Trwa ładowanie...
d1qrvlg
d1qrvlg

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 1 lutego, 17.00

...
Share
d1qrvlg

01.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent USA Barack Obama przesłał w poniedziałek do Kongresu założenia budżetu, przewidujące, że w 2010 roku deficyt budżetowy osiągnie rekordową wielkość 1,56 bln dolarów, zaś w następnych latach zostanie zredukowany do połowy tej sumy.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że Moskwa będzie zabiegać o to, by Osetia Południowa i Abchazja mogły prezentować swe stanowiska społeczności światowej, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

d1qrvlg

- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podkreślił w poniedziałek wagę, jaką przywiązuje do rozmów z Rosją na temat nowej koncepcji strategicznej, którą Sojusz Północnoatlantycki ma przyjąć do końca roku.

- Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zapowiedział w poniedziałek w Berlinie rozważenie w ciągu tygodnia propozycji by, zanim możliwe będą bezpośrednie negocjacje pokojowe, podjąć rozmowy przygotowawcze z Izraelem za pośrednictwem mediatora.

- Pekin potwierdził wysłannikom specjalnym tybetańskiego przywódcy duchowego dalajlamy, którzy w ubiegłym tygodniu pojechali do Chin, że absolutnie odmawia jakichkolwiek ustępstw w kwestii chińskiej suwerenności nad Tybetem - poinformowała w poniedziałek agencja Xinhua.

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Jerzy Buzek wezwał w poniedziałek rosyjskie władze do umożliwienia pokojowych demonstracji i skrytykował zatrzymanie w niedzielę w Moskwie przedstawicieli opozycji, w tym laureata zeszłorocznej Nagrody Sacharowa, szefa stowarzyszenia Memoriał Olega Orłowa.

d1qrvlg

- Przyszły litewski minister spraw zagranicznych Audronius Ażubalis uważa, że Litwa i Polska powinny wspólnie sprzeciwić się budowie Gazociągu Północnego (Nord Stream) po dnie Morza Bałtyckiego.

- W oddziale sił specjalnych milicji (OMON) w Moskwie doszło do buntu - funkcjonariusze jednego z batalionów wysłali list do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, opisujący korupcyjne praktyki w tej elitarnej formacji, której głównym zadaniem jest tłumienia protestów obywateli. (PAP)

mln/ jtt/

d1qrvlg

Podziel się opinią

Share
d1qrvlg
d1qrvlg