Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 11 maja, 20.00

...

11.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w środę w Bengazi z przewodniczącym powstańczej Narodowej Rady Libijskiej Mustafą Abdulem Dżalilem. Przekazał mu, że UE uznaje Radę za prawowitego partnera do rozmów.

- Co najmniej jedna osoba zginęła, a 40 zostało rannych w Sanie, kiedy jemeńskie siły bezpieczeństwa i snajperzy otworzyli w środę ogień do kilku tysięcy demonstrantów maszerujących pod siedzibę rządu - podały źródła medyczne i świadkowie.

- Zakończona we wtorek kolejna runda rozmów USA-Chiny przyniosła zbliżenie stanowisk w spornych sprawach gospodarczych - oceniają ich uczestnicy.

- Rząd w Caracas wprowadził racjonowanie energii elektrycznej w 19 spośród 23 stanów Wenezueli, w których powtarzają się problemy z jej dostawą. Prąd będzie wyłączany na trzy godzinny dziennie - poinformowało we wtorek ministerstwo energetyki.

- Szef Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim Nasir al-Wahajszi ostrzegł Stany Zjednoczone w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej islamistów, że po śmierci Osamy bin Ladena najgorsze dopiero nadejdzie.

- Kolejni byli kandydaci opozycji w grudniowych wyborach prezydenckich na Białorusi stanęli w środę przed sądem. Są to: lider niezarejestrowanej partii socjaldemokratycznej Mikoła Statkiewicz oraz przedsiębiorca Dźmitry Wus. Grozi im do 15 lat więzienia.

- Kilka pocisków spadło w środę po południu na rejon w pobliżu Trypolisu po intensywnym nalocie powietrznym - podała AFP. Poinformowała też, że w starciach w pobliżu Zintanu zginęło w środę dwóch powstańców, a 15 zostało rannych.

- Kraje europejskie wezwały w środę ambasadorów Syrii, by zagrozić nowymi sankcjami wobec kierownictwa syryjskiego, jeśli nie zaprzestanie ono represjonowania uczestników protestów - poinformował rzecznik niemieckiego MSZ Andreas Peschke.

- Co najmniej 5 osób zginęło w środę w mieście Hims na zachodzie Syrii, gdzie armia przeprowadziła atak - poinformował jeden z uczestników antyprezydenckiego ruchu oporu. Zabici to ofiary ostrzelania przez czołgi jednej z dzielnic Hims.

- Władze Danii przywrócą kontrole celne na swych granicach z Niemcami i Szwecją - oświadczył w środę minister finansów tego kraju Claus Hjort Frederiksen po zawarciu umowy politycznej rządu ze skrajną prawicą.

- Setki tysięcy Greków przystąpiły w środę do strajków w proteście przeciwko rządowemu programowi drastycznych oszczędności. Tym razem strajkują głównie pracownicy sektora publicznego. Do strajku wezwały największe centrale związkowe GSEE i ADEDY.

- Izrael cofnął prawo pobytu około 140 tys. Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu Jordanu, którzy w latach 1967-1994 wyjechali za granicę - poinformował w środę dziennik "Haarec" powołując się na odtajnione dokumenty izraelskiego ministerstwa sprawiedliwości.

- Francuska minister finansów Christine Lagarde wykluczyła w wywiadzie dla środowego wydania "Le Figaro" restrukturyzację długu Grecji przez kraje eurogrupy. Według niej, nie ma też mowy o wystąpieniu Grecji ze strefy euro.

- Francuscy deputowani uchwalili w środę projekt ustawy przewidujący zakaz wydobycia gazu łupkowego przy użyciu techniki kruszenia hydraulicznego. Wbrew stanowisku lewicowej opozycji tekst dopuszcza jednak eksploatację tego surowca innymi metodami.

- Trzęsienie ziemi o sile 5,1 nawiedziło w środę po południu prowincję Murcja w południowo-wschodniej Hiszpanii. Są zniszczenia materialne, zwłaszcza w miejscowości Lorca, gdzie zawaliło się kilka budynków - podały hiszpańskie media i służba sejsmologiczna.

- Izraelski minister finansów Juwal Steinic powiedział, że zamrożenie transferu środków należących się Autonomii Palestyńskiej zostanie utrzymane mimo krytyki, jaką ta decyzja wywołuje na świecie - poinformowało w środę radio izraelskie.

- Prezydent Barack Obama ma dużą przewagę nad potencjalnymi kandydatami z Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2012 r., lecz Amerykanie mają poważne obawy, czy radzi on sobie z gospodarką - wynika z opublikowanego w środę sondażu Ipsos dla Reutera.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiada, że osobiście podpisze ustawę, zaostrzającą kary za przestępstwa seksualne przeciwko dzieciom i przewidującą chemiczną kastrację pedofilów - pisze w środę z Moskwy agencja dpa.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel po raz pierwszy zasygnalizowała, że włoski kandydat na szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi może uzyskać poparcie Niemiec.

- Na Litwie rozpoczęto w środę ujawnianie dokumentów dotyczących działalności radzieckiego KGB na terytorium Litwy w czasach ZSRR. Występujące w tych dokumentach nazwiska osób, które nie przyznały się do współpracy z KGB, będą jawne.

- 16 maja ukaże się dokument Kongregacji Nauki Wiary na temat pedofilii w Kościele - ogłosił w środę Watykan. Publikacja ta ma pomóc konferencjom episkopatów poszczególnych krajów przygotować wskazówki postępowania w przypadkach takich nadużyć.

- Bank centralny Białorusi anulował w środę ograniczenia w ustalaniu kursu walut przez banki komercyjne, a więc te, które w punktach wymiany sprzedają i kupują waluty za gotówkę. W reakcji na decyzję kurs dolara w punktach wymiany wzrósł do 4 tys. rubli (4 zł).

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w środę, że zlikwidowanie Osamy bin Ladena "ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa" w kraju, gdyż Al-Kaida nie przestaje kierować do Rosji swych wysłanników.

- Po zaciętych walkach z żołnierzami wiernymi wobec Muammara Kadafiego libijscy powstańcy przejęli w środę kontrolę nad całym lotniskiem w opanowanym przez rebeliantów nadmorskim mieście Misrata, na zachodzie Libii - podała agencja AFP.

- Minister spraw wewnętrznych Francji Claude Gueant przedstawił w środę radzie ministrów kalendarz wyborów ogólnopaństwowych na lata 2011-2012. Dwie tury wyborów prezydenckich zaplanowano na 22 kwietnia i 6 maja 2012 roku. (PAP)

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)