Trwa ładowanie...
d1c9ei6

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 6 września, 20.00

...

d1c9ei6
d1c9ei6

06.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić, sądzony przez haski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii za ludobójstwo, zażądał w poniedziałek powołania na świadka byłego szefa chorwackich tajnych służb Miroslava Tudjmana.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w poniedziałek w Wilnie, że wspierana przez Polskę inicjatywa ruchu bezwizowego dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego może zmierzać w "pozytywnym kierunku".

- Premier Donald Tusk uważa, że istnieje poważna szansa na to, by relacje polsko indyjskie były wyjątkowe. Szef polskiego rządu, który przebywa w Indiach z wizytą, wziął w poniedziałek udział w Polsko-Indyjskim Forum Inwestycyjnym w Bangalurze.

d1c9ei6

- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) przekazał w poniedziałek w Moskwie przedstawicielowi Polski Edmundowi Klichowi dokumenty dotyczące remontu kapitalnego, jaki Tu-154M przeszedł w drugiej połowie 2009 roku w zakładach lotniczych Awiakor w Samarze.

- Iran posiadał w połowie sierpnia co najmniej 22 kg wysoko wzbogaconego uranu - wynika z udostępnionego w poniedziałek raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

- Rosja i Izrael podpisały w poniedziałek ramową umowę dotyczącą współpracy wojskowej, która jak zasugerował rosyjski minister obrony Anatolij Sierdiukow, może doprowadzić do kolejnych zakupów izraelskiej broni i technologii przez Rosjan.

- Premier Donald Tusk, który w poniedziałek wziął udział w Polsko-Indyjskim Forum Inwestycyjnym w Bangalur na południu Indii, przekonywał indyjskich przedsiębiorców do inwestowania w naszym kraju. "W Polsce będziecie zawsze witani z otwartymi rękami" - zapewnił. Uczestnikami Forum były indyjskie firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce. Swoich przedstawicieli wysłały przedsiębiorstwa z branży IT, przemysłu elektronicznego, energetycznego, gumowego, górnictwa, nieruchomości i transportu.

d1c9ei6

- Uzgodniona przez niemiecki rząd nowa koncepcja polityki energetycznej to "rewolucja w dziedzinie zaopatrzenia w energię" - oceniła w poniedziałek kanclerz Angela Merkel. Z kolei opozycja oskarżyła rząd o kapitulację przed lobby atomowym.

- Z obawy przed protestami były brytyjski premier Tony Blair odwołał zapowiedziany na środę publiczny występ w londyńskiej księgarni Waterstone przy Piccadilly, gdzie miał podpisywać egzemplarze swojej autobiografii "A Journey" (Podróż) - donosi Sky News.

- Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który złożył wizytę w Buriacji w Zabajkalu, przekonywał władze regionu i przedsiębiorców, że Polska jest stabilnym partnerem gospodarczym. "Chcemy być waszym partnerem i jesteśmy otwarci na współpracę" - zapewniał.

d1c9ei6

- W Mińsku odbył się w poniedziałek pogrzeb założyciela opozycyjnego portalu Karta'97 Aleha Biabenina. Dziennikarza przyszło pożegnać kilkaset osób, między innymi działacze białoruskiej opozycji.

- Reaktor naczelna niezależnej białoruskiej gazety "Narodna Wola" Swiatłana Kalinkina dostała anonimową pocztówkę z pogróżkami po opublikowaniu w internecie artykułu przedstawiającego hipotezy dotyczące śmierci dziennikarza Aleha Biabenina - podała tv Biełsat.

- W poniedziałek, zaledwie kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego, rozpoczął się we Francji strajk nauczycieli szkół średnich przeciw zmianom w oświacie. Ma być kontynuowany we wtorek, gdy w całym kraju odbędą się protesty przeciw reformie systemu emerytalnego.

d1c9ei6

- Około dziesięciu Słowaków zostało zatrzymanych 1 września na południowym zachodzie Republiki Środkowoafrykańskiej za próbę przeprowadzenia zamachu stanu - poinformował agencję AFP rzecznik rządu tego kraju Fidele Ngouandjika.

- Białoruska milicja zatrzymała sześć osób podejrzanych o udział w ataku na ambasadę Rosji w Mińsku - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Urzędu Spraw Wewnętrznych w białoruskiej stolicy Alaksandr Łastouski. 30 sierpnia wieczorem dwaj nieznani sprawcy wrzucili na teren rosyjskiej ambasady w Mińsku dwie butelki z łatwopalną cieczą. Nikt nie ucierpiał.

