Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 25 października, 20.00

...

25.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Francusko-niemiecka deklaracja, by zmienić traktat UE budzi wątpliwości wielu państw, obawiających się problemów z ratyfikacją. Zdaniem belgijskiej prezydencji niewykluczone, że na szczycie UE w czwartek zapadną w tej sprawie decyzje. Polska jest neutralna.

- Piętnastu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wezwało przywódców krajów G20, by nakłonili władze w Pekinie do uwolnienia chińskiego dysydenta Liu Xiaobo, który w tym roku otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.

- Amerykańskie ministerstwo obrony zdementowało w poniedziałek doniesienia południowokoreańskich środków masowego przekazu, według których decyzję o przełożeniu wspólnych ćwiczeń morskich Korei Południowej i USA podjęto w następstwie protestów Chin.

- Na tydzień przed wyborami do Kongresu sondaże i analizy przewidują, że Partia Republikańska (GOP) odbierze Demokratom kontrolę w Izbie Reprezentantów. W Senacie jednak ci ostatni powinni utrzymać większość, chociaż stopnieje ona prawdopodobnie do minimum.

- Ostateczna decyzja na temat kształtu wystawy w przyszłym berlińskim muzeum poświęconym wysiedleniom Niemców zapadnie w przyszłym roku, prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami - poinformował w poniedziałek niemiecki minister kultury i mediów Bernd Neumann.

- Komisja Europejska nie może zatwierdzić umowy gazowej Polska-Rosja, bo nie dostała oczekiwanego projektu umowy operatorskiej ws. zarządzania polskim odcinkiem Jamału przez Gaz-System - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka ds. energii Marlene Holzner.

- Dyrektor generalny Fiata Sergio Marchionne z wielkim uznaniem wypowiedział się o fabryce koncernu w Tychach. Słowom zachwytu nad fabryką w Polsce towarzyszyła w wywiadzie telewizyjnym frontalna krytyka włoskich zakładów firmy. Wywiad ten wywołał burzę.

- Wszystkie włoskie związki zawodowe zgodnie wyraziły oburzenie niedzielną wypowiedzią dyrektora generalnego Fiata Sergio Marchionne, który ostro skrytykował włoskie fabryki koncernu i stwierdził, że bez nich firma miałaby się znacznie lepiej.

- Popularność prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego spadła do rekordowo niskiego poziomu. Według sondażu opublikowanego przez pismo "Journal du Dimanche", tylko 29 proc. Francuzów jest zadowolonych z jego działalności.

- Francuska minister gospodarki i finansów Christine Lagarde oceniła w poniedziałek, że koszt strajków przeciwko niepopularnej reformie emerytalnej waha się w granicach 200-400 milionów euro dziennie.

- Japoński rząd wystosował do władz ChRL notę protestacyjną w związku z wpłynięciem chińskich łodzi patrolowych w rejon administrowanych przez Japonię wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim - podał w poniedziałek rzecznik rządu. Prawo do wysp zgłaszają Chiny.

- Władze Korei Płd. przygotowywały się w poniedziałek do wysłania do Korei Płn. 5 tys. ton ryżu dla ofiar niedawnej powodzi. Jest to pierwsza akcja pomocowa z żywnością udzielona komunistycznemu sąsiadowi, odkąd w 2008 r. władzę na Południu przejęli konserwatyści.

- W ramach protestu przeciwko planom częściowej prywatyzacji państwowych kolei od poniedziałku na trasy nie wyruszyła większość pociągów w Grecji. Strajk ma potrwać do weekendu - poinformował związek zawodowy kolejarzy w Atenach.

- Tysiące Nowozelandczyków wyszły w poniedziałek na ulice w proteście przeciwko planom przeniesienia produkcji filmu Petera Jacksona "Hobbit" za granicę. Decyzja ta może pozbawić gospodarkę kraju setki milionów dolarów.

