21.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uchylił w środę ubiegłoroczne orzeczenie Moskiewskiego Sądu Miejskiego, oddalające skargę stowarzyszenia Memoriał dotyczącą mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku, i skierował ją do ponownego rozpatrzenia przez ten sąd.
- Rosja udziela Ukrainie 100-dolarowej zniżki w cenie na gaz, kupowany dotychczas przez Kijów od Moskwy po 330 dolarów za 1000 metrów sześciennych paliwa - oświadczył w środę w Charkowie rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.
- Komisja Europejska opowiedziała się za szybszym dokończeniem budowy jednolitego europejskiego nieba w odpowiedzi na paraliż ruchu lotniczego po erupcji wulkanu na Islandii. Gdyby wszystkie przepisy były już wdrożone, dałoby się uniknąć chaosu - przekonuje KE.
- Umowa o stacjonowaniu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na ukraińskim Krymie może zostać przedłużona nawet o 30 lat - oświadczył Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu z Wiktorem Janukowyczem w Charkowie.
- Trzy czwarte lotów, przewidzianych w środę w Europie, powinno się odbyć mimo wciąż utrzymywanych restrykcji w pewnych strefach europejskiego ruchu powietrznego - poinformowała Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej - Eurocontrol.
- Wywołany przez erupcję islandzkiego wulkanu paraliż ruchu lotniczego w Europie spowodował u przewoźników straty wielkości ponad 1,7 mld dolarów - podało w środę Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).
- Polska, Francja i Niemcy pracują nad wspólną inicjatywą na rzecz pogłębienia unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Według polskiego ambasadora w Berlinie Marka Prawdy, idea ta będzie tematem spotkania szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego w nadchodzącym tygodniu.
- Litewski rząd nadal opowiada się za liberalizacją zasad pisowni nazwisk i zapowiada, że być może za pół roku ponownie wniesie do Sejmu odpowiedni projekt ustawy.
- Odsunięty od władzy kirgiski lider Kurmanbek Bakijew powiedział w środę w Mińsku, że pozostaje prezydentem Kirgistanu. Zaapelował też do światowych przywódców, aby nie uznawały tymczasowych władz Kirgistanu.
- Rząd tymczasowy Kirgistanu skrytykował Białoruś za przyjęcie odsuniętego od władzy prezydenta Kurmanbeka Bakijewa, którego nowe władze w Biszkeku chcą postawić przed sądem.
- Dziesiątki tysięcy demonstrantów, w tym przywódcy partii opozycyjnych, uczestniczyły w środę w Delhi w największym od dziesięcioleci proteście przeciwko wzrostowi cen żywności w Indiach.
- Bezimienna dotąd przestrzeń między Parlamentem Europejskim a gwarnym Placem Luksemburskim w Brukseli ma być nazwana Promenadą Solidarności. Uroczystość inauguracyjna ma odbyć się w ramach obchodów przypadającego w tym roku 30-lecia narodzin związku zawodowego.
- Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) opracuje normy określające, jaka koncentracja pyłów wulkanicznych w powietrzu jest niebezpieczna dla samolotów - powiadomił we wtorek sekretarz agendy ONZ ds. bezpieczeństwa lotniczego Raymond Benjamin.
- Aktywność wulkanu Eyjafjoell spadła od soboty o 80 procent - poinformowała w środę rzeczniczka departamentu obrony cywilnej Islandii, Ingveldur Thordardottir. Chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii dezorganizuje od kilku dni komunikację lotniczą w Europie.
- Flagi na budynkach państwowych w Chinach opuszczono w środę do połowy masztu, odwołano imprezy publiczne, dzienniki ukazały się w czarno-białej szacie graficznej. Środa to w ChRL dzień żałoby po ofiarach trzęsienia ziemi, w którym zginęło ponad 2 tys. osób.
- Projekt budowy elektrowni atomowej na Białorusi, tuż przy granicy z Litwą, jest niebezpieczny - oświadczyła sekretarz białoruskiej społecznej komisji ekspertów ds. ekologii Taciana Nowikowa.
- Królowa Elżbieta II w środę obchodzi 84. urodziny. Z tej okazji w południe w Hyde Parku oddano salwę honorową z dwudziestu jeden dział. Pałac Buckingham poinformował, że królowa spędzi urodziny razem z mężem, księciem Filipem, na zamku Windsor.
- Pozew wniesiony do sądu przez federalną Komisję Kontroli Giełdy Papierów Wartościowych (SEC) przeciw bankowi inwestycyjnemu Goldman Sachs skłonił Republikanów w Kongresie USA do oskarżeń, że stoją za tym motywy polityczne.(PAP)
mln/ jtt/