Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela 12‑13 maja
...
13.05.2012 | aktual.: 14.05.2012 07:08
13.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
Po prowadzonych w niedzielę pod przewodnictwem prezydenta Grecji rozmowach ostatniej szansy nt. powołania nowego rządu lider radykalnej lewicy Aleksis Cipras wykluczył jej udział w koalicji. Gotowość współrządzenia zadeklarowała prawicowa partia Niezależni Grecy.
Ambasador Bułgarii w Jemenie Borys Borysow uniknął w sobotę uprowadzenia w Sanie - poinformowały w niedzielę miejscowe źródła dyplomatyczne i bezpieczeństwa. Informację tę potwierdził szef bułgarskiej dyplomacji.
W północnym Libanie doszło w nocy z soboty na niedzielę do krwawych walk między alawicką mniejszością - zwolennikami prezydenta Syrii Baszara el-Asada, a członkami sunnickiej większości. Zginęły dwie osoby.
Co najmniej 100 tysięcy Hiszpanów oburzonych rządowym programem oszczędności wyszło w sobotę na ulice miast, by demonstrować przeciw oszczędnościom w pierwszą rocznicę rozpoczęcia takich protestów.
Hiszpańska policja wyrzuciła w niedzielę rano "oburzonych", demonstrujących od soboty na głównym placu Madrytu Puerta del Sol, gdzie 15 maja 2010 roku narodził się ten ruch kontestatorów.
Rządząca Niemcami chadecka partia CDU kanclerz Angeli Merkel przegrała niedzielne wybory do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, zdobywając jedynie 26 proc. głosów - wynika z prognoz telewizji ZDF. Wybory wygrali socjaldemokraci, uzyskując 38,3 proc.
Trzy tys. zwolenników skrajniej prawicowego Jobbiku domagało się w sobotę w Budapeszcie zerwania negocjacji rządu z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie linii kredytowej i przeprowadzenia referendum na temat wystąpienia Węgier z Unii Europejskiej.
We Włoszech nasilają się ataki na siedziby agencji podatkowej i akty przemocy wobec pracowników urzędów skarbowych. Media informują, że podatki stają się kwestią porządku publicznego w kraju.
Poparcie Irlandii dla nowego unijnego paktu fiskalnego wzrosło zdecydowanie przed referendum wyznaczonym na 31 maja - wynika z sondażu opublikowanego w sobotę, w dzień po tym, gdy ekonomiści ostrzegli Dublin przed konsekwencjami "nie" w referendum.
Poparcie dla radykalnie lewicowej partii SYRIZA wzrosło w najnowszych sondażach, na blisko tydzień po greckich wyborach parlamentarnych, ale w sobotnich badaniach opinii zyskują również formacje proreformatorskie, czyli Nowa Demokracja i PASOK.
Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble potwierdził swoją gotowość do objęcia funkcji przewodniczącego eurogrupy, skupiającej ministrów finansów 17 państw strefy euro.
Prezes Bundesbanku Jens Weidmann ostrzegł w sobotę Grecję, że nie otrzyma dalszej pomocy finansowej, o ile nie dotrzyma porozumień i zejdzie z drogi reform.
Unia Europejska pozytywnie oceniła w sobotę wybory parlamentarne w Algierii, widząc w nich "krok naprzód" w reformowaniu kraju i zmierzaniu ku zasadom demokracji. Wybory, które odbyły się w czwartek, wygrały partie rządzące.
Marsz dla życia odbył się w niedzielę w Rzymie, a jedno z jego haseł brzmiało: "Koniec z zabójstwami państwowymi". Tak nazwano aborcję. W marszu wzięły udział setki stowarzyszeń obrońców życia z Włoch i innych krajów, wśród nich grupa ze Szczecina.
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko może być kaleką do końca życia - obawia się jej córka Jewhenija. Apeluje do brytyjskiego rządu o nacisk dyplomatyczny na władze w Kijowie i bojkot Euro 2012 na Ukrainie przez VIP-ów.
Z inicjatywy popularnych pisarzy, muzyków i dziennikarzy około 10 tys. przeciwników Putina wyszło w niedzielę na ulice Moskwy, aby wspólnie sprawdzić, czy jej mieszkańcy mają prawo spacerować po mieście bez zgody władz. Policja nie interweniowała.
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zakończył w Hawanie - jak zapewnił - pełnym powodzeniem radioterapię w leczeniu nowotworu i w piątek późnym wieczorem, po 11 dniach pobytu na Kubie, powrócił do kraju.
Worki z poćwiartowanymi zwłokami co najmniej 40 ludzi znaleziono w niedzielę rano na autostradzie w pobliżu Monterrey na północy Meksyku, co wiąże się najprawdopodobniej z działalnością gangów narkotykowych - poinformowały meksykańskie władze.
Wrak zaginionego w 1942 roku myśliwca brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) został odnaleziony w dobrym stanie na pustyni w zachodnim Egipcie - potwierdził w sobotę attache wojskowy ambasady Wielkiej Brytanii w Kairze, komandor Paul Collins.
Rekordową cenę 2 mln 160 tys. euro osiągnięto w sobotę na aukcji w Austrii za niemiecki aparat fotograficzny marki Leica z 1923 roku. Cena wywoławcza wyniosła 300 tysięcy euro. (PAP)
seb/