- Rosja planuje wzbogacić stacjonującą na Ukrainie Flotę Czarnomorską 18 nowymi okrętami w ciągu najbliższej dekady - pisze w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w sztabie generalnym rosyjskich sił morskich.

- Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman zlecił przygotowanie analizy, dotyczącej przygotowań na wypadek wejścia przez Iran w posiadanie broni atomowej - informuje w poniedziałek Reuters, powołując się na anonimowe źródło izraelskie.

- Państwa Unii Europejskiej zgodziły się w poniedziałek rozpatrzyć kandydaturę Serbii do członkostwa w UE - poinformowało agencję AFP źródło dyplomatyczne.

- Minister spraw wewnętrznych Włoch Roberto Maroni zagroził w poniedziałek surową interwencją policji przeciwko sprawcom napaści na funkcjonariuszy, do jakich dochodzi w rejonie Neapolu podczas protestów przeciwników nowego wysypiska śmieci.

- Francuski dyplomata Pierre Vimont będzie sekretarzem generalnym służby dyplomatycznej UE - ogłosiła w poniedziałek szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton. Jeszcze w tym tygodniu ogłoszeni będą jego zastępcy, w tym Maciej Popowski - podały PAP źródła bliskie Ashton.

- Cholera zabiła w tym roku w Nigerii ponad półtora tysiąca ludzi; dane na ten temat, przekazywane w sierpniu przez rząd nigeryjski, mówiły o ponad czterokrotnie mniejszej liczbie ofiar epidemii - poinformował w poniedziałek przedstawiciel ONZ.

- Ponad tysiąc rumuńskich żołnierzy rezerwy manifestowało w poniedziałek przed kancelarią prezydenta kraju w proteście przeciwko obniżce emerytur - poinformowały źródła policyjne.

- Nowy rząd Łotwy utworzą najpewniej dwa bloki partyjne, bez nacjonalistów - poinformował w poniedziałek premier Valdis Dombrovskis. W piątek ten sam polityk zapowiadał, że w skład koalicji nacjonaliści wejdą.

- Watykan zapewnił w poniedziałek, że skrytykowany ostro przez MSZ w Jerozolimie synod biskupów dla Bliskiego Wschodu niesie "pozytywne przesłanie". To odpowiedź na opinię strony izraelskiej, że synod był "zakładnikiem większości arabskiej i antyżydowskiej".

- Polska i Szwecja we wspólnym liście do KE podkreśliły konieczność innego traktowania wschodnich sąsiadów, mających prawo do członkostwa w Unii, w porównaniu z sąsiadami południowymi. Była to odpowiedź na kwestionariusz dotyczący polityki sąsiedzkiej UE.

- 1 miliard 100 milionów euro - tyle według włoskiej firmy konsultingowej kosztuje Italię obecny kryzys śmieciowy w rejonie Neapolu, spowodowany przez gwałtowne protesty mieszkańców przeciwko planom utworzenia nowego wysypiska, największego w Europie.

- Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej przedłużyli w poniedziałek na kolejny rok sankcje wobec Białorusi, utrzymując je jednocześnie w zawieszeniu.

- Trzęsienie ziemi o sile ponad 7 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek zachodnie wybrzeże Sumatry. Indonezyjskie Centrum Meteorologiczne i Geofizyczne wystosowało ostrzeżenie o tsunami, jednak wkrótce je odwołało, gdyż nie zaobserwowano zagrożenia.

- Indonezyjskie centrum geologiczne odwołało w poniedziałek ostrzeżenie o tsunami, wystosowane po trzęsieniu ziemi o sile ponad 7 w skali Richtera, które nawiedziło zachodnie wybrzeże Sumatry.

- Porwany w niedzielę przez piratów u wybrzeży wschodniej Afryki statek handlowy Beluga Fortune jest wolny - poinformował w poniedziałek jego niemiecki armator, spółka Beluga Shipping z Bremy. (PAP)

zdz/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)