Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 12 października, 20.00

...

12.10.2011 | aktual.: 12.10.2011 20:23

12.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Słowackie partie koalicji rządzącej porozumiały się w środę z opozycyjną SMER-SD w sprawie ratyfikacji reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) - podała telewizja TA3. Drugie głosowanie w tej sprawie odbędzie się najpóźniej w piątek.

- Agencje Standard & Poor's i Fitch Ratings postanowiły we wtorek obniżyć rating 10 banków hiszpańskich, w tym dwóch zaliczanych do czołowych - Santander i BBVA. Jako przyczynę podano pesymistyczną ocenę stanu gospodarki hiszpańskiej, a zwłaszcza osłabienie tempa jej wzrostu i bardzo złą sytuację na rynku nieruchomości.

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso chce ponownych testów wytrzymałości unijnych banków przy zaostrzonym kryterium płynności oraz skoordynowanej akcji ich rekapitalizacji. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na najbliższym szczycie UE i eurolandu.

- Zgodnie z przewidywaniami, Senat USA odrzucił we wtorek, w tzw.próbnym głosowaniu, przygotowany przez prezydenta Obamę plan zmniejszenia bezrobocia kosztem 447 miliardów dolarów, który administracja proponuje sfinansować m. in. poprzez podwyżki podatków od milionerów.

- Europa stanowi epicentrum kryzysu zadłużenia, co jest konsekwencją wzajemnych zależności państw strefy euro - ocenił szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet w opublikowanym w środę wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt".

- Euro pozostanie "silną walutą" - zapewniła w środę kanclerz Angela Merkel zachowując optymizm co do zatwierdzenia przez wszystkich członków eurostrefy planu reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), mimo odrzucenia go przez Słowację.

- Komisja Europejska zaleciła w środę przyznanie Serbii statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej, ale nie określiła daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Otwarcie negocjacji KE uzależnia od poprawy stosunków Belgradu z Kosowem.

- Chińskie MSZ ostrzegło w środę, że uchwalenie przez Senat USA ustawy zezwalającej na stosowanie barier celnych wobec krajów utrzymujących sztucznie zaniżony kurs swoje waluty i subsydiowanie w ten sposób swojego eksportu, może narazić na niepowodzenie starania podejmowane na rzecz ożywienia światowej gospodarki.

- Premier Rosji Władimir Putin został przyjęty przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) Hu Jintao jako "stary przyjaciel Chin" w środę, w drugim, ostatnim dniu wizyty, która zakończyła się ogłoszeniem kontraktów o wartości 7 mld dolarów.

- 7-letni wyrok więzienia dla Julii Timoszenko to "zła wiadomość dla Ukrainy" - powiedział przebywający w USA bokserski mistrz świata wagi ciężkiej i zarazem przywódca opozycyjnej partii Ukraiński Sojusz Demokratyczny na rzecz Reform Witalij Kliczko.

- Wyrok siedmiu lat więzienia dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko może doprowadzić do odwołania zaplanowanej na 20 października wizyty prezydenta Wiktora Janukowycza w Brukseli - doniósł w środę na swych stronach internetowych dziennik "Kommiersant-Ukraina".

- Białoruska prasa prognozuje w środę dalszy wzrost w krótkoterminowej perspektywie kursu dolara na dodatkowej sesji na giełdzie walutowej. Nie spodziewa się jednak powtórzenia się gwałtownego popytu na dewizy, który wiosną przyniósł ich deficyt na Białorusi.

- Na mocy ogłoszonej przez niedawno wybrany cywilny rząd Birmy amnestii, rozpoczęto zwalnianie 6359 więźniów, w tym ponad 2100 politycznych. Jako jeden z pierwszych odzyskał wolność Zarganar, popularny aktor komediowy a zarazem dysydent i krytyk poprzednich wojskowych władz.(PAP)

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)