Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 4 listopada, 20.00
...
04.11.2011 | aktual.: 04.11.2011 20:38
04.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Grecja zrezygnowała z planów rozpisania referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego eurolandu i MFW dla Grecji - poinformował w piątek minister finansów tego kraju Ewangelos Wenizelos. Wenizelos złożył taką deklarację w rozmowie telefonicznej z szefem eurogrupy, premierem Luksemburga Jean-Claude'em Junckerem, unijnym komisarzem ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehnem oraz ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeublem - napisało greckie ministerstwo w komunikacie.
- Rządy państw grupy G20 podpisały w piątek porozumienie o współpracy w dziedzinie walki z uchylaniem się od płacenia podatków w transakcjach międzynarodowych. Zdaniem zwolenników porozumienia, może ono przynieść rządom dziesiątki miliardów dolarów. Sygnatariusze porozumienia - w tym USA, Chiny, Rosja, Niemcy, Japonia i Indie - zobowiązują się w nim do dzielenia się informacjami i współpracy przy przeprowadzaniu kontroli.
- Francuski prezydent Nicolas Sarkozy podkreślił w piątek w Cannes, że na szczycie G20 osiągnięto porozumienie w sprawie możliwości podwyższenia środków MFW, jeśli zajdzie taka potrzeba. Decyzja w sprawie szczegółowej kwoty, o jaką może zostać wzmocniony MFW, powinna zapaść w lutym przyszłego roku.
- Prezydent USA Barack Obama wyraził w piątek przekonanie, że Unia Europejska jest w stanie odpowiedzieć na kryzys zadłużenia. Obama przemawiał na konferencji prasowej na zakończenie dwudniowego szczytu G20 w Cannes we Francji.
- Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej - Czech, Polski, Słowacji oraz Węgier - uznali, iż rozszerzenie UE jest jednym ze sposobów rozwiązania kryzysu w Unii Europejskiej, a nie jego przyczyną.
- Po decyzji o rezygnacji z rozpisywania referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego eurolandu i MFW dla Grecji, przywódcy unijnych instytucji nie kryli zadowolenia: sprawy Grecji idą w dobrym kierunku - mówili w piątek Herman Van Rompuy i Jose Barroso.
- Brytyjski premier David Cameron przedstawił na szczycie G20 w Cannes propozycje wzmocnienia G20, FSB (Rady Stabilności Finansowej - międzynarodowej instytucji regulacyjnej i nadzorczej dbającej o stabilizację światowego systemu finansowego) oraz WTO.
- Premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył w piątek po szczycie G20 w Cannes, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaoferował jego krajowi fundusze. "Nie przyjęliśmy ich" - powiedział i zapewnił, że to jego rząd zwrócił się do MFW o monitoring.
- Partia Socjalistyczna, która rządziła do czerwca w Portugalii, nie zamierza odegrać roli greckiej opozycji i postanowiła w piątek na posiedzeniu swego Krajowego Komitetu Politycznego wstrzymać się od głosu przy uchwalaniu w parlamencie oszczędnościowego budżetu.
- Francja wstrzyma się od głosu w głosowaniu nad wnioskiem Palestyńczyków o uznanie ich za pełnoprawnego członka ONZ - podało w piątek francuskie MSZ.
- Poprawki do ustawy mówiące o zakazie przyjmowania przez białoruskich urzędników państwowych Karty Polaka uchwaliła w piątek w pierwszym czytaniu Izba Reprezentantów, niższa izba parlamentu Białorusi - podała państwowa agencja BiełTA. Poprawki do ustawy o służbie państwowej przewidują zakaz przyjmowania ulg i przywilejów od obcych państw w związku z poglądami politycznymi, religijnymi i przynależnością narodową oraz zakaz przyjmowania dokumentów, dających takie ulgi.
- Ukraiński parlament odłożył w piątek rozpatrzenie zmian w prawie karnym, które mogłyby pomóc w uwolnieniu byłej premier, skazanej na 7 lat więzienia opozycjonistki Julii Tymoszenko.
- Ponad 10 tys. zwolenników Sojuszu Słowiańskiego (SS) i innych ugrupowań skrajnie nacjonalistycznych wzięło w piątek udział w Rosyjskim Marszu, zorganizowanym w Moskwie z okazji obchodzonego 4 listopada święta państwowego Rosji - Dnia Jedności Narodowej.
- Według najnowszego, opublikowanego w piątek sondażu CIS centroprawicowa opozycyjna Partia Ludowa (PP) może liczyć na przytłaczające zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w Hiszpanii, które odbędą się 20 listopada. Partia Ludowa pod przewodnictwem Mariano Rajoya może liczyć na 190 do 195 miejsc w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, natomiast rządząca obecnie Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) otrzymałaby od 112 do 121 mandatów.
- Premier Słowacji Iveta Radiczova ogłosiła, że całkowicie odejdzie z polityki po przedterminowych wyborach parlamentarnych, wyznaczonych na 10 marca 2012 roku - podały w piątek media w Bratysławie.
- Wywiad USA poinformował, że Chiny i Rosja systematycznie wykradają - poprzez cyberataki - ściśle tajne dane prywatnych firm i rządowej administracji - podaje w piątek AP, odnosząc się do opublikowanego w czwartek wieczorem raportu.
- Tysiące Irańczyków zgromadziły się w piątek w Teheranie przed budynkiem dawnej ambasady USA, gdzie dokładnie 32 lata temu, 4 listopada 1979 roku, rozpoczęło się trwające 444 dni okupowanie placówki i przetrzymywanie jej personelu.
- Izraelska marynarka wojenna zatrzymała w piątek miniflotyllę z propalestyńskimi działaczami na pokładzie krótko przed osiągnięciem przez nią celu, którym była Strefa Gazy - poinformował rzecznik armii Awital Lejbowicz. Jednostkom polecono zmianę kursu.
- Największa od 50 lat powódź w Tajlandii dotarła w piątek w okolice centrum Bangkoku, wymuszając zamknięcie dużego centrum handlowego i zagrażając kilku stacjom metra. Już jedna piąta miasta znajduje się pod wodą, zmieszaną z błotem oraz toksycznymi opadami z zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych, a także niosącą padlinę zwierzęcą.
- Po 520 dniach izolacji sześciu uczestników symulowanego lotu na Marsa opuściło w piątek atrapę statku kosmicznego, umieszczoną w Instytucie Problemów Medyczno-Biologicznych (IMBP) w Moskwie.(PAP)
amp/ ana/