszu stanął Anders Fogh Rasmussen, co poprawiło atmosferę w relacjach NATO z Moskwą.
- W Rumunii w niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Wybory te mają zakończyć kryzys polityczny, który wstrząsnął krajem, a wywołany został uchwaleniem przez parlament wotum nieufności wobec rządu premiera Emila Boca z Partii Demokratyczno-Liberalnej (PD-L) i późniejszymi próbami powołania nowego gabinetu.
- Trzem białoruskim wydawnictwom opozycyjnym, których dziennikarze zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, udzielono nagany jeszcze przed spotkaniem - pisze w piątek rosyjski dziennik "Wiedomosti".
- Moskwa chce pracować z nowym kierownictwem Unii Europejskiej i ma nadzieję na kontynuowanie partnerstwa strategicznego - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej wspólnej z goszczącym w Rosji szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwellem.
- Dyrektor generalny podległej ONZ Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohamed ElBaradei wyraził w piątek nadzieję, że do końca roku Iran zgodzi się na złożoną mu propozycję, by wysyłał swój wzbogacony uran za granice do dalszej przeróbki.
- Przedstawiciele sześciu państw uczestniczących w negocjacjach z Iranem o jego programie atomowym spotkali się w piątek w Brukseli, by omówić dalsze kroki po odrzuceniu przez Teheran oferty Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
- Szwedzkie służby celne zatrzymały dwoje północnokoreańskich dyplomatów, pracujących w placówce Korei Płn. w Petersburgu. W samochodzie, którym para przybyła do Sztokholmu z Finlandii, znaleziono 230 tys. sztuk papierosów.
- Polski rząd zabiega o ważne stanowisko w europejskim korpusie dyplomatycznym dla eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego, byłego przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego - dowiedziała się PAP w piątek ze źródeł w Komisji Europejskiej.
- Parlament Chorwacji ratyfikował w piątek większością dwóch trzecich głosów porozumienie o przekazaniu do arbitrażu sprawy sporu granicznego ze Słowenią. Umowa odblokowuje starania Zagrzebia o członkostwo w UE, hamowane przez spór graniczny z Lublaną.
- Przetasowania na liście krajów, w których jest najmniejsze ryzyko inwestycyjne - swoją pozycję w pierwszej dziesiątce uraciły Szwajcaria i Japonia. Ich miejsce zajęły: Australia i Nowa Zelandia.
- Przedstawiciele Izraela i NATO poinformowali, że Izrael wyekspediuje okręt wojenny, który dołączy do natowskich sił morskich na Morzu Śródziemnym - pisze w piątek agencja Associated Press (AP) podkreślając, że to podniesie poziom stosunków Izraela z Sojuszem Północnoatlantyckim.
- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso finalizuje prace nad kształtem nowego kolegium unijnych komisarzy. Wciąż brakuje mu czterech - podała w piątek rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.
- Alarm powodziowy w wielu regionach Wielkiej Brytanii. Ulewne deszcze spowodowały powodzie i podtopienia w północnej Anglii, Szkocji i Walii. Setki ludzi musiano ewakuować z zalanych domów. Woda zalewa ulice, tory kolejowe, zrywa mosty. Dochodzi do przerw w dostawach gazu i prądu do gospodarstw domowych.
- Na internetowej aukcji E-bay pojawiły się w piątek: krew i mózg Benito Mussoliniego. Cena wywoławcza: 15 tysięcy euro. (PAP)
zdz/