Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 23 listopada, 17.00
...
23.11.2011 | aktual.: 23.11.2011 17:23
23.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Niemiecka kanclerz Angela Merkel skrytykowała w środę propozycje Komisji Europejskiej dotyczące wprowadzenia wspólnych obligacji dla strefy euro.
- Niemcy, uważane w czasach kryzysu zadłużenia za bezpieczną przystań, nie zdołały w środę sprzedać wszystkich 10-letnich obligacji, za które zamierzały uzyskać 6 mld euro - pisze w środę "Financial Times Deutschland".
- Choć Niemcy wciąż nie zgadzają się na euroobligacje, KE przedstawiła w środę trzy warianty takich wspólnych, "stabilizacyjnych obligacji" strefy euro. Ich zwolennicy mówią, że to jedyny ratunek, by szybko wyjść z kryzysu zadłużenia eurolandu.
- W ramach wzmacniania zarządzania strefą euro KE zaproponowała w środę zwiększenie kontroli budżetów narodowych eurolandu. Będzie mogła domagać się drugiego czytania, a nawet proponować poprawki i sankcje dla państw nierespektujących unijnych zobowiązań.
- Była komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner popiera wprowadzenie wspólnych euroobligacji dla strefy euro. Są nie do uniknięcia; trzeba przekonać Berlin, że nie muszą oznaczać, iż zwiększą się koszty obsługi niemieckiego długu - powiedziała w rozmowie z PAP.
- Rząd Mario Montiego przedstawi niebawem korektę pakietu antykryzysowego, opracowanego przez poprzedni gabinet, aby wygospodarować dodatkowe 15 miliardów euro - podał w środę dziennik "Corriere della Sera", dzień po wizycie włoskiego premiera w Brukseli.
- Plan redukcji greckiego długu to "najprawdopodobniej ostatnia szansa" Grecji na pozostanie w strefie euro i odbudowę gospodarki. Aby nie cofnęła się ona o kilka dekad, potrzebny jest "heroiczny wysiłek" - ocenił w środę grecki bank centralny.
- Przywódca greckich konserwatystów z Nowej Demokracji (ND) Antonis Samaras wysłał w środę list do liderów Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i poparł w nim warunki udzielenia pomocy, mającej uratować Grecję przed bankructwem.
- W tegorocznym rankingu ministrów finansów sporządzonym przez brytyjski dziennik "Financial Times" zwyciężył Szwed Anders Borg. Na drugim miejscu uplasował się szef niemieckiego resortu finansów Wolfgang Schaeuble, a na trzecim minister Jacek Rostowski.
- Umowa stowarzyszeniowa z UE zmieni Ukrainę i skłoni ją do wdrożenia 60 proc. dorobku europejskiego - powiedział w środę w Brukseli szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Wyraził nadzieję, że do podpisania umowy dojdzie na szczycie UE-Ukraina 19 grudnia.
- Prezydent Dmitrij Miedwiediew zagroził w środę, że Rosja wyjdzie z rosyjsko-amerykańskiego układu START i odstąpi od dalszych kroków w sferze rozbrojenia, jeśli USA będą kontynuować budowę tarczy antyrakietowej w Europie.
- Wzywamy Białoruś do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Alesia Bialackiego i wycofania zarzutów wobec niego i jego współpracownika Walancina Stefanowicza - oświadczyli w środę szefowa unijnej dyplomacji oraz komisarz UE. ds. polityki sąsiedztwa.
- Mimo obiecanego przez armię przyspieszenia przekazywania steru rządów cywilom, w nocy z wtorku na środę tysiące demonstrantów kontynuowało swój protest na kairskim placu Tahrir, żądając od wojska natychmiastowego oddania władzy.
- Chiny sprzeciwiają się jednostronnym sankcjom wobec Iranu - poinformowało chińskie MSZ w środę, kilka dni po wprowadzeniu przez część państw nowych obostrzeń skierowanych przeciwko irańskiemu sektorowi energetycznemu i finansowemu w związku z raportem MAEA.
- Plan Rady Współpracy Zatoki Perskiej w sprawie przekazania władzy w Jemenie zostanie podpisany w środę w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, przez jemeńskiego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha - poinformował wysłannik ONZ do Jemenu Dżamal Benomar.
- Rzecznik pakistańskich talibów zaprzeczył doniesieniom innych talibskich dowódców, jakoby doszło do zawarcia zawieszenia broni i rozpoznawczych rozmów pokojowych z rządem w Islamabadzie - podała Associated Press. (PAP)
pif/ jtt/