Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 20 października, 20.00

...

20.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) przekazał w środę w Moskwie stronie polskiej projekt raportu końcowego dotyczącego katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia.

- 72 wnioski dotyczące pośrednich i bezpośrednich przyczyn katastrofy smoleńskiej oraz siedem rekomendacji dla cywilnych służb lotniczych sformułował Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) w projekcie raportu z badania katastrofy z 10 kwietnia.

- Szef Rady Nadzorczej PLL LOT Jacek Krawczyk został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na 2,5-roczną kadencję. Przewodniczącym tej instytucji UE o charakterze doradczym został Szwed Staffan Nilsson.

- Poszerzenie Unii Europejskiej o Chorwację i Serbię będzie jednym z priorytetów Węgier podczas ich prezydencji w pierwszej połowie 2011 r. - zapowiedział w środę w Lublanie premier Węgier Viktor Orban.

- Minister finansów Wielkiej Brytanii George Osborne zapowiedział w środę największe cięcia w wydatkach publicznych od II wojny światowej w ramach 5-letniego planu oszczędnościowego.

- Doradca ekonomiczny prezydenta USA Baracka Obamy Larry Summers oświadczył w środę, że Waszyngton jest zadowolony z postępów w rozmowach o przystąpieniu Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) i ma nadzieję, że proces akcesyjny dobiegnie końca w ciągu roku.

- Z powodu strajku przeciw reformie emerytalnej odwołano w środę rano jedną czwartą lotów na paryskim lotnisku Orly. Już od ponad tygodnia mocno zakłócony jest w całej Francji ruch pociągów.

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zarządził odblokowanie wszystkich składów z paliwem, w których zabarykadowali się przeciwnicy reformy emerytalnej - poinformował w środę w komunikacie Pałac Elizejski.

- Socjalistyczny premier Hiszpanii Jose Luis Rodrigues Zapatero ogłosił w środę głębokie zmiany w rządzie w warunkach prowadzonej w kraju polityki oszczędności w celu zredukowania wydatków państwa.

- Parlament Europejski na prośbę europosła PiS Janusza Wojciechowskiego uczcił w środę minutą ciszy pamięć jego asystenta Marka Rosiaka, zamordowanego dzień wcześniej w łódzkim biurze PiS.

- Minimalne urlopy macierzyńskie w UE powinny być wydłużone z 14 do 20 tygodni, płatnych w 100 proc. - brzmi przyjęte w środę stanowisko europarlamentu. Szanse, by zgodziły się na to rządy UE, są jednak małe, gdyż sprzeciwiają się Londyn, Berlin i Paryż.

- Unia Europejska chce, aby rozmowy Serbia-Kosowo rozpoczęły się w "nadchodzących tygodniach" i sprzeciwia się jakiejkolwiek zwłoce z powodu obecnego kryzysu politycznego w Prisztinie - podał w środę kosowski dziennik "Koha Ditore".

- Europarlament przyjął w środę ostatnie akty legislacyjne niezbędne do ustanowienia unijnego korpusu dyplomatycznego z siecią ponad 140 ambasad na świecie. Oprócz eurokratów pracować w niej będą krajowi dyplomaci, na kontraktach nie dłuższych jednak niż 10 lat.

- Aby uniknąć opóźnień płatności zagrażających płynności finansowej przedsiębiorstw, maksymalny termin regulowania wierzytelności w Unii Europejskiej będzie wynosił 30 dni - stanowi nowa unijna dyrektywa zatwierdzona w środę przez Parlament Europejski.

- Komisja Europejska przedstawiła w środę zarys nowych ram zarządzania kryzysowego w instytucjach finansowych, opierając się na zasadzie, że żaden bank nie jest zbyt duży, by upaść. To banki - a nie podatnicy - mają w przyszłości ponosić koszty kryzysów finansowych.

- Szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow będzie w Warszawie w dniach 27-28 października, aby wziąć udział w posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Rosyjsko-Polskiej - poinformował w środę rzecznik MSZ Rosji Andriej Niestierienko.

- Litwa jest gotowa pomóc Białorusi bronić jej interesów w Europie - powiedziała w środę prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas wizyty w Mińsku. Grybauskaite podkreśliła, że jej krajowi zależy na wolnych wyborach prezydenckich na Białorusi.

- Metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz otrzyma godność kardynała - ogłosił w środę Benedykt XVI, który na zakończenie audiencji generalnej w Watykanie odczytał listę 24 przyszłych purpuratów i zapowiedział zwołanie konsystorza na 20 listopada.

- Watykan oświadczył w środę, że "ze zdziwieniem" przyjął decyzję włoskiego sądu, który utrzymał wcześniejsze postanowienie o prewencyjnym zajęciu 23 milionów euro złożonych w watykańskim banku Ior (Instytut Dzieł Religijnych).

- Była premier Wielkiej Brytanii, 85-letnia Margaret Thatcher, trafiła we wtorek do szpitala z powodu "całkowicie uleczalnej choroby mięśni" - poinformowała w środę BBC.

- KE zaproponowała w środę wprowadzenie unijnego zakazu produkcji i sprzedaży mefedronu - narkotyku podobnego do ekstazy używanego w tzw. dopalaczach. Na razie jest zakazany w 15 krajach UE, w tym w Polsce, ale wciąż dostępny legalnie w 12 pozostałych.

- Co najmniej 1000 tybetańskich studentów protestowało w mieście Tongren na zachodzie Chin przeciwko ograniczeniom w używaniu ich języka - poinformowali w środę mieszkańcy miasta i organizacja broniąca praw człowieka, Free Tibet (Wolny Tybet).

- Iran ogłosił w środę, że wyprodukował ok. 30 kg uranu wzbogaconego do 20 proc., potwierdzając, że kontynuuje ten kontrowersyjny proces, podczas gdy światowe potęgi próbują wznowić rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego. (PAP)

osz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)