Trwa ładowanie...
d3jlvl8
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 28 stycznia, 17.00

...

Share
d3jlvl8

28.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Tysiące osób starły się w piątek z siłami bezpieczeństwa w Kairze i kilku innych miastach Egiptu. Policja użyła kul gumowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych. W "piątku gniewu" uczestniczył noblista i najbardziej znany egipski opozycjonista Mohamed ElBaradei.

- W Kairze, Aleksandrii i Suezie ogłoszono godzinę policyjną, uzasadniając to koniecznością ochrony własności publicznej i powstrzymania grabieży - informuje państwowa telewizja. Godzina policyjna ma obowiązywać od 18 do 7 rano czasu miejscowego.

d3jlvl8

- Na ulicach Kairu widać wojsko - podała w piątek sieć telewizji CNN. W wielu miastach Egiptu trwają wielotysięczne demonstracje.

- O zmierzchu nad niektórymi rejonami Kairu unosiły się w piątek kłęby dymu. Wielotysięczne tłumy demonstrowały przez cały dzień, domagając się ustąpienia prezydenta Hosni Mubaraka. Doszło do wielu starć z policją.

- Nazajutrz po obniżeniu ratingu Japonii premier Naoto Kan obiecał w piątek egzekwowanie dyscypliny budżetowej, by odzyskać zaufanie rynków. Według ekspertów gorsze notowanie Japonii wywoła globalne reperkusje.

- Pożyczenie Grecji pieniędzy na wykup jej obligacji na otwartym rynku to "jedna z opcji" omawianych w ramach dyskusji rządów państw strefy euro nad zreformowaniem ich opiewającego na 440 mld euro funduszu pomocowego - poinformowała w piątek Komisja Europejska.

d3jlvl8

- Wiceszef amerykańskiej dyplomacji James Steinberg spotkał się w piątek w Pekinie z wysokiej rangi doradcą chińskiego rządu ds. zagranicznych Dai Bingguo. Waszyngton chce skłonić Pekin do wywarcia presji na Koreę Płn.

- Północnokoreański przywódca Kim Dzong Il jest niechętny dziedzicznemu przekazywaniu władzy i wyznaczył swojego młodszego syna na następcę jedynie po to, by zapewnić stabilność rządów - oświadczył najstarszy syn Kima w wywiadzie dla japońskiej gazety.

- Bundestag przedłużył w piątek o kolejny rok mandat niemieckich wojsk stacjonujących w Afganistanie. Po raz pierwszy wyznaczono datę rozpoczęcia redukcji kontyngentu.

- Przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bastrykin potwierdził w piątek gotowość tej instytucji do współpracy z Polską w śledztwie w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem.

d3jlvl8

- Co najmniej osiem osób, w tym cudzoziemcy, zginęło w piątek w zamachu samobójczym na supermarket w centrum Kabulu - podał szef policji w stolicy Afganistanu. Sześć osób zostało rannych.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał w piątek ratyfikację nowego układu z USA o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych START.

- Przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bastrykin potwierdził w piątek gotowość tej instytucji do współpracy z Polską w śledztwie w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem.

- Hospitalizowany od środy były prezydent RPA, 92-letni Nelson Mandela, wrócił w piątek do domu, gdzie będzie kontynuował leczenie zapalenia dróg oddechowych - poinformował naczelny lekarz wojskowy sił zbrojnych.

- Rząd hiszpański zaaprobował podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia - poinformował w piątek wicepremier i minister spraw wewnętrznych Alfredo Perez Rubacalba.

- Władze stołecznego regionu Lacjum zorganizują dwa pola namiotowe dla młodzieży z całego świata, która przybędzie na beatyfikację Jana Pawła II 1 maja - zapowiedziała w piątek przewodnicząca władz Renata Polverini. (PAP)

pif/

d3jlvl8

Podziel się opinią

Share
d3jlvl8
d3jlvl8