Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 6 czerwca, 17.00

...

06.06.2011 | aktual.: 06.06.2011 17:23

06.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Pierwsze badania kiełków z uprawy ekologicznej w okręgu Uelzen w Dolnej Saksonii nie potwierdziły obecności groźnego szczepu pałeczki okrężnicy EHEC - poinformowało w poniedziałek ministerstwo spraw konsumenckich w Hanowerze.

- We wtorek ministrowie rolnictwa państw UE omówią na nadzwyczajnym spotkaniu w Luksemburgu konsekwencje dla sektora rolnego epidemii niebezpiecznej bakterii EHEC. Rozważane są rekompensaty dla rolników w związku ze spadkiem w UE konsumpcji warzyw i owoców.

- Niemiecki rząd formalnie potwierdził w poniedziałek decyzję o rezygnacji Niemiec z energii atomowej do końca 2022 r. Jednocześnie przyjął pakiet projektów ustaw, które mają na celu przyspieszenie rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

- Blisko 80 proc. Czechów sprzeciwia się reformom centroprawicowego rządu Petra Neczasa - wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik "Lidove noviny" w poniedziałek, dzień przed rozpoczęciem decydującej dla zmian w ustawodawstwie sesji czeskiego parlamentu.

- Rodzina b. dowódcy Serbów bośniackich Ratko Mladicia, który będzie sądzony w Hadze za zbrodnie wojenne, może dysponować środkami z emerytury, które zgromadziły się na jego odblokowanym obecnie koncie bankowym - podał w poniedziałek adwokat Mladicia.

- Niewielką ilość plutonu, który wydostał się z japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, poważnie uszkodzonej 11 marca przez trzęsienie ziemi i falę tsunami, po raz pierwszy znaleziono w glebie w pobliżu tej siłowni - informuje w poniedziałek Kyodo.

- Były dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn nie przyznał się w poniedziałek przed nowojorskim sądem do winy. Następna rozprawa w nowojorskim sądzie b. dyrektora zarządzającego MFW odbędzie się 18 lipca.

- Rząd Białorusi opublikował w weekend tajny dotąd plan walki z kryzysem walutowym i gospodarczym. Opozycyjne portale wskazują, że nie przewiduje on żadnych reform strukturalnych, zakłada jednak ograniczenie deficytu budżetowego.

- Kreml zaproponował Stanom Zjednoczonym i NATO zawarcie układu o niewymierzaniu europejskiego systemu obrony antyrakietowej przeciwko Rosji - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".

- Gruziński prezydent Micheil Saakaszwili oświadczył w poniedziałek, że dysponuje dowodami na finansowanie przez Rosję demonstracji opozycji w Gruzji pod koniec maja. Saakaszwili udzielił wywiadu rosyjskiemu opozycyjnemu tygodnikowi "Nowoje Wriemia/ New Times".

- Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powiadomiła w poniedziałek o uzyskaniu dalszych informacji, które "zdają się wskazywać na istnienie" militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego.

- W wyniku zawalenia się w nocy z niedzieli na poniedziałek hotelu w Montreuil, na wschodnich przedmieściach Paryża, trzy osoby zginęły, a osiem zostało rannych - podało radio France Info. Nad miejscowością przechodziła wtedy gwałtowna burza.

- Jemeńska opozycja oświadczyła w poniedziałek, że popiera przekazanie władzy w kraju wiceprezydentowi Abd Rabu Mansurowi Hadiemu, który pełni obowiązki prezydenta od soboty, gdy ranny w ataku prezydent Ali Abd Allah Salah udał się do Arabii Saudyjskiej.

- Co najmniej 17 talibów zginęło w rezultacie ataków trzech amerykańskich samolotów bezzałogowych w prowincji Południowy Waziristan - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele pakistańskiego wywiadu. Wcześniejszy bilans mówił o 12 ofiarach śmiertelnych.

- Co najmniej 14 osób zginęło a 10 zostało rannych w poniedziałek w wypadku mikrobusu w górzystym regionie na południowym zachodzie Pakistanu - poinformowała miejscowa policja. Pojazd wypadł z drogi i runął do wąwozu.

