Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 29 listopada, 17.00

...

29.11.2010 | aktual.: 29.11.2010 17:23

29.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Wśród ujawnionych przez portal Wikileaks poufnych depesz amerykańskich ambasad jest 970 dokumentów z Polski - wyliczył niemiecki tygodnik "Der Spiegel", który opublikował w niedzielę wieczorem informacje o treści materiałów.

- Chiński dysydent Qin Yongmin, który usiłował założyć partię opozycyjną, został w poniedziałek zwolniony z więzienia po 12 latach odbywania wyroku za stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa państwowego.

- Irański profesor fizyki jądrowej zginął w poniedziałek w wybuchu samochodu-pułapki w Teheranie, a drugi naukowiec odniósł obrażenia w innym zamachu dokonanym tego dnia w irańskiej stolicy - poinformowały miejscowe media.

- Katalońscy nacjonaliści pokonali rządzących socjalistów w niedzielnych wyborach do władz lokalnych w Katalonii, co jest ciosem dla socjalistycznego premiera Hiszpanii Jose Luisa Rodrigueza Zapatero przed wyborami ogólnopaństwowymi w 2012 roku.

- Prozachodnia koalicja w Mołdawii, która zwycięża w niedzielnych wyborach parlamentarnych, może dysponować - według niektórych szacunków - większością niezbędną do wybrania prezydenta kraju.

- Dyplomaci amerykańscy uważają przybranego brata prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, Ahmeda Wali Karzaja, za człowieka "skorumpowanego i powiązanego z handlem narkotykami" - wynika z depesz dyplomatów amerykańskich, ujawnionych w niedzielę przez portal Wikileaks.

- Nieznane do tej pory znawcom sztuki 271 dzieł Pabla Picassa, m.in. kolaży, płócien i rysunków, odnaleziono u byłego elektryka hiszpańskiego malarza - podał w poniedziałek dziennik "Liberation". Wartość dzieł jest szacowana na co najmniej 60 milionów euro.

- Mieszkańcy Londynu mieli w poniedziałek kłopoty z dotarciem do pracy z powodu 24-godzinnego strajku, jaki podjęli pracownicy metra w proteście przeciwko zapowiedzianej redukcji zatrudnienia.

- Wszystkie depesze amerykańskich dyplomatów, które wyciekły w niedzielę do portalu Wikileaks, zostały wysłane za pośrednictwem wojskowego systemu internetowego SIPRNET - piszą w poniedziałek dzienniki "El Pais" i "Guardian".

- W odpowiedzi na wzrost zagrożenia terrorystycznego w lotniczym transporcie towarów i poczty, unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas zapowiedział w poniedziałek propozycje legislacyjne w celu wzmocnienia kontroli bezpieczeństwa.

- Napastnik ubrany w afgański mundur policyjny zastrzelił w poniedziałek sześciu żołnierzy NATO, prowadzących misję szkoleniową we wschodnim Afganistanie - poinformowało w Kabulu dowództwo sił NATO.

- Białoruś ma zamiar przyjąć i ratyfikować do końca roku wszystkie porozumienia związane z formowaniem Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej z Rosją i Kazachstanem - powiadomił w poniedziałek rzecznik MSZ w Mińsku Andrej Sawinych.

- Litewski rząd poparł w poniedziałek propozycję ogłoszenia Wigilii Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy. Zaproponował w zamian rezygnację z dnia wolnego 1 maja.

- Największe irlandzkie partie opozycyjne Fine Gael i Partia Pracy ostro skrytykowały rząd Briana Cowena za warunki, na jakich Irlandia otrzyma od Brukseli i MFW pakiet pomocy w wysokości kilkudziesięciu miliardów euro.

- Przedstawiciele małego i średniego biznesu ukraińskiego nadal nie chcą rozmawiać z rządem o zmianach w kodeksie podatkowym, przeciw któremu już od tygodnia protestują w Kijowie. W poniedziałek odmówili spotkania z premierem Mykołą Azarowem.

- Były iracki wicepremier i minister spraw zagranicznych Tarik Aziz został w poniedziałek skazany przez Sąd Najwyższy w Iraku na 10 lat pozbawienia wolności za prześladowanie Kurdów wyznania szyickiego podczas wojny iracko-irańskiej w latach 80.

- Po ujawnieniu depesz amerykańskiej dyplomacji przez portal Wikileaks administracja USA zleciła agencjom rządowym natychmiastowe przeprowadzenie rewizji procedur, dotyczących zabezpieczania poufnych informacji - informuje w poniedziałek Associated Press. (PAP)

zdz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)