Trwa ładowanie...
d2vdx3o

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 17 listopada, 20.00

...

d2vdx3o
d2vdx3o

17.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Ministrowie finansów krajów strefy euro oraz MFW zgodzili się utworzyć pakiet pomocowy dla irlandzkiego sektora bankowego, zastrzegając, że decyzję o konieczności pomocy musi podjąć sama Irlandia - ogłosił we wtorek szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker.

- Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w środę w Brukseli, że obecnie nie widzi potrzeby udziału Polski w ewentualnym wsparciu uginającej się pod nadmiernym deficytem i długiem Irlandii. Dublin sam winien podejmować decyzje o krokach naprawczych - dodał.

- Wielka Brytania jest gotowa wziąć udział w pomocy strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Irlandii - poinformował w środę brytyjski minister finansów George Osborne.

d2vdx3o

- Kryzys zadłużenia publicznego w Unii Europejskiej pokazał, że kraje o słabszej kondycji muszą stać się bardziej konkurencyjne, ale nie znaczy to, że strefa euro jest zagrożona - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel w wywiadzie dla stacji ARD.

- Prezes centralnego banku Węgier Andras Simor ocenił w środę, że reformy fiskalne rządu Viktora Orbana zahamują napływ kapitału na Węgry i nie zdołają na dłuższą metę obniżyć deficytu budżetowego.

- Komisja Europejska i Węgry, obejmujące od 1 stycznia przewodnictwo w UE, uważają, że przeżywająca kłopoty finansowe Irlandia powinna szybko szukać rozwiązania. Nie ma jednak mowy o presji na skorzystanie przez Dublin z pomocy unijnej.

- Niemiecki rząd ma informacje wskazujące na planowany pod koniec listopada atak terrorystyczny w Niemczech - poinformował w środę w Berlinie minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

d2vdx3o

- Niemiecki rząd potwierdził w środę plany stopniowego podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat - poinformowała minister pracy Ursula von der Leyen. "Musimy reagować na zmiany demograficzne. Staliśmy się krajem długiego życia" - powiedziała na konferencji prasowej.

- Niemieckie władze widzą szanse na porozumienie w ramach UE, które umożliwi udzielanie pomocy zamykanym kopalniom węgla kamiennego do 2018 r., a nie - jak chce Komisja Europejska - do 2014 r. - poinformował w środę rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert.

- 200 mld euro będą kosztować sieci przesyłowe i połączenia energetyczne, które zapewnią zintegrowanie rynku energii w UE i bezpieczeństwo energetyczne - ogłosiła w środę Komisja Europejska. Połowę miałby zapewnić sektor prywatny, połowę będą stanowić środki publiczne.

d2vdx3o

- Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger powiedział w środę, że zaproponuje, by w nowych ramach budżetowych UE po roku 2013 co roku przeznaczyć co najmniej 800 mln euro na inwestycje w nierentowne, ale ważne dla interesów UE połączenia energetyczne.

- Rosja liczy na to, że Unia Europejska nada projektowanemu przez Gazprom gazociągowi South Stream status TEN, tzn. magistrali o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE - informuje w środę dziennik "Kommiersant".

- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę w Darmstadt, że na szczycie w Lizbonie Polska będzie bronić nowej koncepcji strategicznej NATO, zaproponowanej przez sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogha Rasmussena.

d2vdx3o

- Julia Tymoszenko, była premier Ukrainy i przywódczyni największego ugrupowania opozycyjnego w parlamencie, wzywa do międzynarodowej izolacji władz w Kijowie.

- Były prezydent Litwy Valdas Adamkus uważa, że Polska ponosi większą odpowiedzialność za pogorszenie się stosunków polsko-litewskich.

- Premier Włoch Silvio Berlusconi wyraził w środę opinię, że jeśli jego rząd nie otrzyma wotum zaufania, rozpisane zostaną przedterminowe wybory. Dodał, że jego gabinet ma jednak szanse otrzymać poparcie obu izb parlamentu podczas głosowań 14 grudnia.

d2vdx3o

- Stany Zjednoczone pomogą Jemenowi w walce z Al-Kaidą, dostarczając mu sprzęt i szkoląc siły bezpieczeństwa, lecz nie będą angażować się w kolejną wojnę - oświadczył amerykański minister obrony Robert Gates.

- Przekazywanie przez NATO odpowiedzialności za kraj Afgańczykom może przedłużyć się w niektórych regionach "do 2015 roku i dalej" ze względu na trudności w sferze bezpieczeństwa - ocenił w środę natowski dyplomata.

- Poseł PiS Antoni Macierewicz powiedział, że przyjechał do USA z byłą minister spraw zagranicznych Anną Fotygą, aby przekazać politykom amerykańskim apel Polaków o powołanie międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem.

d2vdx3o

- Wyjątkowo ostry spór wywiązał się we Włoszech między szefem MSW Robertem Maronim a pisarzem Robertem Saviano, autorem bestsellera "Gomorra" o neapolitańskiej mafii - zasugerował on, że mafia z Kalabrii szuka rozmówców wśród polityków partii Maroniego.

- Pierwszy przypadek zachorowania na cholerę stwierdzono na terenie Dominikany, sąsiadującej z borykającym się z tym wirusem Haiti - poinformowała we wtorek tamtejsza służba zdrowia. Chorym jest Haitańczyk, który miał pozwolenie na pracę na terytorium Dominikany.

- Najmłodszy syn północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila, Kim Dzong Un, rozpoczął czystkę w partii komunistycznej i siłach zbrojnych, aby podporządkować sobie aparat państwowy - poinformowali w środę uciekinierzy z Korei Północnej.(PAP)

osz/

d2vdx3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vdx3o