- Co najmniej 13 osób zginęło a 19 zostało rannych, gdy zamachowiec samobójca zdetonował w poniedziałek wyładowany materiałami wybuchowymi samochód w Tikricie, w środkowym Iraku.

- Pięciu żołnierzy amerykańskich zginęło w poniedziałek w Bagdadzie w ataku rakietowym - poinformowały irackie siły bezpieczeństwa. Co najmniej trzy pociski rakietowe trafiły w bazę wojskową we wschodniej części irackiej stolicy.

- W Polsce z powodu zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) wywołanego bakterią EHEC, hospitalizowane są trzy osoby, w tym chłopiec w stanie poważnym, ale stabilnym - poinformowała w Luksemburgu na marginesie posiedznia ministrów zdrowia "27" minister Ewa Kopacz.

- Pracownicy tokijskich władz od poniedziałku rozpoczynają pracę o godzinę wcześniej, co ma przyczynić się do oszczędzania energii elektrycznej po uszkodzeniu na skutek marcowego trzęsienia ziemi i tsunami elektrowni atomowej Fukushima.

- Mąż przywódczyni gruzińskiej opozycji Nino Burdżanadze, oskarżony o organizowanie ataków na policję w czasie opozycyjnych demonstracji, wyjechał z Gruzji w niejasnych okolicznościach - podało w poniedziałek gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

- Prawie 180 haseł dostępu, należących do członków organizacji InfraGard zajmującej się bezpieczeństwem internetowym i współpracującej z FBI, skradziono lub wyciekło do sieci - poinformowała amerykańska telewizja Fox News

- Prawdopodobieństwo, że Białoruś wybuduje tuż przy granicy z Litwą siłownię atomową, jest bliska zeru - ocenia w poniedziałek litewski tygodnik "Veidas". Pisze, że plany budowy siłowni pokrzyżował kryzys gospodarczy i odmowa Rosji finansowania projektu.

- Chińska milicja zatrzymała 62 osoby pod zarzutem sprzedaży bezprzewodowych słuchawek, walkie-talkie i innych urządzeń elektronicznych, mających "pomagać" licealistom w zdawaniu w tym tygodniu egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie - poinformowały władze.

- Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ogłosił dekrety, według których miejsca pracy w sklepach sprzedających damską bieliznę będą zarezerwowane dla kobiet - podały w poniedziałek saudyjskie media. Ma to zwiększyć zatrudnienie wśród Saudyjek.

- Linie lotnicze zarobią tylko 4 miliardy dolarów w tym roku - poinformował w poniedziałek dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Giovanni Bisignani.

- Kilka tysięcy Greków nie żyje, i to od dawna, a emerytury pobiera nadal - oznajmiła w poniedziałek grecka minister pracy i ubezpieczeń społecznych Luka Katseli. Zapowiedziała ukrócenie oszustw i zbadanie podejrzanie wysokiej liczby ponad stuletnich emerytów.

- Dwa nowe leki dla mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty, które pojawiły się w ciągu ostatniego roku, rodzą nadzieję na wydłużenie życia pacjentów i poprawę jego jakości - ocenili eksperci w Chicago podczas największego na świecie kongresu onkologicznego.

- Kilkadziesięcioro dzieci z filipińskiej wsi w lesie namorzynowym już nie będzie musiało pływać z książkami na głowie do szkoły. Bloger, który dowiedział się, jak trudno jest im dotrzeć na lekcje, zebrał dzięki apelowi na Facebooku pieniądze na zakup łodzi.

- Książę William i jego świeżo poślubiona żona Kate podczas pobytów w Londynie przez pewien czas zamieszkają w Pałacu Kensington w Londynie, gdzie William spędził część dzieciństwa - podał w poniedziałek reprezentujący rodzinę królewską Pałac św. Jakuba.

- W świecie sztuki niechętnie się o tym głośno mówi, ale coraz częstsze są przypadki, że znani artyści aby sprostać zamówieniom, zatrudniają do wykonywania swoich prac pomocników. Niektórzy zrobili z tego dobrze prosperujący biznes. Pisze o tym "Wall Street Journal". (PAP)

asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)