Trwa ładowanie...
dqzlgqf
dqzlgqf

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 23 marca, 20.00

...
Share
dqzlgqf

23.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Kandydatem Baracka Obamy na stanowisko szefa Banku Światowego jest Jim Yong Kim, prezydent amerykańskiej uczelni Dartmouth College. Obama ogłosił kandydaturę Kima w piątek w Ogrodzie Różanym w Białym Domu.

- Szefowie dyplomacji państw UE przyjęli w piątek nowe sankcje wobec Białorusi, w tym ekonomiczne wobec 29 firm. Kompromis chroni interesy firm z Łotwy i Słowenii, co było warunkiem zgody tych krajów. Obiecano ułatwianie podróży do UE zwykłym Białorusinom. Wobec pogarszającej się sytuacji praw człowieka na Białorusi ministrowie rozszerzyli w piątek unijną listy z zakazem wizowym o 12 nowych osób oraz zdecydowali o zamrożeniu aktywów 29 firm, należących do trzech oligarchów wspierających reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

dqzlgqf

- Białoruskie MSZ oznajmiło w piątek, że w związku z rozszerzeniem przez UE sankcji wobec Mińska nie widzi konieczności przebywania na terytorium Białorusi odwołanych ambasadorów unijnych. Zapowiedziało "kompleks posunięć" w reakcji na decyzję UE.

- Białoruś wprowadziła w piątek czasowy zakaz importu z państw Unii Europejskiej bydła i trzody chlewnej w związku z występowaniem tam przypadków zachorowań tych zwierząt - poinformowała państwowa agencja BiełTA, powołując się na Ministerstwo Rolnictwa.

- Unia Europejska przyjęła w piątek nowe sankcje wobec syryjskiego reżimu, które są wymierzone w 12 osób, w tym m.in. w żonę prezydenta Baszara el-Asada oraz innych członków jego rodziny.

- Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew w piątek ponownie zażądał od USA gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji.

dqzlgqf

- Premier Rosji Władimir Putin uruchomił w piątek rurociąg naftowy BTS-2 mający stanowić alternatywę wobec ropociągu Przyjaźń, a także zmniejszyć zależność Federacji Rosyjskiej od Białorusi i Ukrainy jako krajów tranzytowych.

- Joachim Gauck został w piątek zaprzysiężony na prezydenta Niemiec. Złożył on ślubowanie przed połączonymi izbami niemieckiego parlamentu, Bundestagiem i Bundesratem.

- Premier Francji Francois Fillon poinformował w piątek, że rząd pracuje nad nowym ustawodawstwem antyterrorystycznym; prace rozpoczęto po wydarzeniach na południu kraju, gdzie dzień wcześniej w akcji policyjnej zginął podejrzany o zabicie siedmiu osób.

- Po śmierci 23-letniego dżihadysty Mohameda Meraha, który zabił siedem osób na południu Francji, władze i policja w piątek tłumaczyły się z zarzucanych im błędów w działalności antyterrorystycznej, a także z okoliczności czwartkowej akcji policyjnej.

dqzlgqf

- Administracja USA wznowiła pomoc amerykańską dla Egiptu, mimo zastrzeżeń co do autokratycznych praktyk rządu tego kraju. Decyzję krytykuje republikańska opozycja, a nawet niektórzy Demokraci w Kongresie.

- Datę powtarzanych wyborów prezydenckich w Osetii Południowej, które odbędą się w niedzielę, ustalił parlament tej separatystycznej republiki gruzińskiej, gdy Sąd Najwyższy anulował ubiegłoroczne głosowanie w atmosferze poważnego kryzysu politycznego.

- Słoweńcy w niedzielnym referendum ws. nowego prawa rodzinnego zadecydują m.in., czy homoseksualiści w ich kraju będą mogli adoptować dzieci swoich partnerów. Rozpisanie referendum wymogła konserwatywna grupa związana z Kościołem katolickim.

- Kliku działaczy młodzieżowych zostało zatrzymanych w Mińsku przed przypadającym w niedzielę Dniem Wolności, obchodzonym przez opozycję w rocznicę proklamowania w 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej.

dqzlgqf

- Chiny w ciągu pięciu lat zrezygnują z pobierania organów do przeszczepów od więźniów skazanych na śmierć i utworzą krajowy system transplantacyjny - ogłosił w piątek wiceminister zdrowia Huang Jiefu na konferencji w mieście Hangzhou na wschodzie kraju.

- Z więzienia w Kirkuku, na północnym wschodzie Iraku, uciekło w piątek wielu terrorystów powiązanych z Al-Kaidą - poinformowała iracka policja. Według rzecznika policji jest wśród nich 19 szczególnie groźnych przestępców, odpowiedzialnych za śmierć ponad 300 ludzi. Dwóch z uciekinierów jest skazanych na karę śmierci.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz desygnował w piątek na stanowisko ministra rozwoju gospodarczego i handlu Petra Poroszenkę - miliardera, jednego z liderów pomarańczowej rewolucji, który wg Interfax-Ukraina długo nie godził się na objęcie funkcji.

- Benedykt XVI wyruszył w piątek w podróż do Meksyku i na Kubę. 23. pielgrzymka papieża zapowiadana jest jako wielkie wydarzenie w skali globalnej, a jej kulminacją będzie wizyta w Hawanie, gdzie spot.ka się z przedstawicielami najwyższych kubańskich władz.

dqzlgqf

- Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła w piątek ustawę, która liberalizuje przepisy regulujące zakładanie partii politycznych. Przewiduje ona m.in., że partia, aby uzyskać rejestrację, będzie musiała liczyć co najmniej 500 członków, a nie 40 tys., jak dotychczas.

- Szef MSZ Radosław Sikorski kolejny raz opowiedział się w piątek za połączeniem głównych unijnych stanowisk: przewodniczącego Komisji Europejskiej i szefa Rady Europejskiej. Jak przekonywał, Unia Europejska potrzebuje lidera. (PAP)

amp/ ana/

dqzlgqf

Podziel się opinią

Share
dqzlgqf
dqzlgqf