Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 9 września, 17.00
...
09.09.2011 | aktual.: 09.09.2011 17:23
09.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- UE przedłużyła do końca roku wzmocnione kontrole żywności i pasz z określonych regionów Japonii, które mogły być narażone na napromieniowanie w związku z wypadkiem w elektrowni jądrowej Fukushima - podała w piątek KE. Uspokaja, że nie ma powodów do obaw.
- Głosami koalicji rządowej czeska Izba Poselska, izba niższa parlamentu, uchwaliła w piątek trzy ustawy dotyczące zmian w systemie emerytalnym, w tym wprowadzenia tak zwanego drugiego filara finansowanego przez prywatne fundusze inwestycyjne.
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oznajmił w piątek, że nie ma zamiaru prowadzić rozmów z opozycją, i odrzucił sugestie, że próbuje uzyskać wsparcie Zachodu w zamian za uwolnienie opozycjonistów skazanych za protesty powyborcze.
- Sąd nałożył dodatkowe ograniczenia na b. kandydata opozycji na prezydenta Białorusi Uładzimira Niaklajeua, którego wcześniej skazano na karę w zawieszeniu. Zabronił mu m.in. wyjazdu za granicę, opuszczania Mińska bez zezwolenia i udziału w demonstracjach.
- Międzynarodowa organizacja policyjna, Interpol, poinformowała w piątek o wydaniu nakazu aresztowania obalonego przywódcy Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szwagra Abdullaha al-Senussiego, który był szefem wywiadu libijskiego.
- Niemiecka Partia Piratów ma szansę na wejście do parlamentu Berlina. Z najnowszych sondaży dla telewizji ZDF i ARD wynika, że Piraci mogą zdobyć od 5,5 proc. do 6,5 proc. głosów w wyborach regionalnych, które 18 września odbędą się w stolicy Niemiec.
- Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną rozpoczął w piątek po południu kilkugodzinną wizytę w Brukseli. Spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.
- Premier Donald Tusk spotka się w poniedziałek w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem - poinformowały w piątek PAP źródła unijne.
- Szef przedstawicielstwa koncernu Coca-Cola we Francji Hubert Patricot zdementował w czwartek wieczorem w wypowiedzi dla telewizji informację, jakoby firma zawiesiła planowane we Francji inwestycje wartości 17 mln euro - poinformowała w piątek agencja AFP.
- 10 lat po zamachach terrorystycznych w USA z 11 września 2001 r., UE jest bezpieczniejsza - oceniają Komisja Europejska i szef PE. W imię bezpieczeństwa ograniczane są swobody obywatelskie w Europie i na świecie - wskazują krytycy w Brukseli.
- Były prezydent Wietnamu i współzałożyciel komunistycznej partyzantki Vietcong w Wietnamie Południowym Vo Chi Cong zmarł w wieku 99 lat po długiej chorobie - poinformowała w piątek prasa wietnamska.
- Syn znanego amerykańskiego politologa polskiego pochodzenia profesora Zbigniewa Brzezińskiego, Mark Brzezinski, będzie nowym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Sztokholmie - podała szwedzka agencja TT.
- Tadżykistan, jedna z najbiedniejszych byłych republik radzieckich, z wielką pompą obchodził w piątek 20. rocznicę niepodległości. Produkt krajowy brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi w tym kraju zaledwie 650 dolarów. Ponad 10 tysięcy żołnierzy uczestniczyło w paradzie na centralnym placu stolicy kraju, Duszanbe. Po defiladzie odbyły się występy ponad 20 tysięcy studentów. (PAP)
amp/ ana/