Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 31 sierpnia, 20.00

...

31.08.2012 | aktual.: 31.08.2012 20:38

31.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

­- Komisja Europejska, poza wspólnym nadzorem bankowym, planuje też stworzenie nowego unijnego urzędu, który zajmie się tzw. "uporządkowaną" likwidacją niewypłacalnych banków, m.in. podziałem strat i wydzielaniem toksycznych aktywów - zapowiedziała w piątek KE.

- Rzecznik prezydenta Władimira Putina uznał w piątek za niedopuszczalne uwagi republikańskiego kandydata na prezydenta USA Mitta Romneya na temat Rosji. Romney powiedział, że jeśli wygra, to będzie wobec Moskwy mniej "elastyczny" niż obecny prezydent USA.

- Prezes Niemieckiego Banku Federalnego Jens Weidmann rozważał w ubiegłych tygodniach swe ustąpienie z powodu sporów wokół antykryzysowych działań Europejskiego Banku Centralnego - podał w piątek dziennik "Bild", powołując się na koła finansowe.

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w piątek w Sofii, że Bułgaria spełnia wszystkie wymagania co do członkostwa w strefie Schengen. Problem ten "powinno się rozwiązać jak najszybciej" z pozytywnym dla Bułgarii skutkiem - dodał.

- Na zakończenie przedwyborczej konwencji Partii Republikańskiej (GOP) w czwartek wieczorem czasu lokalnego jej kandydat do Białego Domu Mitt Romney surowo skrytykował rządy Baracka Obamy i obiecał, że jako prezydent naprawi kulejącą gospodarkę amerykańską.

- KE przypomniała w piątek, że jeszcze tylko przez 10 dni prowadzi w internecie konsultacje publiczne ws. przyszłości Europy, pytając m.in. o takie kwestie jak zacieśnianie integracji w kierunku federacji europejskiej czy "Stanów Zjednoczonych Europy".

- Sąd w Tokio w piątek orzekł, że technologie użyte w smartfonach i tabletach z serii Galaxy produkowanych przez koncern Samsung nie naruszają praw patentowych, chroniących produkty iPhone i iPad firmy Apple.

- Produkcja irackiej ropy przekroczyła w lipcu br. poziom 3 mln baryłek dziennie - najwyższy od amerykańskiego ataku na Irak i obalenia Saddama Hussajna, z czego 2,5 mln wyeksportowano - napisał Bank of America Merrill Lynch.

- Personel pokładowy niemieckich linii lotniczych Lufthansa przeprowadził w piątek ośmiogodzinny strajk we Frankfurcie nad Menem, paraliżując w znacznym stopniu pracę największego niemieckiego lotniska. Związkowcy zapowiadają kolejne protesty.

- W Angoli trwają w piątek wybory parlamentarne, trzecie od 1975 roku, gdy kraj stał się niepodległy. Faworytem jest rządzący Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli (MPLA) i jego przywódca, sprawujący władzę już czwarte dziesięciolecie prezydent Jose Eduardo Dos Santos.

- Zasoby finansowe Belgów, czyli różne inwestycje i lokaty, wynoszą 966,3 mld euro, a dodając do tego wartość nieruchomości, ogólny majątek Belgów to ok. dwa biliony euro. Jeszcze nigdy Belgowie nie byli tak bogaci - pisze w piątek dziennik "La Libre Belgique".

- Rosja nie planuje obniżki ceny gazu ziemnego dla Ukrainy co najmniej do 2015 roku - wynika z najnowszej prognozy Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej, którą publikuje w piątek dziennik "Wiedomosti".

- Skazany na cztery lata więzienia były szef MSW Ukrainy Jurij Łucenko został przewieziony w piątek z aresztu śledczego w Kijowie, w którym przebywał od grudnia 2010 roku, do kolonii karnej w mieście Mena w obwodzie czernihowskim, na północy kraju.

- Tysiące turystów i mieszkańców ewakuowano w piątek z zagrożonych pożarami miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu Morza Śródziemnego Costa del Sol w południowej Hiszpanii. Ogień dotarł już do najpopularniejszego kąpieliska na Wybrzeżu Słońca - Marbelli.

- Na Białorusi wchodzą w życie w sobotę nowe przepisy wizowe. Zlikwidowana zostaje m.in. możliwość otrzymania wizy na lotnisku przez obywatela każdego państwa, w którym jest dyplomatyczne przedstawicielstwo Białorusi.

- 66-letni rosyjski oligarcha Borys Bieriezowski przegrał proces o 3 mld funtów odszkodowania wytoczony innemu oligarsze Romanowi Abramowiczowi przed sądem w Londynie. Bieriezowski zarzucał swemu oponentowi szantaż, złamanie umowy i naruszenie zaufania.

- Rosja podejmie prace nad zbudowaniem morskiego systemu antyrakietowego analogicznego do systemu AEGIS, w jaki wyposażone są okręty wojenne USA - poinformował w opublikowanym w piątek wywiadzie wyższy przedstawiciel rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

- Agent serbskich tajnych służb za czasów Slobodana Miloszevicia, Dejan Carević, został mianowany szefem gabinetu ministra sprawiedliwości Nikole Selakovicia. To kolejna kontrowersyjna nominacja w rządzie premiera Ivicy Daczicia.

- Protest przeciwko cięciom płac zorganizowali w piątek greccy policjanci. Przed siedzibą parlamentu w Atenach dołączyli do nich strażacy i funkcjonariusze straży przybrzeżnej.

- U wybrzeży Filipin ziemia zatrzęsła się w piątek z siłą 7,6 w skali Richtera (pierwotnie podawano nawet 7,9). Dla całego regionu wydano ostrzeżenia przed tsunami, ale wkrótce kolejno je odwoływano. Jest co najmniej jedna ofiara śmiertelna.

- Od soboty w Unii Europejskiej zaczyna się ostatni etap wycofywania z rynku tradycyjnych żarówek. Zaczyna obowiązywać zakaz wprowadzania do obrotu nowych żarówek o mocy do 40 W. Żarówki o większej mocy zostały już wycofane z unijnego rynku.

- W Bratysławie rozpoczęły się w piątek trzydniowe uroczystości związane z 20. rocznicą przyjęcia słowackiej konstytucji. Uroczystości zbojkotował były premier Vladimir Mecziar, jeden z głównych architektów podziału Czechosłowacji.(PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)