Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 22 sierpnia, 20.00
...
22.08.2012 | aktual.: 22.08.2012 20:38
22.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker oświadczył w środę w Atenach po spotkaniu z greckim premierem Antonisem Samarasem, że wyjście Grecji ze strefy euro byłoby zagrożeniem dla całej unii walutowej.
- Egipt zwrócił się w środę do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) z prośbą o pożyczkę w wysokości 4,8 mld dolarów - poinformował egipski rząd po spotkaniach z szefową MFW Christine Lagarde. Początkowo zakładano, że pożyczka wyniesie 3,2 mld dolarów.
- Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył w środę, że w sferze polityki zagranicznej nie dopuszczono na Białorusi do poważnych klęsk i strat, które mogłyby negatywnie odbić się na losie państwa. Mówił o tym, wprowadzając na urząd nowego szefa dyplomacji. Łukaszenka zwolnił w poniedziałek szefa dyplomacji Siarhieja Martynaua i mianował na jego miejsce dotychczasowego szefa administracji prezydenckiej Uładzimira Makieja, objętego zakazem wjazdu do UE.
- Prezydent USA Barack Obama cieszy się minimalnie większym poparciem niż jego republikański rywal w listopadowych wyborach Mitt Romney - wynika z rezultatów opublikowanego w środę sondażu agencji Associated Press i ośrodka GfK. 47 proc. respondentów twierdzi, że zamierza głosować na Obamę, podczas gdy na Romneya - 46 proc.
- Władze USA sprawdzają, czy dwa duże banki - Royal Bank of Scotland (RBS) i Commerzbank - dopuszczały się naruszania amerykańskich sankcji wobec Iranu - informuje w środę Reuters. Oba banki przyznają, że może to mieć dla nich poważne konsekwencje finansowe.
- Według opublikowanego w środę rankingu magazynu "Forbes" najbardziej wpływową kobietą świata wciąż jest kanclerz Niemiec Angela Merkel. Tuż za nią plasują się: amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton oraz prezydent Brazylii Dilma Rousseff.
- Eksperci krytykują wypowiedź prezydenta Baracka Obamy w sprawie Syrii, w której ostrzegł on reżim Baszara el-Asada, że ewentualne użycie przez niego broni chemicznej USA potraktują jako przekroczenie "czerwonej linii".
- Moskiewski sąd miejski w środę odmówił uchylenia aresztu, orzeczonego przez chamowniczeski sąd rejonowy w Moskwie wobec trzech członkiń grupy punkrockowej Pussy Riot, skazanych na dwa lata łagru za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną".
- Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał w środę sąd w Tallinie brata ministra sprawiedliwości Estonii za posiadanie znacznej ilości marihuany.
- Liczba zagranicznych turystów, którzy w lipcu odwiedzili Hiszpanię, osiągnęła 7,7 mln, rekordową wielkość od 1995 roku - wynika z danych opublikowanych w środę przez hiszpańskie ministerstwo przemysłu. Turystyka jest kluczowym sektorem gospodarki Hiszpanii.
- Prezydent Liberii, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Ellen Johnson-Sirleaf zawiesiła w obowiązkach, obok wielu innych urzędników, swego syna, który jest wiceszefem banku centralnego - za to, że nie złożył oświadczenia majątkowego. Charles Sirleaf znalazł się wśród 46 urzędników zawieszonych w obowiązkach, ponieważ nie ujawnili majątku Komisji Antykorupcyjnej. Gdy to uczynią, powrócą do pełnienia swych funkcji - oświadczyło biuro pani prezydent w komunikacie, cytowanym przez portal BBC News.
- Ponad milion pracowników banków w Indiach przystąpiło w środę do strajku, protestując przeciwko rządowym planom szerszego otwarcia sektora finansowego dla kapitału zagranicznego.
amp/ ana/