Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 22 listopada, 17.00
...
22.11.2010 | aktual.: 22.11.2010 17:23
22.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Ministrowie finansów grupy G7 z zadowoleniem powitali prośbę stojącej na progu bankructwa Irlandii o pomoc z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
- UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) widziały już projekt czteroletniego irlandzkiego planu oszczędnościowego i jest mało prawdopodobne, by zażądały dokonania w nim znaczących zmian - powiedział w poniedziałek minister finansów Irlandii Brian Lenihan.
- Wielka Brytania zaoferowała Irlandii dodatkową, bezpośrednia pożyczkę w wysokości około 7 mld funtów (około 8 mld euro) - poinformował w poniedziałek BBC brytyjski minister skarbu George Osborne. Wcześniej pomoc dwustronną zaoferowała Szwecja.
- Irlandzka Partia Zielonych - koalicyjny partner rządzącej partii republikańskiej Fianna Fail premiera Briana Cowena - zaapelowała w poniedziałek o rozpisanie przedterminowych wyborów. Oznacza to, że kryzys ekonomiczny przekształcił się w kryzys polityczny.
- Przywódca irlandzkiej opozycyjnej Partii Pracy Eamon Gilmore wezwał w poniedziałek do natychmiastowego rozwiązania parlamentu i jak najszybszego rozpisania przedterminowych wyborów.
- Przedstawiona przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa podczas sobotniego posiedzenia Rady NATO-Rosja w Lizbonie koncepcja "sektorowej obrony przeciwrakietowej" zakłada roztoczenie parasola antyrakietowego FR nad Europą.
- Rosyjski minister ds. energii Siergiej Szmatko przestrzegł w poniedziałek w Brukseli Unię Europejską przed "zbytnią" dywersyfikacją dostaw energii i apelował o więcej zaufania w dialogu energetycznym między Rosją a UE.
- Unia Europejska i Ukraina przyjęły w poniedziałek na szczycie w Brukseli plan działań na rzecz zniesienia wiz, który władze w Kijowie obiecują zrealizować do końca 2011 roku.
- Premier Portugalii Jose Socrates powiedział w poniedziałek, że jego kraj nie potrzebuje "żadnej pomocy", by uporać się z trudnościami finansowymi, zaznaczając, że nie ma żadnej analogii między Portugalią a Irlandią.
- Izrael rozpoczął w poniedziałek budowę muru wzdłuż części granicy z Egiptem, mającej łączną długość 250 km - poinformowało ministerstwo obrony. Celem projektu jest walka z nielegalną imigracją oraz przemytem narkotyków i broni.
- Dwaj polscy historycy, Krzysztof Ruchniewicz i Piotr Madajczyk, weszli do powołanej w poniedziałek rady naukowej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która stworzy w Berlinie muzeum poświęcone wysiedleniom.
- Po kontrowersyjnej wypowiedzi do dymisji podał się w poniedziałek japoński minister sprawiedliwości Minoru Yanagida. Ustąpienia ministra domagała się opozycja.
- Na Haiti wzrosła przez ostatni weekend liczba ofiar cholery. Jak poinformowało w niedzielę wieczorem haitańskie ministerstwo zdrowia, od 19 października choroba ta zabiła już 1250 osób.
- Udało się uratować 29 górników uwięzionych od niedzieli w zalanej kopalni węgla kamiennego w Chinach - poinformowały w poniedziałek chińskie media.
- Przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze rozpoczął się w poniedziałek proces byłego wiceprezydenta Demokratycznej Republiki Konga (dawnego Zairu) Jean-Pierre'a Bemby. Oskarżono go o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.
- W Wielkiej Brytanii na weekendowych kursach dla muzułmanów korzysta się z saudyjskich podręczników zawierających m.in. materiały antysemickie - poinformowała w poniedziałek BBC. Władze sprawdzają, czy istnieje możliwość kontroli takich placówek.
(PAP)
osz/ gor/