Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 19 stycznia, 17.00

...

19.01.2011 | aktual.: 19.01.2011 17:23

19.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Irlandii Brian Cowen uzyskał poparcie parlamentarzystów własnej partii Fianna Fail w tajnym głosowaniu nad wotum zaufania. Pozostanie przywódcą partii i poprowadzi ją do przedterminowych wyborów spodziewanych z końcem marca.

- Prokurator generalny Haiti Aristidas Auguste poinformował we wtorek wieczorem, że były dyktator Jean-Claude Duvalier usłyszał zarzuty m.in. korupcji, kradzieży i sprzeniewierzenia środków, których miał się dopuścić podczas sprawowania władzy w latach 1971-1986.

- Do 457 milionów, czyli o 19 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosła w 2010 roku liczba internautów w Chinach - poinformowało w środę centrum informacji na temat sieci internetowej w tym kraju.

- Socjaliści, liberałowie i Zieloni zażądali w środę w PE od premiera Węgier Viktora Orbana wycofania kontrowersyjnej ustawy medialnej. Część posłów przywitała go z zaklejonymi ustami i pustymi czołówkami węgierskich gazet z napisem "ocenzurowano". Obrońcy praw człowieka i wolnych mediów uważają ustawę za próbę tłumienia swobody wypowiedzi.

- W przyjętej w środę rezolucji Parlament Europejski wezwał litewski Sejm do wycofania projektu poprawek do kodeksu wykroczeń administracyjnych, które przewidują penalizację "publicznego promowania relacji homoseksualnych".

- Irański rząd sprzeciwia się skazaniu przez sąd reżysera Dżafara Panahiego na sześć lat więzienia oraz zakaz kręcenia filmów i opuszczania kraju przez lat 20 - oświadczył szef gabinetu prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada, cytowany przez środową prasę irańską.

- Za wstrzymaniem dostaw ropy naftowej z Rosji do rafinerii Mazeikiu Nafta, na Litwie, w 2006 roku, stał rosyjski wicepremier Igor Sieczin, główny wykonawca polityki energetycznej Kremla - informuje w środę "Nowaja Gazieta".

- Po fali ataków na chrześcijan na świecie PE apeluje o opracowanie unijnej strategii w obronie swobód religijnych, przewidującej środki przeciw krajom, gdzie prześladuje się innowierców. Sprawę omówią szefowie MSZ państw UE - zapowiedziała Catherine Ashton.

- W czwartek odbędzie się narada przedstawicieli władz Rzymu i wikariatu Wiecznego Miasta na temat organizacji uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II 1 maja.

- Według białoruskiego centrum praw człowieka Wiasna miesiąc po wyborach prezydenckich w tym kraju zarzuty w sprawie karnej o masowe zamieszki postawiono łącznie 32 osobom, w tym pięciu byłym kandydatom na prezydenta.

- Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa ostrzegł w środę liderów państw regionu, aby zważali na problemy gospodarcze i społeczne, które doprowadziły do przewrotu politycznego w Tunezji. Jak tłumaczył, z problemami tymi borykają się bowiem wszystkie kraje arabskie.

- Po protestach mniejszości narodowych na Litwie ws. kontrowersyjnego projektu nowelizacji ustawy o oświacie i po dwóch surowych notach MSZ Polski wystosowanych do MSZ Litwy strona litewska łagodzi stanowisko - poinformowały w środę litewskie media.

- W Tunezji złagodzono godzinę policyjną. Władze postanowiły, że od środy ma obowiązywać ona od godziny 20 do 5 rano, a nie jak dotąd między 18 a 6 - podała tunezyjska telewizja. Inne środki bezpieczeństwa pozostają nadal w mocy.

- Francuskie media komentują w środę lapsus prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, który w czasie wizyty w Alzacji, przejęzyczył się, mówiąc, że przebywa w Niemczech. Klip z kłopotliwą gafą szefa państwa robi furorę wśród francuskich internautów.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz polecił deputowanym Rady Najwyższej (parlamentu) zdeponowanie paszportów dyplomatycznych w parlamentarnej kancelarii - poinformowała w środę gazeta internetowa "Liewyj Bierieg".

- Dotychczasowy, centroprawicowy prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva ma duże szanse, by wygrać niedzielne wybory prezydenckie. Z opublikowanych w środę badań opinii publicznej wynika, że może on liczyć na 61,5 proc. głosów.

- Greccy farmaceuci, prawnicy, pracownicy kolei strajkują w środę przeciwko reformom rządowym, które mają uzdrowić finanse pogrążonego w długach kraju. Grecy od dawna protestują przeciwko reformom prawa pracy, obejmującym m.in. redukcje płac.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła w wywiadzie dla tygodnika "Stern" możliwość ponownego wprowadzenia marki niemieckiej i zapewniła, że jej rząd "nadal będzie czynić to, co jest konieczne, by zagwarantować stabilność euro".

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew otworzy tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos. Organizatorzy podali w środę, że wezmą w nim też udział m.in. brytyjski premier David Cameron, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

- Niezależny ośrodek badań socjologicznych NISEPI podał w środę na swej stronie internetowej wyniki sondażu przeprowadzonego na Białorusi w grudniu, z którego wynika, że na Alaksandra Łukaszenkę w wyborach prezydenckich głosowało ponad 50 proc. wyborców.

- W Paryżu rozpoczął się w środę proces apelacyjny w sprawie nielegalnej sprzedaży broni do Angoli w latach 90., tzw. afery Angolagate. W pierwszej instancji skazano m.in. byłego szefa MSW Francji Charles'a Pasqua i miliardera Arkadija Gajdamaka.

- Po latach trudnych negocjacji między krajami, Parlament Europejski przyjął w środę dyrektywę o korzystaniu z usług medycznych w UE, która umożliwia leczenie w innym kraju, a potem zwrot kosztów leczenia do poziomu gwarantowanego w kraju ubezpieczenia.

- Co piąty młody człowiek we Włoszech, w wieku od 15 do 29 lat, nie uczy się ani nie pracuje - wynika z ogłoszonych w środę danych Instytutu Statystycznego Istat. To najwyższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej.

- Niemiecka minister rolnictwa Ilse Aigner oceniła w środę, że zanieczyszczenie pasz dla zwierząt dioksynami mogło być efektem działania z premedytacją. "Sprawcy byli i są pozbawieni skrupułów" - powiedziała w Bundestagu.

- ONZ wyśle do Tunezji zespół ekspertów ds. praw człowieka, którzy zbadają okoliczności wielotygodniowej przemocy w tym kraju i doradzą nowemu rządowi koalicyjnemu - poinformowała w środę wysoka komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay.

- Bułgarski rząd zwrócił się w środę do parlamentu o wotum zaufania. Decyzję podjęto na wniosek premiera Bojko Borysowa, który postanowił zareagować w ten sposób na skandale z podsłuchami, które wstrząsają krajem od dwóch tygodni.

- Na Litwie 14-latek zamordował 13-latkę, którą poznał na Facebooku. Morderstwo, do którego doszło w sobotę w lesie nieopodal Wilna, wstrząsnęło Litwą. Litewskie media zastanawiają się, kto jest winny tej tragedii. (PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)