Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 27 sierpnia, 17.00
...
27.08.2012 | aktual.: 27.08.2012 17:23
27.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Przygotowanie raportu w sprawie reform w Grecji zabierze ekspertom trojki (KE, EBC i MFW) najpewniej kilka tygodni - ocenił rzecznik KE. Trojka ma pojechać do Aten na początku września, a jej raport będzie podstawą do wypłaty kolejnej raty pomocy dla Grecji.
- Śmigłowiec armii syryjskiej został zestrzelony nad Damaszkiem - poinformowała w poniedziałek syryjska telewizja. Wg świadków helikopter zestrzelili rebelianci.
- Turcja tymczasowo wstrzymała przyjmowanie na swoje terytorium syryjskich uchodźców, którzy uciekają przed walkami. Sytuacja taka ma się utrzymać do czasu przystosowania nowych obiektów dla uchodźców - poinformował w poniedziałek turecki dyplomata.
- Rząd Nigerii potwierdził, że rozpoczął nieformalne rozmowy z przedstawicielami islamistycznych bojówek Boko Haram; celem negocjacji jest zaniechanie przemocy przez bojowników - podał w poniedziałek portal BBC News.
- Sąd Najwyższy (SN) Ukrainy ogłosi w najbliższą środę swe orzeczenie w sprawie skargi kasacyjnej na wyrok siedmiu lat więzienia dla byłej premier Julii Tymoszenko - poinformowano w poniedziałek na stronie internetowej SN.
- Władze Litwy nagrodziły pośmiertnie pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna za jego osobisty wkład w poparcie dla niezawisłości republiki i wielkie zasługi w promowaniu stosunków między oboma państwami - podały w poniedziałek litewskie i rosyjskie media.
- Łotewski rząd ogłosił w poniedziałek, że zamierza sprzedać 49 proc. akcji linii lotniczych airBaltic. W listopadzie 2011 r. władze przejęły prawie wszystkie akcje przewoźnika.
- Komitet Praw Człowieka uznał Białoruś za winną naruszenia praw trzech działaczy z Baranowicz, którzy nie dostali w 2006 r. zgody na przeprowadzenie pikiety, i zalecił władzom białoruskim zrewidowanie ustawy o imprezach masowych.
- Rzecznik MSW w Berlinie zaprzeczył w poniedziałek doniesieniom gazety "Bild" o tym, że Niemcy dostarczyły białoruskiej milicji m.in. pałki i tarcze. Przyznał jednak, że służby w Mińsku otrzymały z Niemiec sprzęt komputerowy i wideo wart ponad 40 tys. euro.
- 125 kandydatów opozycji zostało zarejestrowanych w wyborach do Izby Reprezentantów, niższej izby białoruskiego parlamentu, które odbędą się 23 września - poinformowała w poniedziałek kampania "Obrońcy Praw Człowieka o Wolne Wybory".
- Spółka Nord Stream, będąca operatorem Gazociągu Północnego, którym gaz z Rosji po dnie Morza Bałtyckiego płynie bezpośrednio do Niemiec, poczyniła pierwsze kroki na drodze do rozbudowy tej magistrali - poinformował w poniedziałek dziennik "Kommiersant".
- Międzynarodowa organizacja Greenpeace ogłosiła w poniedziałek, że jej 14 działaczy przykuło się do rosyjskiego statku przewożącego robotników na platformę wiertniczą koncernu Gazprom w Arktyce. Aktywiści zablokowali statek, nie pozwalając mu wypłynąć.
- 72 proc. Francuzów poparłoby organizację referendum w sprawie paktu fiskalnego, który ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, o ile będzie ratyfikowany przez 12 z 17 państw strefy euro.
- Polski autobus z 53 osobami zapalił się w nocy z niedzieli na poniedziałek na A2 w rejonie Fuerstenfeldu w austriackiej Styrii. Jeden z kierowców podtruł się niegroźnie dymem. Pasażom nic się nie stało, spłonęły ich bagaże. Wyjazd organizowało Rainbow Tours.
- Ochraniać nadchodzący szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) na początku września we Władywostoku będzie około 10 tysięcy policjantów i żołnierzy, a także kutry, śmigłowce i samoloty bezzałogowe - poinformował minister spraw wewnętrznych Rosji.
- Ambasada Kirgistanu w Mińsku potwierdziła w poniedziałek, że ambasador tego kraju został odwołany na konsultacje w związku z obecnością na terytorium Białorusi brata b. prezydenta Kirgistanu Żanybeka Bakijewa, który jest poszukiwany listem gończym.
- Rząd Danii przedstawił w poniedziałek projekt budżetu na rok 2013, w którym przewidziana jest redukcja deficytu budżetowego o ponad połowę, z 4 proc. PKB obecnie do 1,9 proc. w roku przyszłym - głosi komunikat ministerstwa finansów.
- Sąd Najwyższy Pakistanu dał w poniedziałek premierowi kolejne trzy tygodnie na podporządkowanie się decyzji trybunału i wszczęcie postępowania wobec oskarżanego o korupcję prezydenta kraju Asifa Alego Zardariego.
- Poseł rządzącej w Hiszpanii konserwatywnej Partii Ludowej (PP) przeprosił za stwierdzenie, że ledwo wiąże koniec z końcem przy swojej miesięcznej pensji w wysokości 5100 euro. Wypowiedź ta wywołała skandal w kraju, gdzie poziom bezrobocia wynosi prawie 25 proc.
(PAP)
zdz/ asa/