Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 25 listopada, 17.00

...

25.11.2011 | aktual.: 25.11.2011 17:38

25.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rząd Węgier uznał w piątek, że obniżenie wiarygodności kredytowej tego kraju przez agencję ratingową Moody's jest nieuzasadnione i nazwał je "finansowym atakiem". Agencja Moody's poinformowała w czwartek, że obniżyła rating węgierskich obligacji z Baa3 do Ba1, czyli do poziomu inwestycji spekulacyjnych, z negatywną perspektywą.

- Niemiecki Bundestag uchwalił w piątek budżet Niemiec na 2012 r. Pomimo kryzysu zadłużenia w strefie euro niemieckie państwo zaciągnie w przyszłym roku 26,1 mld euro długu, o blisko cztery miliardy więcej niż w 2011 r.

- Zdecydowana większość mieszkańców Niemiec wypowiada się przeciwko wprowadzeniu wspólnych obligacji strefy euro - wynika z opublikowanego w piątek sondażu dla telewizji ZDF. Euroobligacje odrzuca niemiecki rząd.

- Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 4 marca - poinformowała w piątek wyższa izba rosyjskiego parlamentu. O najwyższy urząd w państwie będzie ubiegał się dotychczasowy premier Władimir Putin, który najpewniej wygra i będzie gospodarzem Kremla przez 6 lat.

- W pierwszym kwartale 2012 roku Białoruś będzie kupować rosyjski gaz po 164 dolary za 1000 metrów sześciennych przy planowanej średniej cenie dla odbiorców europejskich wynoszącej około 400 USD - poinformował w piątek premier Rosji Władimir Putin przed posiedzeniem Najwyższej Rady Państwowej białorusko-rosyjskiego Państwa Związkowego.

- Większość mieszkańców Niemiec opowiada się za delegalizacją skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD) - wynika z opublikowanego w piątek sondażu dla telewizji ZDF.

- Włochy uważają, że należy zaostrzyć sankcje wobec Iranu i starają się nakłonić swe przedsiębiorstwa do wstrzymania zakupów irańskiej ropy - oświadczył w piątek rzecznik włoskiego MSZ Maurizio Massari.

- Marokańczycy wybierają w piątek parlament. Bojkot przyspieszonych wyborów zapowiadają prodemokratyczni działacze, który uważają, że rządzący od 1999 roku monarcha, król Mohammed IV, nie jest gotów na rzeczywiste zmiany.

- Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka, która działa przy prezydencie Rosji, potępiła w piątek skazanie przez sąd Mińsku białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego i zażądała jego uwolnienia.

- Litewski sąd upomniał Mantasa Malukasa, który latem w reality show "Kocham Litwę" przed kamerami telewizyjnymi demonstracyjnie zerwał z prywatnego domu w Ejszyszkach tabliczkę z polską nazwą ulicy - poinformowały w piątek litewskie media.

- Kamal Ganzuri, były szef egipskiego rządu, został nominowany przez rządzącą Najwyższą Radę Wojskową (NRW) na nowego premiera; ma utworzyć rząd ocalenia narodowego - podała w piątek egipska telewizja państwowa.

- Stan zdrowia przebywającej od ponad trzech miesięcy w areszcie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko stale się pogarsza i wbrew zapewnieniom władz nie otrzymuje ona niezbędnej opieki medycznej - oświadczył w piątek adwokat opozycjonistki, Serhij Własenko.

- Minister finansów Jacek Rostowski i szef MSZ Radosław Sikorski należą do najzamożniejszych ministrów - wynika z analizy oświadczeń majątkowych członków rządu. Spore oszczędności ma też minister nauki Barbara Kudrycka.

- W piątek po południu główne parkiety europejskie wyszły na plusy, w tym indeks największych spółek warszawskiej giełdy. Pod presją nadal pozostaje polski złoty. To skutek m.in. obniżenia ratingu Węgier przez agencję Moody's.(PAP)

pif/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)