Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 7‑8 maja

...

08.05.2011 | aktual.: 09.05.2011 07:08

08.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie.

- Samoloty NATO zaatakowały libijskie rządowe magazyny broni w pobliżu miasta Zintan, położonego 160 kilometrów na południowy zachód od Trypolisu - poinformował w niedzielę rzecznik broniących Zintanu rebeliantów.

- Państwowa telewizja libijska poinformowała w niedzielę, że część rebeliantów, broniących nadmorskiego miasta Misrata, poddała się wojskom rządowym.

- Do 10 eksplozji, w tym do 6 zamachów samobójczych doszło w sobotę w Kandaharze, stolicy prowincji o tej samej nazwie na południowym wschodzie Afganistanu - poinformowały władze lokalne. Celem ataków były budynki rządowe, w tym siedziba gubernatora prowincji. Ataki przeprowadzone w sobotę na budynki rządowe w Kandaharze były odwetem ekstremistów po tym, jak amerykańscy komandosi zabili w Pakistanie Osamę bin Ladena - poinformowało w komunikacie biuro prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja.

- Co najmniej 9 powstańców ponioslo smierć a ok. 50 zostało rannych podczas zaciętych starć z wojskami rządowymi w rejonie miasta Zenten, położonym w górach, na południowy zachód od Trypolisu - poinformowały miejscowe źródła medyczne.

- 25 osób zginęło w katastrofie samolotu, który w sobotę rozbił się przy lądowaniu u wybrzeży prowincji Papua Zachodnia w Indonezji - poinformowała agencja AFP, powołując się na władze tego kraju.

- 190 uczestników starć, do których doszło w sobotę w Kairze między chrześcijanami i muzułmanami, stanie przed sądem wojskowym - poinformowała w niedzielę egipska armia. W starciach zginęło 10 osób, a około stu zostało rannych.

- Po kilku dniach niepokojów i rozbojów, w tym po sobotnich protestach antyrządowych, w stolicy Tunezji Tunisie oraz jego okolicach wprowadzono godzinę policyjną - podała tunezyjska telewizja państwowa.

- Tunezyjska policja użyła w niedzielę gazu łzawiącego, by rozproszyć w centrum Tunisu kolejną antyrządową demonstrację młodych ludzi. Protesty takie odbywają się w stolicy codziennie od czterech dni.

- Wspierane przez czołgi oddziały syryjskiej armii wkroczyły w niedzielę do miejscowości Tafas w pobliżu Dary na południu kraju, w której od sześciu tygodni trwały protesty przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada - poinformowała agencja Reutera.

- Syryjska armia wspierana przez czołgi wkroczyła w nocy z piątku na sobotę do nadmorskiego miasta Banijas, gdzie trwają protesty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - poinformował media działacz na rzecz praw człowieka.

- Co najmniej sześć osób zostało zabitych w sobotę przez siły rządowe w mieście Banijas w zachodniej części Syrii - poinformowali miejscowi przedstawiciele organizacji praw człowieka. Wśród ofiar są cztery kobiety.

- Król Bahrajnu, szejk Hamad ibn Isa al-Chalifa, zarządził zniesienie 1 czerwca stanu wyjątkowego w kraju - podały w niedzielę miejscowe media. Stan wyjątkowy wprowadzono w połowie marca dla stłumienia protestów w królestwie rządzonym przez sunnicką mniejszość.

- Wyniki czwartkowych wyborów do parlamentu Irlandii Północnej nie przyniosły większych zmian na politycznej scenie. Reprezentująca protestantów Demokratyczna Partia Ulsteru (DUP) i katolicka Sinn Fein utrzymały pozycję największych ugrupowań.

- - Włoskie MSZ zaprzeczyło w sobotę, by zawarto porozumienie z libijskimi powstańcami o ich uzbrojeniu. "Nie było żadnego porozumienia o zaopatrzeniu ich w broń" - powiedział agencji Reuters przedstawiciel włoskiego MSZ.
- Polska prezydencja poświęci wszystkie swoje siły, by idea rozszerzenia Unii Europejskiej stała się faktem, a nie tylko hasłem - zadeklarował w sobotę w Zagrzebiu premier Donald Tusk. Chorwacja była ostatnim etapem wizyty szefa rządu na Bałkanach.

- Łódź z około 500 imigrantami z Afryki osiadła w niedzielę przed świtem na skałach, gdy zbliżała się do portu na włoskiej wyspie Lampedusa. Uciekinierzy przypłynęli z Libii. Włoska straż przybrzeżna udzieliła pomocy rozbitkom.

- Republikański senator Mark Kirk liczy na to, że prezydent Barack Obama podczas nadchodzącej wizyty w Polsce poprze projekt ustawy dotyczącej zniesienia wiz dla Polaków. Kirk wyraził taką opinię w sobotę, podczas obchodów 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Chicago.

- Rezydencja w Pakistanie, gdzie siły specjalne USA zabiły w poniedziałek Osamę bin Ladena, stanowiła aktywny ośrodek dowodzenia i kontroli, z którego szef Al-Kaidy sprawował strategiczną i operacyjną kontrolę nad swą organizacją.

- Naczelny dowódca wojsk USA i NATO w Afganistanie generał David Petraeus oświadczył w niedzielę w wywiadzie dla agencji Associated Press, że zabicie Osamy bin Ladena może osłabić wpływ Al-Kaidy na talibów.

- Podczas wizyty w Wenecji Benedykt XVI płynął w niedzielę gondolą - tą samą, do której zaproszono Jana Pawła II w 1985 roku. W asyście ośmiu gondoli papież udał się z Placu św. Marka do bazyliki Santa Maria della Salute na spotkanie z ludźmi kultury i biznesu.

- Wojsko w sobotę po raz kolejny weszło do Neapolu, by pomóc w posprzątaniu leżących tam od kilku tygodni na ulicach kilku tysięcy ton śmieci. To kolejna odsłona kryzysu śmieciowego, nękającego regularnie miasto. (PAP)

bg/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)