Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 4 lutego, 20.00
...
04.02.2011 | aktual.: 04.02.2011 20:38
04.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Laureat pokojowej Nagrody Nobla i czołowy przywódca egipskiej opozycji Mohamed ElBaradei zapowiedział, że nie będzie się ubiegać o prezydenturę w swoim kraju podczas najbliższych wyborów - poinformował w piątek austriacki dziennik "Der Standard".
- Do starć między zwolennikami a przeciwnikami prezydenta Hosniego Mubaraka dochodzi w pobliżu placu Tahrir w Kairze - podała telewizja CNN. Na placu zgromadziły się w piątek dziesiątki tysięcy manifestujących, którzy domagają się ustąpienia prezydenta.
- Katarska telewizja satelitarna Al-Dżazira poinformowała w piątek o splądrowaniu jej biura w Kairze oraz zniszczeniu sprzętu, który się tam znajdował.
- Każdego roku na świecie na choroby nowotworowe umiera 7,6 mln osób, a do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 17 mln rocznie, w tym ze względu na rosnącą popularność palenia tytoniu - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w piątek, w Światowym Dniu Walki z Rakiem.
- Zgodnie z dekretem prezydenckim Nursułtana Nazarbajewa w Kazachstanie na 3 kwietnia wyznaczono przedterminowe wybory prezydenckie - ogłosił w piątek państwowy dziennik "Kazachstanskaja Prawda".
- Rosyjski minister obrony Anatolij Sierdiukow przybył w piątek rano na wyspę Iturup z archipelagu Kurylów na jednodniową inspekcję wojskową. Miejsce wizyty jest terenem spornym, bo do części archipelagu prawo rości sobie także Japonia. Wizyta rosyjskiego ministra wywołała "głębokie ubolewanie" Tokio.
- Bractwo Muzułmańskie nie ma ambicji, by ubiegać się o prezydenturę w Egipcie - poinformowała w piątek telewizja Al-Dżazira, powołując się na czołowego przedstawiciela grupy Mohammeda al-Beltagiego.
- Polsce, z gospodarką opartą na węglu, udało się wpisać wykorzystanie zasobów paliw kopalnych, czyli np. węgla, a także gazu łupkowego, do wniosków końcowych z piątkowego szczytu UE - wynika z najnowszego projektu tego dokumentu, do którego dotarła PAP.
- Ustępujący premier Birmy, emerytowany generał Thein Sein, został w piątek wybrany przez parlament na stanowisko prezydenta w tym rządzonym od blisko pół wieku przez wojskową juntę kraju - poinformowały źródła rządowe.
- Do wymiany ognia doszło w piątek na granicy tajlandzko-kambodżańskiej - poinformował przedstawiciel tajlandzkiej armii, dodając, że nikt nie został ranny.
- Ośmioosobowa grupa niemieckich teologów przygotowała katalog reform dla Kościoła katolickiego, żądając m.in. zniesienia celibatu - informuje w piątek w wydaniu internetowym "Sueddeutsche Zeitung". Pod katalogiem podpisało się już 144 profesorów teologii.
- Chociaż spis głównych "wrogów" pozostaje bez zmian, Rosjanie zaczęli się mniej obawiać zaliczanych do tej grupy USA i NATO - wynika z opublikowanego w piątek sondażu przeprowadzonego przez rosyjskie Centrum Lewady.
- Minister obrony Egiptu marszałek Mohammed Husejn Tantawi wraz z dowódcami armii zapoznawali się w piętek z sytuacją na kairskim placu Tahrir, gdzie gromadzą się demonstranci domagający się ustąpienia rządzącego krajem od 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka.
- Karę dziewięciu lat więzienia wymierzył w piątek sąd w Arhus 29-letniemu Somalijczykowi Mohamedowi Geele za próbę zabicia duńskiego rysownika Kurta Westergaarda - autora karykatury Mahometa.
- Około 22 tysięcy Pakistańczyków uciekło przed wojskowymi operacjami przeciwko bojownikom na terytoriach plemiennych przy granicy afgańskiej - podały w piątek pakistańskie władze.
- Ponad tysiąc osób uczestniczy w piątek w Ammanie w demonstracji przeciwko nowemu premierowi Jordanii Marufowi Bachitowi, powołanemu zaledwie kilka dni temu w reakcji na antyrządowe marsze.
- Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował w piątek, że w najbliższych dniach z Egiptu do kraju wróci co najmniej trzy tysiące Polaków. Dodał, że MSZ szacuje, iż od niedzieli będzie tam przebywać jeszcze około tysiąca polskich turystów.
- W trzy tygodnie od obalenia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego Tunezja zaczęła wypłacać odszkodowania rodzinom ofiar rewolty - podały w piątek oficjalne źródła.
- Rząd Egiptu poinformował w piątek, że poinstruowano armię, by pomagała zagranicznym mediom i chroniła ich przedstawicieli przed atakami, do których dochodzi w ostatnich dniach na ulicach Kairu.
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosili w piątek wspólny zamiar zacieśnienia strefy euro pod nazwą "paktu na rzecz konkurencyjności" poprzez koordynowanie swych polityk gospodarczych. Pierwszy szczyt strefy euro odbędzie się już w marcu.
- W Egipcie ma wkrótce stanąć przed sądem kilku ministrów poprzedniego, odwołanego w sobotę rządu, którym zarzuca się korupcję - informuje w piątek egipska strona internetowa Youm7, powołując się na źródła w wymiarze sprawiedliwości.
- Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa nie wykluczył w piątek wysunięcia swej kandydatury na stanowisko prezydenta Egiptu po Hosnim Mubaraku, który, zdaniem Musy, dokończy swą kadencję, która wygasa w sierpniu.
- Ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin twierdzi, że śmiertelny cios wielkiemu mistrzowi krzyżackiemu Ulrichowi von Jungingenowi pod Grunwaldem zadał jego przodek. Dyplomata napisał o tym w książce, której prezentacja odbyła się w tym tygodniu w Wilnie.
- Tysiące Albańczyków manifestowały w piątek w centrum Tirany, żądając ustąpienia rządu w związku z zarzutami korupcji. Podobne protesty dwa tygodnie temu doprowadziły do zamieszek, w których zginęły trzy osoby. Tym razem uczestnicy spokojnie się rozeszli. (PAP)
zdz/