- Rosja chce we współpracy z Zachodem pomóc Afganistanowi w odbudowaniu elektrowni i innych obiektów z czasów sowieckich - poinformował w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel rosyjskiego rządu.

d1c9ei6

- Opozycyjny Blok byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko (BJuT) poprosi Międzynarodowy Fundusz Walutowy o wyjaśnienie sytuacji związanej ze zobowiązaniami Kijowa wobec szwajcarskiej spółki RosUkrEnergo (RUE), która do 2008 r. była wyłącznym pośrednikiem w dostawach gazu z Rosji na Ukrainę.

- Minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner oświadczył w poniedziałek, że jest gotowy "uczynić wszystko", nawet udać się do Teheranu, jeśli będzie to konieczne, żeby ocalić skazaną na śmierć za cudzołóstwo Irankę Sakineh Mohamadi Asztiani.

- Wicepremier Waldemar Pawlak przed spotkaniem z unijnym komisarzem Guentherem Oettingerem w sprawie umowy gazowej z Rosją powiedział, że w zeszłym tygodniu zostały roboczo zawarte pewne uzgodnienia z KE, które ma nadzieję potwierdzić w rozmowie z komisarzem.

d1c9ei6

- Centralna Rada Żydów w Niemczech zawiesiła członkostwo we władzach fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która ma stworzyć w Berlinie ośrodek upamiętnienia wysiedleń Niemców - poinformował PAP sekretarz generalny Rady Stephan Kramer.

- Rząd Niemiec nie włączy się do dyskusji na temat masowego wydalania Romów z Francji - oświadczyła sekretarz stanu w federalnym MSW Cornelia Rogall-Grothe po poniedziałkowym międzynarodowym spotkaniu roboczym w Paryżu na temat azylu i nielegalnej imigracji.

- Liczba żołnierzy sił międzynarodowych, którzy w tym roku zginęli w Afganistanie sięgnęła 500 - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na niezależną stronę internetową icasualties.org. Dla porównania w całym roku 2009 w Afganistanie zginęło 521 zagranicznych wojskowych.

- Do 19 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego samobójczego zamachu bombowego na posterunek policji w mieście Lakki Marwat w północno-zachodnim Pakistanie - podała miejscowa policja. Ranne zostały 34 osoby.

- Prawdopodobnie 15 osób zginęło w wypadku autobusu, który wpadł w poniedziałek do wzburzonej rzeki w Nepalu - podaje lokalna policja. Autobusem podróżowało 18 ludzi. Wypadek przeżyły trzy osoby, w tym kierowca i jego pomocnik.

- Co najmniej siedem osób zostało rannych w eksplozji bomby, do której doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w jednym z nocnych klubów w stolicy Tadżykistanu Duszanbe - poinformowały miejscowe służby bezpieczeństwa.

- Minister finansów Irlandii Brian Lenihan, który ma raka trzustki, ogłosił w poniedziałek zakończenie leczenia. Poinformował, że będzie mógł pozostać na stanowisku, ponieważ postęp choroby się zatrzymał.

- Francja nie wprowadzi - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - możliwości odbierania swojego obywatelstwa za poligamię - ogłosił w poniedziałek prezydent Nicolas Sarkozy. Potwierdził natomiast, że kara taka będzie grozić za napaść na policjanta.

- Siedmiu Słowaków, zatrzymanych 1 września na południowym zachodzie Republiki Środkowoafrykańskiej pod zarzutem przygotowywania zamachu stanu, zostało już zwolnionych - poinformowało w poniedziałek słowackie MSZ, dodając, że było to nieporozumienie.

- Serbska i chorwacka policja otrzymały bezpieczne łącze wideo, które ułatwi ich współpracę w walce z przestępczością zorganizowaną na Bałkanach. Według szefa serbskiego MSW Ivicy Daczicia łącze to przyspieszy wymianę informacji i poprawi współpracę obu krajów.

- Ponad 330 osób zmarło w Kamerunie na cholerę od maja, kiedy wybuchła epidemia tej choroby - poinformował w poniedziałek UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci).

- Jerzy Skolimowski powiedział w poniedziałek w Wenecji, że jego prezentowany tam na festiwalu film "Essential Killing" nie krytykuje wojny w Afganistanie, lecz opowiada o "walce o przetrwanie", prowadzonej przez Afgańczyka, który zbiegł Amerykanom.

- Anglikański pastor z St Leonards-on-Sea na południu Anglii został w poniedziałek skazany na cztery lata więzienia za udzielanie fikcyjnych ślubów obywatelom UE z państw wschodnioeuropejskich i nielegalnym imigrantom z Afryki - podał sąd w Lewes.

- Pływający domek dla kaczek, który w zeszłym roku stał się symbolem skandalu z refundacją wydatków poselskich w W. Brytanii, został w poniedziałek sprzedany, a wpływy "bohater" skandalu przekazał organizacji charytatywnej. (PAP)

amp/ asa/

d1c9ei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c9ei6