Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 14 lutego , 17.00
...
14.02.2011 | aktual.: 14.02.2011 17:23
14.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Wiceministrowie spraw zagranicznych Rosji i Polski, Władimir Titow i Henryk Litwin opowiedzieli się w poniedziałek za kontynuowaniem przez organy śledcze obu krajów ścisłej współpracy przy badaniu przyczyn katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem.
- Zjednoczone Emiraty Arabskie zdementowały informację o udzieleniu azylu obalonemu prezydentowi Egiptu Hosni Mubarakowi. "Nie jest prawdą, że samolot z panem Mubarakiem wylądował na lotnisku w Szardży" - powiedział przedstawiciel ZEA.
- Eksperci ostrzegają, że zlokalizowanie fortuny, jaką podobno ukrył odsunięty od władzy prezydent Egiptu Hosni Mubarak i jego rodzina, będzie ogromnie trudnym zadaniem. Zacząć trzeba od śledztwa w Egipcie i Egipcjanie domagają się tego coraz głośniej.
- Egipska giełda pozostanie zamknięta do powrotu stabilizacji w gospodarce i sektorze finansowym - podał w poniedziałek jej przedstawiciel. W niedzielę rząd po protestach pracowników banku narodowego, którego szef podał się do dymisji, nakazał zamknięcie banków.
- Setki policjantów, w mundurach i po cywilnemu, przemaszerowały w poniedziałek przez kairski plac Tahrir, żeby zademonstrować solidarność z uczestnikami protestów, które doprowadziły do obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka.
- Tysiące uczestników niedawnych protestów antyprezydenckich w Egipcie wróciły w poniedziałek z flagami na kairski plac Tahrir - informują świadkowie. Ruch pojazdów na placu został wstrzymany.
- Irańskie siły bezpieczeństwa użyły w poniedziałek gazu łzawiącego, by rozpędzić zwolenników opozycji, którzy uczestniczyli w marszu poparcia dla ruchów opozycyjnych w Tunezji i Egipcie. W sobotę irańskie MSW zakazało wszelkich manifestacji, uznając je za nielegalne.
- Setki Irakijczyków zebrały się w poniedziałek w centrum Bagdadu, by protestować przeciwko wszechobecnej korupcji i brakowi usług publicznych, który od lat daje się im we znaki. Wzywali władze, by wzięły pod rozwagę przykład Egiptu i Tunezji.
- Z przebywającym w areszcie Andrzejem Poczobutem, działaczem nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi i dziennikarzem "Gazety Wyborczej", spotkał się w poniedziałek adwokat Alaksandr Halijeu. Powiedział on PAP, że przygotowuje skargę kasacyjną.
- Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew chce rządzić co najmniej do 2021 roku, czyli jeszcze przez 10 lat, i do tego czasu nie zamierza wyznaczyć swego następcy - poinformował w poniedziałek jego doradca polityczny.
- Chiny oficjalnie wyprzedziły Japonię jako druga największa gospodarka na świecie. Z opublikowanych w poniedziałek przez Tokio danych wynika, że japońskie PKB wyniosło na koniec 2010 roku 5,474 bln dol. W tym samym czasie PKB Chin było bliskie 5,8 bln dol.
- Palestyński premier Salam Fajad złożył w poniedziałek rano na ręce prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa dymisję swojego rządu - poinformował anonimowo agencję AFP jeden z członków gabinetu.
- Palestyński prezydent Mahmud Abbas powierzył w poniedziałek dotychczasowemu premierowi Salamowi Fajadowi misję utworzenia nowego rządu - podały oficjalne źródła palestyńskie. Wcześniej tego dnia Fajad złożył na ręce Abbasa dymisję poprzedniego gabinetu.
- Sprawa karna dwóch obywateli Rosji: Artioma Breusa i Iwana Gaponowa, zatrzymanych po wyborach prezydenckich na Białorusi, trafiła do sądu - podały w poniedziałek białoruskie media opozycyjne. Rosjanom postawiono zarzuty grożące karą do 8 lat więzienia.
- Irańska policja zablokowała dostęp do domu jednego z przywódców irańskiej opozycji Mir-Hosejna Musawiego; odcięto również linie telefoniczne w domu byłego premiera, by uniemożliwić mu udział w manifestacji - podała w poniedziałek opozycyjna strona kaleme.com.
- W Bahrajnie przed rozpoczęciem manifestacji planowanych na wzór protestów w Egipcie i Tunezji doszło w poniedziałek do starć z policją w dwóch miejscowościach. Nad stołeczną Manamą, gdzie demonstracje spodziewane są po południu, krążą śmigłowce.
- Wyrok na Michaiła Chodorkowskiego został napisany w Moskiewskim Sądzie Miejskim i ogłoszony wbrew woli sędziego Wiktora Daniłkina, który przez całe postępowanie sądowe był pod presją - twierdzi Natalia Wasiliewa, rzeczniczka sądu, który prowadził proces.
- Szef algierskiego MSZ Murad Medelsi poinformował w poniedziałek, że w "najbliższych dniach" zostanie zniesiony stan wyjątkowy, obowiązujący w kraju od 19 lat. Nie sprecyzował jednak, kiedy dokładnie miałoby to nastąpić.
- Niemiecki resort obrony proponuje, by w ramach reformy sił zbrojnych umożliwić wstępowanie do Bundeswehry także żyjącym w Niemczech obcokrajowcom - poinformował w najnowszym numerze tygodnik "Focus". Plany te poparli politycy opozycji.
- Prezydent Barack Obama zaproponował w poniedziałek budżet, zakładający redukcję deficytu o 1,1 biliona dolarów w ciągu 10 lat. Reuters przewiduje teraz zaciekłą walkę z Republikanami, którzy postulują jeszcze ostrzejszą kontrolę wydatków budżetowych.
- Tysiące studentów i adwokatów manifestowało w poniedziałek w stolicy Jemenu Sanie, żądając dymisji prezydenta Alego Abd Allaha Salaha, który próbuje uniknąć rewolty na ulicach, dążąc do porozumienia z opozycją.
- Adwokaci premiera Rosji Władimira Putina w poniedziałek nie zgodzili się na ugodę z trzema liderami opozycji demokratycznej, których szef rządu publicznie oskarżył o korupcję, a którzy pozwali go za to do sądu.
- W Los Angeles rozdano w niedzielę wieczorem nagrody Grammy, najbardziej prestiżowe wyróżnienia w świecie muzyki, zwane muzycznymi Oscarami. W tym roku laureatami zostali m.in. Lady Gada, Bruno Mars i - dość niespodziewanie - zespół country Lady Antebellum.
(PAP)
zdz/ asa/