Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 23 kwietnia, 20.00

...

23.04.2012 | aktual.: 23.04.2012 20:23

23.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Faworyt wyborów prezydenckich we Francji, socjalista Francois Hollande, zwyciężył w pierwszej turze zdobywając 28,63 proc. głosów. Prezydent Nicolas Sarkozy otrzymał 27,18 proc. głosów - podało w poniedziałek francuskie MSW po przeliczeniu 100 proc. głosów.

- Ubiegający się o reelekcję prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który zajął drugie miejsce w niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich, oświadczył w poniedziałek, że "trzeba odpowiedzieć" na głos wyborców skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN).

- Socjalista Francois Hollande jest faworytem przed 2. turą wyborów prezydenckich we Francji, gdyż cała lewica pragnie mieć "swojego" prezydenta po wielu latach rządów prawicy w Pałacu Eliejskim - powiedział PAP w poniedziałek francuski politolog Bruno Cautres.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel nadal popiera prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w walce o reelekcję, ale nie planuje udziału w kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu w Berlinie Georg Streiter.

- Za Nicolasa Sarkozy'ego Polskę z Francją łączyły "względnie chłodne" stosunki z powodu aspiracji Warszawy do odgrywania większej roli w Unii Europejskiej niż chciał tego Paryż. Za Francois Hollande'a to się może zmienić - ocenia dla PAP Georges Mink.

- Premier Holandii Mark Rutte złożył na ręce królowej Beatrix dymisję własną i swego rządu na skutek załamania się rozmów w sprawie redukcji deficytu budżetowego - podała w poniedziałek rządowa służba prasowa.

- W Niemczech brakuje ponad 110 tys. inżynierów. Z tego powodu niemiecka gospodarka traci rocznie niemal osiem miliardów euro - wynika z raportu Stowarzyszenia Niemieckich Inżynierów (VDI) przedstawionego w poniedziałek w Hanowerze.

- Prezydent Chin Hu Jintao spotkał się w poniedziałek ze specjalnym wysłannikiem Korei Płn., podkreślając więzi łączące Phenian z jego głównym sojusznikiem po nieporozumieniach związanych z niedawną próbą rakietową Północy.

- KE przyjmie w środę propozycje budżetu UE na 2013 rok, ale źródła unijne już w poniedziałek powiedziały w Luksemburgu, że "są one nie do zaakceptowania" dla krajów płatników netto. KE proponuje znaczny wzrost budżetu, m.in. na zapłacenie zaległych faktur.

- Zmarły 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie Jan Karski, legendarny Kurier z Warszawy, emisariusz Polski Podziemnej, otrzymał pośmiertnie amerykański Medal Wolności.

- Duma Państwowa 8 maja, nazajutrz po inauguracji prezydenta Władimira Putina, zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby zatwierdzić kandydaturę nowego premiera - poinformował w poniedziałek przewodniczący izby niższej parlamentu Rosji Siergiej Naryszkin.

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu powołał komisję, która ma rozważyć legalizację trzech izraelskich osiedli wybudowanych na okupowanym Zachodnim Brzegu bez pozwolenia rządu. Byłby to precedens - od 20 lat rząd nie zgadzał się na nowe osiedla.

- Szefowie dyplomacji 27 państw UE poruszyli w poniedziałek krótko temat Białorusi podczas obrad w Luksemburgu. UE wyraża zadowolenie z uwolnienia dwóch więźniów politycznych, ale podtrzymuje żądanie bezwarunkowego zwolnienia wszystkich pozostałych.

- Egipskie firmy energetyczne - powołując się na spór handlowy - rozwiązały umowę o dostarczaniu gazu do Izraela, co, jak pisze Reuters, może jeszcze bardziej nadszarpnąć stosunki dwustronne, bardzo napięte od czasu obalenia proizraelskiego egipskiego lidera.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ułaskawił w poniedziałek, na dwa tygodnie przed opuszczeniem Kremla, Siergieja Mochnatkina, który został skazany w czerwcu 2010 roku na dwa i pół roku łagru za rzekome pobicie funkcjonariusza sił specjalnych milicji OMON.

- Wojsko Korei Północnej zapowiedziało w poniedziałek podjęcie wkrótce niesprecyzowanej bliżej "akcji specjalnej", mającej "obrócić w popiół" konserwatywny rząd i media Korei Południowej w ciągu "trzech lub czterech minut".

- Władze Iranu odłączyły od internetu terminal naftowy oraz ministerstwo ds. ropy, by uniknąć cyberataków - podała w poniedziałek półoficjalna agencja Mehr. Teheran chce zastąpić internet własną siecią, by ograniczyć "inwazję kulturową" Zachodu.

- Rzadko udostępniane dokumenty dotyczące życia prywatnego i panowania królowej Wiktorii (1837-1901) za zgodą rodziny królewskiej opublikowano na portalu uruchomionym z okazji diamentowego jubileuszu Elżbiety II.

- W rejonie miasta Brindisi na południu Włoch pawian, który uciekł z miejscowego ogrodu zoologicznego, ku najwyższemu zdumieniu klientów wszedł do baru, gdzie objadł się kanapkami, a część zabrał na wynos. Po długim pościgu został złapany.(PAP)

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)