Trwa ładowanie...
d3c077i
d3c077i

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 21 listopada, 17.00

...
Share
d3c077i

21.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Centroprawicowa Partia Ludowa (PP) wygrała niedzielne wybory parlamentarne. Jej lider i przyszły premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział pełną wyrzeczeń walkę z kryzysem przed - jak uważają ekonomiści - nadciągającą kolejną już recesją.

- Agencja ratingowa Moody's poinformowała w poniedziałek, że nadal możliwe jest obniżenie ratingu Francji. "Nie można finansować francuskiego modelu społecznego, jeśli nie zachowa się potencjału gospodarczego" kraju - twierdzi Moody's, cytowany przez "Le Monde".

d3c077i

- Traktatową rolą Europejskiego Banku Centralnego jest przeciwdziałać inflacji oraz zapewnić stabilność UE i strefy euro - przypomniała w poniedziałek KE. To odpowiedź na rosnące apele o masową interwencję EBC na rynku obligacji, by walczyć z kryzsem.

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Komisja Europejska (KE) oświadczyły w poniedziałek, że otrzymały od Węgier oficjalny wniosek o pomoc finansową, jak to określono, "na wszelki wypadek". W piątek Węgry ogłosiły początek negocjowania nowego porozumienia.

- Transnieft liczy na to, że rurociąg naftowy BTS-2 zostanie uruchomiony 15-20 grudnia - podał prezes tego państwowego koncernu, zarządzającego wszystkimi ropociągami w Rosji, Nikołaj Tokariew, cytowany w poniedziałek przez dziennik "Wiedomosti".

- Wielka Brytania zamówiła w Norwegii dostawy gazu ziemnego wartości (w przeliczeniu) 12,8 miliarda euro w latach 2015-2020. Obecny norwesko-brytyjski kontrakt gazowy wygasa w 2015 roku.

d3c077i

- Na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Rosji były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zarzucił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi prowadzenie nieuczciwej walki wyborczej.

- Prawnicy na polecenie władz państwowych pracowali nad propozycjami zmian w prawie Rosji, które otworzyłyby drogę do rehabilitacji ofiar mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku - poinformowało w poniedziałek radio Echo Moskwy.

- Szwedzkie państwo wypłaci tysiącom ofiar przemocy w domach dziecka w latach 1920-80 po 250 tys. koron (ok. 120 tys. zł) odszkodowania. W poniedziałek w sztokholmskim Ratuszu odbyła się precedensowa uroczystość, podczas której poszkodowani zostali przeproszeni.

- Do 35 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w Kairze, gdzie od piątku policja ściera się z tłumem protestującym przeciwko rządom generałów - poinformował w poniedziałek przedstawiciel egipskich służb medycznych

- Ruch pakistańskich talibów, będący głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Pakistanu, prowadzi rozpoznawcze rozmowy pokojowe ze wspieranym przez USA rządem w Islamabadzie - podał w poniedziałek Reuters, powołując się na wysokiego rangą dowódcę talibów. (PAP)

pif/ jtt/

d3c077i

Podziel się opinią

Share
d3c077i
d3c077i