Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 2 listopada, 20.00

...

02.11.2011 | aktual.: 02.11.2011 20:38

02.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Unia Europejska zaapelowała w środę do rządu Izraela, by się wycofał z decyzji o przyspieszeniu budowy mieszkań w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu w reakcji na przyjęcie Palestyny do UNESCO. Niezadowolenie wyrażają też USA.

- Syria przyjęła plan Ligi Państw Arabskich zakładający m.in. całkowite zakończenie przemocy, wycofanie czołgów z miast oraz zwolnienie więźniów - wynika z oświadczenia Ligi po środowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich w Kairze. W środę w stolicy Egiptu spotkali się ministrowie spraw zagranicznych krajów należących do Ligi.

- Prezydent Barack Obama wyjeżdża w środę do Cannes na rozpoczynający się w czwartek szczyt krajów G20, którego głównym tematem będzie kryzys zadłużeniowy w Europie. Europa jednak - podkreślają politycy i komentatorzy - nie może liczyć na pomoc finansową USA.

- Wielka Brytania uważa, że podatek od transakcji finansowych nie zostanie przyjęty w krótkim czasie, a zadziała tylko pod warunkiem, że wprowadzi się go na skalę globalną - oświadczył w środę w parlamencie premier David Cameron.

- Premier Francji Francois Fillon wyraził w środę rozczarowanie "podjętą jednostronnie" decyzją Grecji o przeprowadzeniu referendum w sprawie nowego europejskiego pakietu ratunkowego.

- Liderzy frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim wyrazili w środę zrozumienie dla premiera Grecji Jeorjosa Papandreu i jego "odważnej" decyzji o referendum w sprawie drugiego programu pomocy UE i MFW dla Grecji. Zieloni apelują o nowy plan odbudowy Grecji.

- Kontrowersyjna technika szczelinowania stosowana przy wydobyciu gazu łupkowego jest "bardzo prawdopodobnym" powodem podziemnych wstrząsów w okolicach Blackpool (Lancashire) - uznali sejsmolodzy w opublikowanym w środę raporcie.

- Władze Autonomii Palestyńskiej chcą międzynarodowego śledztwa w celu ustalenia sprawców ataku hakerów na palestyńskie serwery, który spowodował awarię internetu na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, trwającą od wtorku do środy.

- Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa zaapelowała w środę do USA, aby "znalazły sposób" na kontynuowanie finansowania tej organizacji; USA zawiesiły wpłaty, gdy UNESCO przyjęła w swoje szeregi Palestyńczyków jako pełnoprawnych członków.

- 89-letni były szef MSW Chorwacji Josip Boljkovac został aresztowany w środę w Karlovacu pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych pod koniec II wojny światowej, w czasie której walczył w komunistycznej partyzantce - poinformował rzecznik ministerstwa.

- Rosyjski handlarz Bronią Wiktor But został w środę uznany przez amerykańskich sędziów przysięgłych za winnego stawianych mu zarzutów próby sprzedaży broni lewicowym rebeliantom z organizacji FARC w Kolumbii.

- Premier Grecji Jeorjos Papandreu potwierdził we wtorek wieczorem podczas kryzysowego posiedzenia rządu zamiar zorganizowania referendum ws. drugiego pakietu pomocy dla Aten - poinformował rzecznik gabinetu. W piątek parlament ma głosować nad wotum zaufania dla rządu.

- Opozycyjna partia Nowa Demokracja w ostrych słowach skrytykowała w środę rząd premiera Grecji Jeorjosa Papandreu i potępiła zapowiedziane przez niego referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego dla tego kraju. "Chce pan upadku Grecji?" - zapytał lider ND.

- Przeprowadzenie referendum w Grecji na temat nowego pakietu ratunkowego może zostać przyspieszone o miesiąc i odbyć się już w grudniu - poinformował w środę grecki minister spraw wewnętrznych Haris Kastanidis.

- Premier Grecji Jeorjos Papandreu zmienił we wtorek obsadę stanowisk szefa sztabu generalnego i szefów wszystkich rodzajów sił zbrojnych - podało ministerstwo obrony. Źródła w resorcie twierdzą, że nie ma to związku z sytuacją polityczną w kraju.

- Szef KE Jose Barroso zaapelował w środę do greckich polityków o jedność, przestrzegając, że gdyby nie program pomocy strefy euro i MFW, to obywatele Grecji ponosiliby jeszcze boleśniejsze i "niemożliwe do przewidzenia" następstwa kryzysu zadłużenia.

- Chiny szczerze życzą sobie stabilizacji strefy euro - oświadczył prezydent Chin Hu Jintao w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro". Hu w jeszcze środę spotka się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w przeddzień dwudniowego szczytu G20 w Cannes.

- Wystąpienie Grecji ze strefy euro wydaje się już tylko kwestią czasu - pisze w środę niemiecki dziennik "Die Welt". Według niemieckiej prasy, zapowiadając referendum w sprawie programów ratunkowych, premier Grecji postawił wszystko na jedną kartę.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała w środę w Berlinie, że oczekuje od greckiego rządu "jasności" w sprawie realizacji przez ten kraj programu ratunkowego, uzgodnionego na szczycie strefy euro w zeszłym tygodniu.

- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble wyraził nadzieję, że Grecy poprą w referendum uzgodniony przez strefę euro program ratunkowy dla tego kraju. "Mam zaufanie do siły argumentów" - powiedział Schaeuble dziennikowi "Financial Times Deutschland".

- Fundusz ratunkowy dla państw strefy euro EFSF poinformował w środę, że w związku z napięciami na rynkach zawiesza sprzedaż obligacji, służącą pozyskaniu 3 mld euro w ramach pomocy eurolandu dla Irlandii.

- Laureat tegorocznej Nagrody Nobla z ekonomii Christopher Sims uważa, że ratowanie euro to "problem polityczny". W wywiadzie dla dziennika "La Stampa" w środę podkreślił, że Europejski Bank Centralny już nie wystarcza i że potrzebny jest organ władzy fiskalnej.

- Liczba osób pozbawionych pracy w Niemczech zmniejszyła się w październiku o 59 tys., do 2,737 mln, co oznacza spadek wskaźnika bezrobocia o 0,1 punktu procentowego, do 6,5 proc. - podała w środę Federalna Agencja Pracy z siedzibą w Norymberdze.

- Liderzy lokalnych zbrojnych milicji libijskich, które pomogły obalić reżim Muammara Kadafiego nie chcą złożyć broni i zamierzają zachować "autonomię i wpływ na decyzje polityczne, jako strażnicy rewolucji" - pisze w środę "New York Times".

- Przyczyną wrześniowej katastrofy Jaka-42 koło Jarosławia, w której 44 osoby zginęły, a jedna została ciężko ranna, były błędy pilotów - poinformował w środę Międzypaństwowy Komitet Lotniczy w Moskwie. MAK podał też, że jeden z nich miał problemy ze zdrowiem.

- Brytyjski sąd drugiej instancji (High Court) w Londynie orzekł w środę, że założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks Julian Assange może zostać wydany Szwecji. Assange może się jeszcze odwołać od tej decyzji do sądu najwyższego (Supreme Court).

- Proces białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego rozpoczął się w środę w Mińsku. Szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" i wiceszef Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH) jest oskarżony przez władze o przestępstwa podatkowe.(PAP)

pif/ osz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)