Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 4 grudnia, 17.00
...
04.12.2009 | aktual.: 04.12.2009 17:30
04.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rosja i USA są bliskie porozumienia w sprawie nowego traktatu o redukcji broni strategicznych. Dotychczasowy układ z 1991 roku (START-1) wygasa 5 grudnia - poinformowało w piątek rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
- Specjalny wysłannik USA do Korei Płn. Stephen Bosworth rozpocznie w przyszłym tygodniu podróż do Phenianu, Moskwy i innych krajów azjatyckich, by ożywić rozmowy w sprawie rozbrojenia nuklearnego Korei Płn. - poinformował w czwartek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Mark Toner.
- Niemiecki Bundestag przyjął w piątek kontrowersyjny pakiet odciążeń podatkowych dla obywateli i przedsiębiorstw, który kosztować ma kasę państwa 8,5 mld euro. Tzw. ustawa o przyspieszeniu wzrostu gospodarczego to pierwszy ważny projekt nowego rządu chadeków i liberalnej FDP.
- Prace nad podpisaniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i Unią Europejską mogą zakończyć się w przyszłym roku, a Ukraińcy powinni przystąpić do reformowania swego państwa - oświadczył w piątek w Kijowie przewodniczący Komisji Europejskiej (KE), Jose Manuel Barroso.
- Unia Europejska popiera dążenia Ukrainy do członkostwa, lecz oczekuje od niej reform, demokratycznych wyborów prezydenckich w styczniu przyszłego roku, a przede wszystkim gwarancji, że tranzyt rosyjskiego gazu z Rosji do państw UE będzie odbywać się bez przeszkód.
- Bułgaria poprze członkostwo Macedonii w NATO i UE pod warunkiem, że władze w Skopje będą prowadziły politykę dobrych stosunków z sąsiadami i kontynuowały wdrażanie reform, w tym w dziedzinie praworządności i ładu wewnętrznego - powiedział w piątek w parlamencie bułgarski premier Bojko Borysow.
- Specjalny wysłannik USA ds. energetyki w Eurazji Richard Morningstar wyraził w piątek w Sofii poparcie dla wysiłków Bułgarii na rzecz dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych. Potwierdził poparcie Waszyngtonu dla projektu gazociągu Nabucco, wyłączając jednak z jego potencjalnych uczestników Iran.
- Wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Rzymie nie przyniosła pożądanego dla strony rosyjskiej rezultatu: włoski koncern Eni na razie nie zgodził się odstąpić części swoich udziałów w projekcie South Stream (Gazociąg Południowy) francuskiemu EDF - informuje w piątek dziennik "Wiedomosti".
- Prezydent USA Barack Obama podczas czwartkowego wystąpienia w Białym Domu, podczas forum poświęconego rynkowi pracy, wezwał Kongres do rychłego przyjęcia ustawy o reformie systemu regulacji finansowych - podaje agencja Reutera.
- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował w piątek, że przynajmniej 25 państw z 44 uczestniczących w natowskich Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) zadeklarowało zwiększenie swych kontyngentów wojskowych w Afganistanie o około 7 tys. w 2010 roku.
- Szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband zaapelował w piątek do krajów członkowskich NATO o "maksymalne wysiłki, by wzmocnić obecność militarną i cywilną w Afganistanie".
- Prawie dwie trzecie mieszkańców Niemiec (69 proc.) opowiada się za możliwie szybkim wycofaniem żołnierzy Bundeswehry z Afganistanu - wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie telewizji ARD.
- Pakistan sprzeciwia się rozszerzeniu ataków amerykańskich samolotów bezzałogowych, tzw. dronów (ang. drone) na swoich terytoriach plemiennych oraz w prowincji Beludżystan - podało w piątek MSZ w Islamabadzie.
- Kanadyjskie Centrum badań nad poziomem życia obywateli opublikowało w czwartek raport, z którego wynika, że według nowego wskaźnika, mierzącego "komfort ekonomiczny", najlepiej żyje się Norwegom, którzy znacznie wyprzedzili Amerykanów.
- Brytyjski resort obrony po ponad 50 latach zamknął swą komórkę, zajmującą się badaniami nad niezidentyfikowanymi obiektami latającymi, czyli UFO. Uznano, że nie ma już uzasadnienia dla dalszego finansowania tego przedsięwzięcia - informuje w piątek agencja Reutera. (PAP)
mln/