Trwa ładowanie...
d19plya

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 1 marca, 17.00

...

d19plya
d19plya

01.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Znak nowego sojuszu między Francją a Rosją i okazja do podpisania ważnych kontraktów handlowych między obu krajami - tak rozpoczynającą się w poniedziałek wizytę prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa we Francji określa paryska prasa.

- GDF Suez i rosyjski Gazprom podpisały w poniedziałek memorandum ws. wejścia francuskiego koncernu do projektu budowy Gazociągu Północnego (Nord Stream). Jak podano w komunikacie, GDF będzie miał w projekcie 9-procentowy udział.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział w poniedziałek w Brukseli, że integracja europejska jest kluczowym priorytetem polityki zagranicznej jego kraju. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso zapewnił go, że jest "wśród przyjaciół Ukrainy".

d19plya

- Parlament Ukrainy przeprowadzi w środę głosowanie nad wotum nieufności dla rządu premier Julii Tymoszenko - oznajmiła w poniedziałek rzeczniczka parlamentu po spotkaniu liderów frakcji.

- W poniedziałek rano przywrócone zostało przejście Wierchnij Łars-Kazbegi na granicy rosyjsko-gruzińskiej, zamknięte przez Moskwę ponad trzy lata temu - podała agencja AFP.

- Rozmieszczenie rakiet Patriot w polskim Morągu, 100 km od Kaliningradu, nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Rosji - oceniają rosyjscy eksperci, których opinie przytacza w poniedziałek "Niezawisimaja Gazieta".

- Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn podkreślił w poniedziałek w Atenach, że Grecja musi dokonać kolejnych cięć w wydatkach, żeby wyjść z kryzysu zadłużenia.

d19plya

- Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano zastrzegł w poniedziałek, że nie może potwierdzić, czy program atomowy Iranu ma pokojowy charakter. Jak dodał, na rozstrzygnięcie tej kwestii nie pozwala zbyt mały stopień współpracy Iranu z MAEA.

- Sąd Najwyższy w Kairze unieważnił orzeczenie sądu niższej instancji, które zakazywało Egiptowi eksportu gazu ziemnego do Izraela - powiadomił internetowy serwis BBC.

- Ludowo-Demokratyczna Partia Tadżykistanu prezydenta Emomalego Rachmona zdobyła 71,7 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w tym kraju - podała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza. Wygrana tej partii była oczekiwana przez obserwatorów.

d19plya

- Z powodu poważnych nieprawidłowości niedzielne wybory parlamentarne i lokalne w Tadżykistanie nie spełniły podstawowych standardów demokratycznych - ogłosiła w poniedziałek Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

- Chiny podejmują intensywne działania, aby już w 2013 roku otworzyć szlak morski przez Morze Arktyczne, skracając w ten sposób statkom towarowym drogę do Europy i Ameryki Północnej - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek w Sztokholmie.

- B. przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić na swym procesie przed trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii oznajmił w poniedziałek, że przyczyną wojny w Bośni było odrzucenie przez tamtejszych Muzułmanów ofert dotyczących podziału władzy.

d19plya

- W Europie Zachodniej trwa w poniedziałek usuwanie szkód i szacowanie strat, wyrządzonych podczas weekendu przez nawałnicę Xynthia, która pochłonęła w kilku krajach co najmniej 55 ofiar śmiertelnych.

- W mieście Concepcion, ok. 500 km na południe od Santiago, służby ratownicze wydobywają ludzi z gruzów domów, zniszczonych przez sobotnie trzęsienie ziemi. W mieście panuje nieopisany chaos.

- Rząd Chile oficjalnie zwrócił się w poniedziałek do Narodów Zjednoczonych o pomoc po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Rzeczniczka ONZ ds. humanitarnych Elisabeth Byrs zapowiedziała, że organizacja jest "gotowa do działania".

d19plya

- Japońskie służby meteorologiczne przeprosiły w poniedziałek za to, że przesadnie oceniły zagrożenie tsunami spowodowanym przez sobotnie trzęsienie ziemi w Chile i wezwały 1,5 miliona ludzi do ewakuacji. Okazało się, że fale były mniejsze niż się spodziewano.

- Podejrzany o związki z mafią senator włoskiej koalicji rządowej Nicola Di Girolamo złożył w poniedziałek mandat parlamentarny. Pod koniec lutego prokuratura wydała nakaz jego aresztowania.

- Nowa unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding przyznała, że ma niewielkie kompetencje, by rozstrzygać w sprawie kontrowersyjnych praktyk niemieckich Jugendamtów - urzędów do spraw realizacji ustawy o pomocy dzieciom i młodzieży. (PAP)

mln/ asa/

d19plya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19plya