Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 25 stycznia, 20.00
...
25.01.2010 | aktual.: 25.01.2010 20:38
25.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Administracja prezydenta Baracka Obamy przedstawiła propozycje poprawy sytuacji materialnej Amerykanów, w tym głównie z mocno dotkniętej kryzysem gospodarczym klasy średniej.
- Niemiecki rząd planuje zwiększenie kontyngentu Bundeswehry w Afganistanie o 500 żołnierzy, do maksymalnie 5000 - poinformowały w poniedziałek niemieckie dzienniki "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Rheinische Post".
- Jeden z najbliższych współpracowników i kuzyn byłego irackiego dyktatora Saddama Husajna, Ali Hasan al-Madżid, zwany Chemicznym Alim, został stracony przez powieszenie - podał w poniedziałek rzecznik irackiego rządu Ali al-Dabbagh.
- Dalajlama wyśle we wtorek dwóch swoich przedstawicieli na rozmowy do Pekinu, po 15-miesięcznej przerwie w negocjacjach w sprawie autonomii dla Tybetu. Informację podało w poniedziałek w internecie biuro duchowego przywódcy Tybetańczyków.
- Były czeski prezydent Vaclav Havel, wspólnie z tybetańskim przywódcą duchowym dalajlamą i kilku innymi osobistościami polityki i kultury, apeluje o przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo.
- Iran zawarł umowę w sprawie eksportowania w tym roku do Iraku około 19 tys. baryłek paliwa dieslowskiego dziennie - podały w poniedziałek źródła z branży naftowej.
- Utrzymująca się na terytorium Republiki Czeskiej mroźna pogoda spowodowała, że w ciągu weekendu zmarło tam z wychłodzenia co najmniej sześć osób - poinformowała w poniedziałek agencja CTK.
- Przedstawicielstwo ONZ w Mongolii ostrzegło w poniedziałek władze tego kraju, że wyjątkowo ostra tegoroczna zima, która doprowadziła do zamarznięcia ponad miliona sztuk bydła, spowoduje znaczne braki żywności i wzrost ubóstwa mieszkańców.
- Spokojna sytuacja panuje w poniedziałek w Domu Polskim w Iwieńcu, gdzie od czwartku przebywają Działacze Związku Polaków na Białorusi lojalni wobec nieuznawanej przez Mińsk szefowej Związku Andżeliki Borys. Obawiają się oni przejęcia domu przez kierownictwo ZPB popierane przez białoruskie władze.
- Na Ukrainie doszło w poniedziałek do próby opanowania drukarni, w której powstają karty do głosowania przed zaplanowaną 7 lutego drugą turą wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej przywódca Partii Regionów Ukrainy Wiktor Janukowycz i obecna premier Julia Tymoszenko.
- Dziennik "Nowyje Izwiestija" wytknął w poniedziałek "oficjalnej Warszawie", że "nie dostrzegła czynienia z Bandery bohatera". O uhonorowaniu przez ustępującego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery tytułem Bohatera Ukrainy piszą też inne rosyjskie gazety.
- Do Kijowa przybył w poniedziałek nowy ambasador Rosji, Michaił Zurabow. Choć został mianowany na to stanowisko pół roku temu władze w Moskwie zwlekały z jego przyjazdem na Ukrainę, oczekując na wyniki wyborów prezydenckich, które odbyły się tu 17 stycznia.
- Co najmniej 36 osób zginęło, a ponad 70 zostało rannych w serii trzech eksplozji, które wstrząsnęły w poniedziałek centrum Bagdadu - podała iracka policja. Władze ostrzegły, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.
- Japonia przeznaczy 70 mln dolarów na pomoc dotkniętemu trzęsieniem ziemi Haiti i być może wyśle tam swoich żołnierzy, by wsparli misję ONZ - podała w poniedziałek japońska agencja Kyodo, powołując się na źródła rządowe.
- Ponad 58 mln dolarów przyniosła dotąd akcja "Nadzieja dla Haiti" (Hope for Haiti Now), w której wzięło udział ponad 100 aktorów, muzyków i innych gwiazd. Jednym z pomysłodawców dwugodzinnego teletonu (telewizyjnego maratonu) był aktor George Clooney, a apele o pomoc wygłosili m.in. Julia Roberts, Steven Spielberg i Stevie Wonder.
- Greccy rolnicy, którzy przez dziewięć dni blokowali szosy i przejścia graniczne, domagając się od rządu działań, które zwiększą opłacalność produkcji rolnej, w poniedziałek zorganizowali przemarsz przez Ateny.
- Minister finansów Grecji Jeorjos Papakonstantinu nazwał "absurdalnymi" pojawiające się w mediach spekulacje, jakoby jego trapiony kryzysem finansowym kraj mógł wystąpić z Europejskiej Unii Walutowej.
- Niemcy wydały międzynarodowy nakaz aresztowania byłego dyktatora Argentyny Jorge Rafaela Videli w ramach śledztwa w sprawie zniknięcia w 1978 roku obywatela niemieckiego - podała w poniedziałek prokuratura w Norymberdze.
- Zmiany wprowadzone w Irlandii w 2004 roku z myślą o powstrzymaniu zjawiska "zasiłkowej turystyki", polegające na ograniczeniu dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów z nowych państw UE, uderzają w irlandzkich emigrantów powracających do kraju po dłuższym pobycie za granicą - pisze poniedziałkowy "The Irish Examiner".
- 129,5 miliona euro wynosi kumulacja przed wtorkowym losowaniem we włoskiej grze liczbowej Superenalotto. Z każdym ciągnieniem zbliża się ona coraz bardziej do swego własnego rekordu, czyli 147,8 miliona, jaki padł w sierpniu zeszłego roku. (PAP)
mln/ jtt/